Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Parachain (Paralel Zincir) Bir Sonraki Kripto Devrimini Başlatabilir Mi?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 13, 7:00 PM

Blockchain ve merkeziyetsizlik, dünyanın güvenilir işlemler hakkındaki görüşünü tamamen değiştirdi ve sonrasında Blockchain'e artan ilgili mevcut altyapıların üstesinden zar zor geldiği hatta artık gelemediği sınırları doğurdu. Bu yazıda, tokenize edilmiş ekosistemlerin küresel olarak benimsenmesinin anahtarı olabilecek parachain (paralel zincir) ve bu zincirleri kullanan kripto varlıklar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Blockchain Sınırları Nelerdir?

Bu sınırların ne oldığunu anlamak için Blockchain'in nasıl çalıştığına aşina olunmalıdır. Blokchain temel olarak açık kaynaklı veri defterlerini dağıtır, böylece işlemsel ve diğer veri türlerini güvenilir ve birbiri yerine geçemez şekilde depolar. Blockchain, adını verilerin işleniş biçiminden ve bunların "bloklar" adı verilen birbirine bağlı kümeler halinde gruplandırmasından alır. Bir blok, arkadaki ve ondan sonraki olmak üzere yalnızca iki bloğa bağlanabilir, bu da blok zincirlerin kesinlikle tek bir çizgide gelişmesini sağlar.

Tek şeridi olan bir yol hayal edin, otoyol trafiğinin de bu yola eklendiğini düşünün; sıkışıklık kaçınılmazdır. Blockchain, merkezi çözümlerin yerini almayı amaçladığında da aynı olgu çoğu zaman meydana gelir. Güvenlik ve benzeri açılardan uzlaşma gerçekleşmediğinde çok sayıda işlemle başa çıkamaz. Şimdi kripto dünyasının ilk defa çok şeritli otoyollara sahip olabileceği parachain'leri (paralel zincir) açıklayalım.

Parachain Nedir?

Parachain'ler, birbirine ve genellikle ağın diğer tüm zincirlerini birbirine bağlayan tek bir ana blok zincirine paralel çalışan blok zincirlerdir. Hem parachain hem de ana zincir ortak bir ekosisteme aittir. Bunu birden fazla şeride sahip bir otoyol olarak düşünebilirsiniz; benzer kurallar olsa da her birinin farklı bir faydası ve varış noktası vardır. Parachain'in sahip olduğu özerklik ağlar arasında değişir, bazen ana zincirden neredeyse tam bağımsız çalışırken bazen de ağların kopyaları durumundadır. Yine de bu zincirler aynı amaca hizmet eder, yani Blockchain tabanlı ağların kapasitesini artırır.

Parachain'ler Blockchain Sınırlarını Nasıl Kaldırır?

Paralel zincirlere sahip Blockchain ağları, tekil zincirlerin işlem gücünü etkili bir şekilde katlayabilir, üç katına çıkarabilir ve hatta daha da artırabilir. Bu tür bir performans artışının arkasındaki neden şudur: Her bir paralel zincir, eşlerin tüm görevlerini üstlenebilir ve böylece iş yükünü paylaştırır ve her bir zincir üzerindeki baskıyı azaltır.

Parachain ile ölçeklendirmenin en önemli özelliklerinden biri, ekosisteme ne kadar zincir eklenebileceğinin neredeyse hiçbir sınırının olmaması; diğeri ise parachain eklemenin oldukça uygun maliyetli olmasıdır. Bu altyapıya sahip ağlar, talep ve bunun sonunda baskı arttıkça teorik olarak genişletilebilir ve sonucunda eşsiz bir verimlilik ve dinamik çıktı elde edilir.

Blockchain teknolojisi, benzersiz güvenlik ve eşitlikçi veri depolama sunar ve bunun sonucunda gittikçe daha fazla kullanıcı için cazibeli hâle gelir. Buradaki sorun, tek bir blok zincirin kendi başına halledemeyeceği işlem sayısına ulaştığında ortaya çıkmasıdır. Parachain burada devreye girerek görevleri birbiri içerisinde dağıtır ve yüksek işlem talebini yatıştırır. Tüm bunlar göz önüne alındığında; neredeyse sınırsız ölçeklenebilirliği, uygun maliyetli mekaniği ve nispeten basit uygulaması parachain'leri kripto endüstrisinin bir sonraki büyük devrimi haline getirebilir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey