Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

NFT'lerde Son Gelişmeler - NFT Piyasası Hakkında

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 28, 7:00 PM

Tüm dünya, dijital mülkiyet ve dijital sanatın yeni harikalarından bahsederken 2021'de NFT'ler potansiyelini gösterdi. Hemen bir yıl sonra NFT'ler ivmesini kaybetmiş ve yüksek seviyelerden düşmüş görünürken buzdağının görünmeyen kısmında neler oluyor? Bu yazıda 2022'de NFT dünyasında neler olup bittiğini, bugünlerde NFT piyasasının nasıl göründüğünü ve eşsiz kripto varlıkları nelerin beklediğini inceleyeceğiz.

2021 NFT Yükselişi Hakkında

Öncelikle 2021'in NFT yükseliş trendinin arkasındaki nedenlere değinelim. Bu nedenler tartışmalı olsa da bazı yönler herkesin hemfikir olduğunu gösteriyor. NFT'lerin dijital mülkiyete getirdiği yenilikler açıktır. Herhangi biri, kendisine ait NFT'nin mülkiyetini güvenilir Blockchain teknolojisi sayesinde herkes tarafından doğrulanabilir şekilde kanıtlayabilir. Ayrıca NFT ve Blockchain teknolojisinin getirdiği potansiyel kullanım alanlarının kilidini de açabilir.

Bahsettiğimiz bu kanıtlanabilir özellik, NFT'lerin dijital sanat koleksiyonculuğundan, Play-to-Earn (P2E) oyunlarına ve dijital varlık sınıfında en önemli varlıklar haline gelmesini sağladı. Yine de NFT'ler son zamanlarda ivmelerini kaybetmiş gibi görünüyor ve fiyatlar büyük ölçüde düştü.

NFT'lerin İvme Kaybetmesinin Arkasındaki Neden Nedir?

Bir olgu yeni olduğunda meraklı zihinlere hitap eden belirli bir çekicilik olur. NFT'ler bu cazibeyi mutlak olarak kazandı çünkü değişebilir token'lardan farklı utility'e (fayda) sahipti. Bununla birlikte, tıpkı günlük hayatta olduğu gibi yeni olan şeyin şok edici etkisi geçtikçe değeri düşüşe geçer.

NFT 2022 Piyasa Durumu

Tüm bunlar olurken NFT'lerin 2022'de yeri nerede? Rakamlara baktığımızda NFT'ler için işler iyi gitmiyor. NFT piyasa değeri tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %90 düşerken çoğu küçük koleksiyon neredeyse tamamen değerini kaybetti. Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks, Azuki veya Doodles gibi önemli koleksiyonlar değerlerinin çoğunu korumayı başardılar ancak değerlemelerini uzun vadede sürdürüp sürdüremeyecekleri tartışmalıdır.

Bununla birlikte, yaşanan bu düşüşler NFT piyasasının tamamen bittiği anlamına gelmez. Her yeni varlık sınıfı, normalleşme sürecinden geçmek zorundadır, bu süreç değerini uzun vadede konumlandırmasına ve sürdürülebilir bir değer elde etmesine yardımcı olur. NFT piyasası da şu anda bu süreçten geçmektedir, durgun fiyat hareketleri görülmektedir. Çoğu NFT koleksiyonun hacmi ya yatay trende sahiptir ya da değer kaybetmektedir. Bu tür zamanlar, NFT'ler için uzun vadede sağlam temel oluşturan bir tür konsolidasyon niteliği taşır.

Gelecekte NFT'leri ne bekliyor tartışılır fakat bu yeni ve eşsiz dijital varlıklar halihazırda muazzam bir fiyat ve utility potansiyeli taşıdığını göstermiştir. Eşsiz özellikleri sayesinde NFT'lerin tam olarak ortadan kaybolmayacağına şüphe yoktur ancak 2022'de ivmenin nasıl durduğunu görünce yakın zamanda bir yükseliş trendini tahmin etmek zor.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey