Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Web 3.0 Nedir ve Neden Önemlidir?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jul 05, 7:00 PM

Çevrim içi dünya ilk günlerinden beri sürekli değişmekte. Geliştirici tarafından oluşturulmuş statik web siteleri olarak başlayan Web 1.0; sosyal medya, gelişmiş ve dinamik siteler aracılığıyla bireysel içerik oluşturma ve paylaşma platformlarına yani Web 2.0'a dönüştü. Bununla birlikte web’te en büyük değişiklik henüz tam olarak başlamadı. Web 3.0, yıllar boyunca giderek daha fazla pay talep eden merkeziyetsizlik, Blockchain teknolojisi ve tokenizasyonla zaten kendini test ediyor. Web 3.0'ın ne anlama geldiğini, çevrim içi ve çevrim dışı dünyayı şekillendirmedeki rolünü görmek için yazımızı okumaya devam edin.

Web 3.0 Nedir?

Genellikle Web3 veya web3 olarak yazılan Web 3.0, çevrim içi merkeziyetsizliği, Blockchain tabanlı ekosistemleri ve kripto tokenizasyonunu bir arada toplayan kolektif bir isimdir. Web 3.0, çevrim içi dünyanın en güncel hâlidir. Web 1.0, 90'lı yıllarında başında statik web olarak ortaya çıkmıştır. Web 2.0 ise sosyal medya ve içerik paylaşımına atfedilen etkileşimli web'tir.

Web 3.0 2008'de Bitcoin'in (BTC) yaratılmasıyla değil ancak 2014'te Ethereum ve kurucu ekibi tarafından ön plana çıkarılmıştır. Ethereum'un kurucu ortağı, eski CTO'su ve Polkadot'un kurucusu Dr. Gavin Wood bu terimi o zamanlar ortaya atmıştır ancak Web 3.0'ın kitlelerin dikkatini çekmesi 2021 civarında gerçekleşmiştir. Web 3.0 bir kripto varlığı değildir. Merkeziyetsizlik ve Blockchain tabanlı tokenizasyon fikri altında toplanmış bir internettir. Web 3.0'ın popülerliğinin arkasında yatan nedenler doğası gereği kapsayıcı yapısı, güçlendirici özellikleri ve finans, yönetişim ve dünya çapındaki tüm sistemleri demokratikleştirmeye yönelik devrimci yaklaşımı yer almaktadır.

Web 3.0'ın Rolü Nedir?

Web 3.0'ın çevrim içi alanda çeşitli rolleri vardır. En önemli görevlerinden biri platformları ve sistemleri kullanma şeklimizi değiştirmek değil, web'in temellerini yeniden keşfetmektir. Web 3.0, İnternet ortaya çıktığından beri sorgulanmayan merkezileşme ve kurumsal kontrol durumuna meydan okumaktadır. Web 3.0, dünyanın dört bir yanındaki bireyleri birleştiren ve merkeziyetsiz, Blockchain tabanlı ekosistemler ve tokenizasyon yoluyla kontrolü doğrudan bireylerin eline veren bir güç olmayı amaçlamaktadır.

Web 3.0'ı Yaymayı Hedefleyen Kripto Projeleri

Web 3.0'ın amiral gemisi olarak sınıflandırılan birden fazla kripto projesi vardır ancak Polkadot (DOT) bunların en önemlisidir. Dr. Gavin Wood aslında Web 3.0 fikrinin mucidi ve Polkadot'un da kurucusudur. Polkadot, Web 3.0'ın temel gelişimi, benimsenmesi ve kullanım alanı için ana merkez haline gelebilecek çok yönlü ve çok bloklu bir ekosistem yaratmayı amaçlamaktadır.

Çevrim içi dünya, evrimleşmeyi asla bırakmadı ve muhtemelen de asla bırakmayacak. Web 3.0 şu an gelişme aşamasıdır ancak bir önceki web'lerden daha fazlasını başarmayı güderek World Wide Web'in temellerini değiştirmek için yola çıkmıştır. Merkeziyetsizlik, Blockchain tabanlı ekosistemler ve tokenizasyon, Web 3.0'ın itici gücüdür ve öyle olmaya devam edecektir. İddialı hedeflerle, bildiğimiz dünyamızı değiştirme potansiyeline sahiptir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey