Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

2022'de Kripto Fiyatları Düşerken Ne Yapılır?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 14, 7:00 PM

Piyasalar, direkt bir şekilde yukarı trendler çizmez. Düşüş trendleri, normaldir ve kripto varlık piyasası için de bu düşüş trendleri sağlıklıdır. Buna rağmen birçok yatırımcı düşüş trendiyle başa çıkmak için mücadele ediyor ve genellikle ilk başta neden yatırım yaptığını unutuyor. Bu yazıda, kripto fiyatları düştüğünde herkesin izleyebileceği temel yöntemleri sunarak ve panik satışına karşı nasıl dirençli kalacağımıza dair ipuçları vererek yatırımcıların doğru yöne odaklanmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

2022'de Kripto Fiyatları Neden Düştü?

Birçok kişinin ilk aklına gelen soru, kripto fiyatlarının neden düştüğüdür. Bu soruya cevap vermek için geniş çerçeveden bakmalı ve sadece kripto piyasasına değil, küresel ekonomiye de göz atmalıyız.

Tüm zamanların en yüksek enflasyon oranı, kripto varlık da dahil olmak üzere tüm dijital varlık piyasalarını ciddi etkilemiştir. 2022'nin ortalarındaki durumun talihsiz yönü, Amerika Federal Rezerv Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası gibi düzenleyici organların enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmasıdır. Daha yüksek faiz oranları, ekonomiler için daha az para akışı demektir ve doğal olarak enflasyonu azaltır. Daha yavaş akan ekonomileri düşük enflasyon takip eder fakat bu olgu henüz gerçekleşmemiştir. Bu durum, birçok yatırımcının riskli varlıklara daha az yatırım yapmasına ve hatta bazen yatırımlarını çekmesine neden olur. Sonunda realize olmuş satışlar, fiyatların önemli ölçüde düşmesine neden olur.

Rusya‒Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tüm zamanların en yüksek enerji fiyatları, COVID sonrası zayıflamış ekonomiler ve bahsettiğimiz enflasyon kripto varlıkların düşüşünde önemli bir rol oynamıştır diyebiliriz.

Kripto Fiyatları Ne Zaman Artacak?

Fiyatların ne zaman toparlanacağını tahmin etmek neredeyse imkânsızdır ancak herkesin dikkat etmesi gereken belli başlı şeyler vardır.

Döviz ihraç eden kurumları veya FED raporlarını takip etmeyi deneyebilirsiniz. Enflasyonun ve faiz artırımlarının azalması iyileşmeye ön ayak olacaktır. 

Rusya‒Ukrayna savaşının durumu da piyasalarda etkisini göstermektedir. Savaşı bitirecek ve barış için atılacak her adım, fiyatların yeniden canlanmasını sağlayacaktır.

Son olarak kripto piyasasını ve fiyatları her gün izleyerek varlıkların düşüşleri esnasında sıkışabilecekleri potansiyel destek noktalarını belirlemeye çalışın.

Kripto Fiyatları Düşerken Ne Yapılır?

Aşağıdaki bölümün kaldıraçlı işlem yapan trader'lar için uygun olmadığını lütfen hatırlayın.

Kripto fiyatları düşerken yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanın yanı sıra, sakin kalmaya ve ne pahasına olursa olsun dürtüsel kararlardan kaçınmaya çalışın. Neden bu kripto varlığa yatırım yapmayı seçtiğinizi hatırlayın. Bu seçiminizin bir gecede milyonlar kazanmak yerine, uzun vadede kazanç elde etmek gibi rasyonel nedenlere dayandığını umuyoruz. Geçmişteki düşüş trendlerine bakarsanız piyasa değeri açısından büyük olan çoğu kripto varlığın bir süre sonra, en kötü görünen durumlardan bile toparlanmış olduğunu görürsünüz. Fiyat düşüşlerinin her piyasanın sağlıklı bir parçası olduğunu ve dürtüsel, aceleyle verilmiş kararların portföyünüz için genelde faydadan çok zarar getireceğini kendinize sık sık hatırlatın.

Çift haneli yüzde düşüşleri, en deneyimli yatırımcıları bile endişelendirebilir. Korku hissetmek doğaldır ancak soğukkanlı kalmak ve iyi düşünülmüş kararlar vermek, sağlıklı bir yatırım stratejisi izlemek için önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarını denemeyi ve bizleri takip etmeyi unutmayın! Son olarak: her kışın sonu bahardır.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey