Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

En Çok Bitcoin'e Kim Sahip? İşte En Büyük Beş HODLer (+1 Bonus!)

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 09, 7:00 PM

Bitcoin, 2009'daki kuruluşundan bu yana kendini dünyanın en büyük kripto varlığı konumuna getirerek uzun bir yol kat etti. Bitcoin ana akım tarafından benimsendikçe kurumsal yatırımcılar tarafından da ilgiyle karşılanıyor. Şimdilerde birkaç büyük firma ve hatta ülke, bilançolarında milyarlarca dolar değerinde Bitcoin bulundurmaktadır. Daha öncesinde Bitcoin'i şirket bilançosunda tutma fikri volatilesi nedeniyle ciddi karşılanmazken pandemi bu fikri tersine çevirdi. Sonuç olarak MicroStrategy'nin Bitcoin satın alması domino etkisi yarattı ve diğer birkaç şirket de bu etkiyi takip etti. Bu etki, Bitcoin'i satın alamayan veya satın almamayı tercih eden yatırımcıların Bitcoin'i tanıyıp benimsemesini sağladı.

Bu yazıda, hangi şirketlerin ve kurumların en çok Bitcoin'e sahip olduğuna bakacağız.

MicroStrategy

Görsel:NewsBTC 

Sahip Olunan Bitcoin: 129.298 BTC (sürekli güncellenmektedir)

MicroStrategy, kurucu ortağı ve CEO'su Michael Saylor yönetiminde yoğun bir şekilde Bitcoin'e yöneldi ve adeta bir Bitcoin temsilcisine dönüştü. MicroStrategy, ilk Bitcoin alımına 2020 yılında 350 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alarak başladı. Şirket, daha fazla Bitcoin satın almaya devam etti ve yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde 70.000'den fazla BTC satın alarak şirketin değerini artırdı. MicroStrategy, fiyat her düştüğünde Bitcoin satın almaya devam etti ve 2021'in sonunda Bitcoin varlıklarını 3,5 milyar dolara çıkardı. Şu anda Microstrategy'nin bilançosunda 129.298 BTC bulunurken, Saylor'un kendisi 17.732 BTC'ye sahiptir. Morgan Stanley, diğer şirketlerin BTC'ye yatırım yapmasını sağlamak için MicroStrategy'nin %10,9'unu satın aldı.

Tesla

Görsel:Forbes

Sahip Olunan Bitcoin: 48.000 BTC

Elon Musk'ın Tesla'sı da bilançosunda önemli sayıda Bitcoin bulunduruyor. Şirlet, SEC'e bildirdiği (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) dosyada 2 milyar dolar değ42.902 BTC'yi bilançosunda tuttuğunu açıkladı. Tesla, Bitcoin alarak elindeki nakdi çeşitlendirme ve getirilerini maksimize etme niyetini yansıttığını belirtmiştir. Twitter'daki etkileşimlerine baktığımızdaMicroStrategy CEO'su Michael Saylor, Musk'a Tesla'nın son Bitcoin alımları hakkında tavsiyede bulunmuştur. Elon Musk ve Bitcoin'in ilişkisi ise Saylor'ınki gibi sıkı değildir. Elon Musk önce Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurmuş, ardından Bitcoin'in çevresel etkileri nedeniyle bu planını değiştirdiğini açıklamıştır. Yine ilerleyen zamanlarda madencilerin %50'sinin temiz enerji kullanmaya başladığı duyurulduktan sonra Tesla'nın Bitcoin'i tekrar ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacağını tweet atmıştır. CoinGecko verileri, Tesla'nın şu anda 48.000 BTC'ye sahip olduğunu gösteriyor.

FBI (Federal Soruşturma Bürosu)

Görsel:Wikimedia Commons

Sahip Olunan Bitcoin: Şubat 2022 itibarıyla 4 milyar dolar değerinde BTC 

Evet, FBI'ın Bitcoin'i var. . ABD Hükümeti, yasadışı yollarla elde edilen Bitcoin'i düzenli olarak ele geçirmektedir. Şimdiye kadar ABD hükümeti, 185.000'den fazla BTC'yi 8,6 milyar dolar değerlemeyle açık artırmada sattı. ABD hükümeti, sadece 2021'de 1,2 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi ve bu önceki yıla göre müthiş bir artıştı. Glassnode verilerine göre, ABD Şubat 2022 itibariyle hâlâ 4 milyar dolar değerin üzerinde Bitcoin'e sahip. ABD hükümetinin Bitcoin varlığı, MicroStrategy ve Tesla'nın iki katından fazla.

Block

Görsel:Block Inc 

Sahip Olunan Bitcoin: 8207 BTC

Finansal ödemeler şirketi Block (eski adıyla Square) da Ekim 2020'de 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alarak Bitcoin'e önemli ölçüde yatırım yapmıştır. CEO Jack Dorsey'nin kripto varlığa karşı sempatisini göz önünde bulundurursak Block'un Bitcoin'e olan bu yatırımı şaşırtıcı değil. Jack Dorsey, ayrıca kendi Bitcoin node'unu (düğüm) işletmekte. Şirket, 2020'nin 4. çeyrek raporunda 170 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alarak bilançosuna ekleme yaptığını duyurdu. 2018'de Block şirketinin kişiden kişiye para transferine izin veren Cash Uygulaması'na, Bitcoin alım‒satım özelliğinin geleceği duyuruldu. Block, Bitcoin yatırımını şirketin Bitcoin'e karşı süregelen bağlılığının bir parçası olduğunu söylemiştir. Block şu anda yaklaşık 380 milyon dolar değerinde 8207 BTC'ye sahiptir.

El Salvador

Görsel:Coindesk

Sahip Olunan Bitcoin: >2.300 BTC

Küçük Orta Amerika ülkesi El Salvador tüm ekonomisini Bitcoin'e yatırdı. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, 2021'de Bitcoin Yasası'nı meclisten geçirerek Bitcoin'i ülkenin yasal para birimi yapmıştır. Bitcoin'e olan inancı ise ortadadır. Bitcoin'e yasal para birimi statüsü verilmesi kararına yönelik sert eleştirilere rağmen Bukele düzenli aralıklarla Bitcoin satın almaya devam etmiş ve etkili bir şekilde "dipten" almıştır. Ocak 2022 itibariyle, El Salvador 1801 Bitcoin'e sahiptir ve Bukele'nin Bitcoin maximalisti olduğunu düşünürsek bu sayının önümüzdeki aylarda artacağı olasıdır.

 BONUS: Luna Foundation Guard (9 Mayıs'taki çöküşten önce)

Görsel:CryptoTimes

Sahip Olunan Bitcoin: LUNA çöküşünden önce 70.736 BTC (son raporlara göre 313 BTC)

UST'in depeg olayı ve Luna'nın silinmesinden önce Luna Foundation Guard veya kısaca Luna Vakfı, 2 milyar doların üzerinde toplam 70.736 BTC almıştı. Vakıf, Terra'nın algoritmik stablecoin'i UST peg'i (sabitlenmesi) için rezerv olarak Bitcoin'i tutmuştu. Bitcoin, UST'nin değerini desteklemek için yeterli değildi. Vakıf kısa süre önce 750 milyon dolarlık bir kredi sağlamış ve vakıf rezervlerinde 1,2 milyar dolar değerinde Bitcoin bırakmıştı. Bununla birlikte vakfın halka açık cüzdan adresi, sıfır BTC'ye sahip olduğunu göstermektedir. Raporlar, Luna Vakfı'nın UST'nin darmaduman olan sabitliğini (peg) savunmak için tüm Bitcoin'leri sattığını öne sürmüştür. Ele geçen son raporlara göre Luna Foundation Guard'ın rezervlerinde sadece 313 BTC kalmıştır.

Bitcoin'in son zamanlarda artan volatilitesi ve düşüş eğilimine rağmen yatırımcılar ve şirketler hâlâ Bitcoin alımını savunuyor. . Kurumları Bitcoin satın almaya teşvik edebilecek ana faktör, Bitcoin'in zirvesinden şu anda uzakta olması fakat geçtiğimiz yıllarda sürekli yeni bir zirveye imza atarak yılı kapatıp enflasyonun arkasına düşmemesidir. Aynı zamanda halving (yarılanma) tarihine iki yıl kalmıştır ve yaklaşan halving'le beraber fiyatta yukarı yönlü hareketler görüleceği beklenmektedir.

Tüm bunları değerlendirip Bitcoin satın almaya karar verdiyseniz tercihinizi Rain borsasından yana yapabilirsiniz. Rain, üst düzey güvenlik ve kripto varlık çeşitliliğiyle kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sağlar.Hemen kaydolun ve işlem yapmaya başlayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey