Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kriptonun Çözülemeyen Gizemi: Bitcoin'in Yaratıcısı Kimdir?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 07, 7:00 PM

Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğini kimse bilmemektedir. Tek bildiğimiz Satoshi Nakamoto adlı anonim figürün kripto varlık çağının başlangıcına önayak olan Bitcoin'in yaratıcısı veya yaratıcıları olduğudur. Yıllar geçtikçe Satoshi Nakamoto'nun kimliğiyle ilgili birçok spekülasyon ortaya çıkmıştır. Bazı insanlar Satoshi sanılırken bazıları da kendilerinin Satoshi olduğunu iddia etmişlerdir. Bu yazıda size doğrulardan ve doğru olarak bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

İlk Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılmıştır. Günümüzde Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i yaratan bir kişi veya bir grubun takma adı olduğu görüşü yaygın olarak kabul görmektedir.

Sanal toplulukta oldukça popüler bir isim olan ve tartışma forumlarında sürekli adı geçen Satoshi gerçek kimliğini hiçbir zaman açıklamamıştır. İlk Bitcoin çıkarılmadan aylar önce Satoshi, "Bitcoin: Peer-to-Peer (Eşten Eşe) Elektronik Nakit Sistemi" başlıklı ayrıntılı bir whitepaper (teknik makale) yayımlamıştır. Bu whitepaper, kriptografik olarak güvenli, eşten eşe protokolü özetlemiştir. Whitepaper'da Bitcoin, “çevrim içi ödemelerin bir finans kurumu veya herhangi bir aracıya ihtiyaç olmaksızın doğrudan,bir taraftan diğerine gönderilmesine olanak tanıyacak, tamamen eşten eşe bir elektronik nakit versiyonu“ olarak nitelendirilmiştir. Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden birkaç yıl sonra Satoshi Nakamoto ortadan kaybolmuştur.

Satoshi Nakamoto'nun Ortaya Çıkışı

Bitcoinkonut piyasasının çöküşüyle başlayan dünya ekonomisini derinden etkilemiş 2008 finansal krizi esnasında yaratılmıştır. Buradan hareketle Blockchain olarak da bilinen dağıtık defter teknolojisine dayanan dijital bir para birimi Bitcoin yaratılmıştır. Bitcoin whitepaper'ı, sansüre ve kurcalamaya yani dışarıdan müdahalelere karşı dayanıklı ve şeffaf olacak şekilde tasarlanmış kriptografik olarak güvenli sistemler için zemin hazırlamıştır ve insanların yeni, merkeziyetsiz bir finansal sistem aracılığıyla finansal bağımsızlıklarını geri kazanmalarına olanak sağlamıştır.

Satoshi Nakamoto'nun Kimliğine Dair İpuçları

Bilgisayar korsanları, gazeteciler ve hatta istihbarat ajansları uzun zamandır Satoshi'nin gerçek kimliğini ortaya çıkarabilecek ipuçlarını çözmeye çalışmaktadırlar. Satoshi hiçbir platformda kişisel bilgi paylaşmamıştır ancak bazı işaretler bize Satoshi'nin kimliğine dair ipuçları vermektedir. Bir forumdaki profillerinden birinde Satoshi kendisini Japonya'da yaşayan 37 yaşında bir erkek olarak tanımlamıştır. Ayrıca Satoshi, Bitcoin'in Genesis (yaratılış) bloğundaki metaveride bir mesaj gizlemiştir. Satoshi Nakamoto, "Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma planının eşiğinde" (The Times Dergisi, 3 Haziran 2009) manşetini Bitcoin Blockchain’indeki ilk işleme dahil etmiştir.

Metin The Times gazetesindeki manşetten alıntılanmıştır ve Satoshi'nin gerçekte nerede olabileceğine dair ipuçları içermektedir. Bir başka ipucu da Satoshi’nin whitepaper’da İngiltere İngilizcesini tercih ederek "favor,” “math”, “flat” gibi kelimeleri ve “bloody hard” deyimini kullanmasıdır. Bu diyalekt, Satoshi'nin Birleşik Krallık'ta ikamet edebileceğini işaret etmektedir. Satoshi Nakamoto’nun hangi zaman dilimlerinde aktif olduğunu tespit edebilmek için geçmişteki paylaşımlarının yapıldığı saatleri inceleyen araştırmacılar, Satoshi'nin ikamet etmiş olabileceği en olası konumların ve zaman dilimlerinin Doğu Amerika, Birleşik Krallık veya Pasifik’e ait olabileceğinini keşfetmiştir. Bazıları da Satoshi'nin bir kişi değil, birlikte çalışan bir programcı ekibi olduğuna inanmaktadır.

Olası Satoshi Nakamoto Adayları

Anonim figür Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliği sürekli bir spekülasyon kaynağı olmuştur. Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen en muhtemel adaylar arasında Dorian Nakamoto, Craig White, Hal Finney ve Nick Szabo yer almaktadır.

Dorian Nakamoto

“Bitcoin'in Arkasındaki Yüz” adlı bir Newsweek dergisi, Nakamoto'nun kimliğini çözmek adına atılmış en önemli girişimlerden biriydi. Bu dergide Dorian Nakamoto'nun Bitcoin'in yaratıcısı olarak tanımlanmış, Satoshi ve Dorian arasındaki matematiksel beceri, mizaç ve siyasi eğilimler gibi benzerlikleri ortaya konmuştur. Derginin köşe yazarı Goodman'a göre Dorian birçok gizli savunma projelerinde çalışmıştır. Tüm bunlara rağmen Dorian, Bitcoin ile ilgisi olduğu iddialarını reddetmiştir ve Satoshi Nakamoto çevrim içi bir forumda Dorian Nakamoto olmadığını belirten bir paylaşım yaptıktan sonra bu konu kapanmıştır.

Nick Szabo

Yazıları ve Bitcoin'in gelişimine sağladığı önemli katkılar nedeniyle Nick Szabo sık sık Satoshi Nakamoto ile karşılaştırılmıştır ve şüpheliler listesinde yerini almıştır. Szabo bir mühendis ve kriptografi uzmanıdır ve “Smart Contracts: Building Blocks for Digital Markets" (Akıllı Sözleşmeler: Dijital Pazarlar için Bloklar İnşa Etme) başlıklı bir makalede akıllı sözleşmeler kavramına öncülük etmiştir. Szabo aynı zamanda Bitcoin'in öncüsü olarak bilinen Bit Gold'un arkasındaki beyinlerden biridir. Ayrıca kendisi kriptografi kullanan bir ödeme sistemi DigiCash üzerinde de çalışmıştır. Tüm bunlara rağmen Nick Szabo Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu açıkça reddetmiştir.

Hal Finney

Hal Finney bir bilgisayar uzmanı, geliştirici ve kriptografi meraklısıdır. Ayrıca Nakamoto'nun dışında Bitcoin üzerinde çalışan ve Nakamoto’dan Bitcoin transferi almış ilk kişidir. Finney, Dorian Nakamoto'nun komşusuydu, bu durum da dikkatleri iyice onun üzerine çekmiştir. Finney'in Nakamoto adı altında yazdığına ve Dorian Nakamoto'yu gerçek kimliğini gizlemek için paravan olarak kullandığına dair teoriler de mevcuttur. Finney, Satoshi Nakamoto olduğunu sürekli olarak reddetmiş ve kendisiyle Nakamoto arasındaki e-posta yazışmalarını kanıt olarak sunmuştur. Ayrıca Satoshi olmadığını kanıtlamak için cüzdan bilgilerini paylaşmıştır.

Adam Back

Adam Back İngiliz bir cypherpunk, girişimci ve kriptografi uzmanıdır. Back kendisinin Satoshi olduğunu inkâr etse de Bitcoin hakkında sahip olduğu bilgi birikimi dikkat çekmektedir. 2020'de bir YouTube kanalı, “Unmasking Satoshi Nakamoto” (Satoshi Nakamoto'nun Maskesi Düşüyor) başlıklı bir video yayınlamıştır. Bu videonun sahibi, videoda Nakamoto'nun Bitcoin’i yaratmasının ardındaki motivasyonu araştırmak için forum tartışmalarını gözden geçirmektedir. Adam Back ismi tam da burada Satoshi ile birlikte anılmaya başlamıştır. Daha önce bahsi geçen birkaç ipucu da Nakamoto'nun İngiliz vatandaşı olduğuna işaret etmektedir. Back ayrıca Bitcoin'de doğrulama için kullanılan bir algoritma olan Hashcash'in yaratıcısıdır. Adam Back aynı zamanda Nakamoto ile temas kuran ilk kişidir. Tüm bunlara rağmen Adam Back birçok kez Nakamoto olduğu iddialarını reddetmiştir.

Len Sassaman

Len Sassaman kendisini kişisel özgürlüğü kriptografi yoluyla savunmaya adamış başarılı ve idealist bir cypherpunk'tır. Len, neslinin en önemli kriptografi uzmanlarından biri olma yolunda ilerlerken depresyon ve diğer hastalıklarıyla uzun süren mücadelelerinden sonra trajik bir şekilde hayatına son vermiştir. Sassaman'ın ölümü Satoshi Nakamoto'nun ortadan kaybolmasıyla aynı zamana denk gelmiştir. Len'in ölümünden sadece iki ay önce Satoshi son paylaşımlarını yapmış ve artık başka şeylerle ilgilendiğini, muhtemelen gelecekte buralarda olmayacağını belirtmiştir. Satoshi daha sonra herhangi bir açıklama yapmadan ortadan kaybolmuş ve Bitcoin'e yönelik vizyonları hakkında bir sürü konuşulmamış özelliği ve tartışmayı arkasında bırakmıştır.

Bitcoin Blockchain’i Bu Gizemi Çözebilir Mi?

Bitcoin Blockchain analizi hangi adreslerin Nakamoto'ya ait olduğuna dair bir fikir verebilir. RSK Labs'ın başmühendisi Sergio Demián Lerner tarafından yapılan bir analiz Satoshi'nin 1 milyon BTC'ye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu adreslerin bazılarından Bitcoin’in hareket ettirilip taşınması, bu işlemleri gerçekleştirenin Satoshi olup olmadığına dair spekülasyonlara yol açmıştır. Bununla birlikte Sergio Demián Lerner tarafından gerçekleştirilen aynı analiz bu adreslerin Satoshi ile bağlantılı olmadığını göstermiştir.

2020'de bir Twitter hesabı, 40 BTC'nin muhtemelen Satoshi'ye ait bir cüzdandan bilinmeyen bir cüzdana aktarıldığını bildirerek topluluğu galeyana getirmiştir ancak Blockchain'deki birkaç indikatör, bu kişinin Satoshi olmadığını ortaya koymuştur.

Peki, Satoshi aslında kimdir? Ortada kim olduğuna dair bir baş şüpheli var mıdır? Satoshi olarak tanımlanan ancak Satoshi olduğunu inkâr eden bireylerden biri midir yoksa kimsenin şüphelenmediği biri midir? Satoshi yaşıyor mudur yoksa ölmüş müdür? Bir bireyden daha fazlası mıdır ve bu onun izini aramayı daha zor bir hâle getirir mi? Aslında bu sorulara ne kadar çok cevap ararsak yanıttan o kadar çok uzaklaşıyoruz. Satoshi Nakamoto'nun gerçekte kim olduğunu asla bilemeyebiliriz. Bildiğimiz tek şey kendisinin mevcut finansal sistemi iyileştiren Bitcoin’in yaratıcısı olduğudur.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey