Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Yaygın Olarak Benimsenen NFT Kullanım Durumları

Yayın Rain Editorial Team - Apr 19, 7:00 PM

NFT'ler, kripto dünyasının sayısız fırsatını taşıyan canlı ve heyecan verici değerli parçalarıdır. Bu yazımızda, en popüler NFT kullanım durumlarına değincek ve belirli örneklerle bu parçaların değerlendirilmesi için yapılabilecek gerekli katkılardan söz edeceğiz.

NFT Nedir?

NFT (Non-Fungible Token), hiçbir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya değiştirilemez olduğundan, ETH, USDT gibi takas edilebilir tokenların projelerinin tam tersi olarak düşünülebilir. Bu durum, NFT sahiplerine münhasır ve doğrulanabilir mülkiyet sağladıkları anlamına gelir. Aynı zamanda, herkesin görebileceği Blockchain sistemine kayıtlı olmaları ile kripto dünyasına kazandırılır.

Yaygın Olarak Benimsenen NFT Kullanım Durumları

NFT'lerin yalnızca sanat eseri alım satım ve koleksiyonlar için kullanılabileceğine dair yaygın yanlış anlayışın aksine, bu yazıda bahsedilecek yeni birçok başka kullanım alanlarına sahiplerdir.

Sanat Alım Satım Ve Koleksiyonculuğu

Sanat alım satım ve koleksiyonculuğu, NFT'ler için açık ara en iyi bilinen kullanım durumu olsa da, bununla ilgili birkaç durumdan bahsetmek gerekir. NFT'leri bu amaç için mükemmel yapan şey, tek seferlik yapıları ve eşsiz güvenlikleridir. Tek seferlik kavramı, her bir NFT'nin kayıtlı olduğu Blockchain’de bir giriş olarak temsil edildiği ve bu nedenle parçanın sahibi olan adresin sorgulanamaz bir şekilde görülebileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda, sahibinin bu benzersiz tokenını başka herhangi bir adrese transfer etmesine izin vererek, anında ve küresel NFT alım satımının önünü açar. Tüm bunlar düşünüldüğünde, NFT'lerin sanat koleksiyonları için tamamen kullanılabilir olduğu görülür.

Özel Üyelik

Kripto dünyasının çoğunun farkında olmadığı diğer tüm kullanımlar arasında en eski olan: NFT'lere özel üyelik. Daha önce de belirtildiği gibi, NFT sahipliğini doğrulamak son derece kolaydır ve gerçek sahibinin kim olduğu hakkında herhangi bir soru işareti söz konusu değildir. Sahiplerine özel üyelik sunan koleksiyonlar, bundan yararlanır ve NFT'lerini elinde bulundurmaları için belirli avantajlar sağlar. Avantajlar büyük ölçüde değişse de yaygın olanlar arasında canlı veya dijital ağ etkinlikleri, buluşmalar ve hatta bazı durumlarda tam teşekküllü festivaller bulunur.

Play-to-Earn (Oyna-Kazan) Oyunlar

P2E oyunlar, kullanıcıların katılımlarını ve ilerlemelerini kripto tokenları ile ödüllendiren her tür çevrimiçi eğlenceyi ifade eder. Bu tokenlar, hangi oyun olduğuna bağlı olarak değiştirilebilir ya da NFT'ler olabilir. Çoğu karakter, oyun aksesuarları ve herhangi bir oyun içi eşya genellikle NFT olarak kaydedildiğinden, tokenlar yalnızca kullanıcıları ödüllendirmek için kullanılmaz, aynı zamanda oyuncular tarafından gerçek anlamda oyunu oynamak için kullanılır. Peki oyuncular nasıl kazanç sağlar? Örneğin, NFT olan bir karakter ile oynadığınızı ve yeteneğiniz sayesinde seviye atlamayı başardığınızı düşünelim. Seviye atladığınızdan NFT'niz piyasada daha değerli hale gelir. Katma değer, harcadığınız zamandan, özveriden ve oyuna giren her kaynaktan elde edilir.

Dijital Mülk Sahipliği

NFT olarak sahip olunabilecek şeyler sadece oyun karakterleri değildir, metaverse sanal arazileri de NFT olarak değerlendirilebilir. Decentraland (MANA) veya The Sandbox (SAND) gibi birçok popüler metaverse projesi, kullanıcılara mülk satın alma ve bunlara NFT olarak sahip olma seçeneği sunar. Bu şekilde kullanıcılar, yalnızca metaverse’de değil, aynı zamanda metaverse proje ekosisteminin dışında da mülklere sahip olurlar, bu da mülk sahiplerinin varlıklarını her zamankinden daha kolay bir şekilde takas edebilecekleri anlamına gelir.

NFT'ler, kripto dünyasının heyecan verici ve çeşitli yönlü unsurlarıdır, ayrıca sanat ürünü veya koleksiyondan çok daha fazlasıdır. NFT'ler, daha önce hiç görülmemiş olasılıkların önünü açan yenilikçi ve benzeri görülmemiş özellikleri sayesinde benzersizlik ile kripto dünyasına faydasını birleştirmek için çözümler sunan çok çeşitli kullanım durumlarına sahiptir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey