Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kriptoda Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA) Nedir?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 09, 7:00 PM

Kripto alım satımları, finansal araçlar arasında en heyecan verici deneyimlerden biridir. Bu durum, daha düşük risk toleransına sahip bireylerin, genellikle bu inişli çıkışlı yolculuğu yumuşatan bir strateji seçmekte zorlanabileceği anlamına gelmektedir. Bu noktada Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA)’nın bu konuya nasıl yardımcı olabileceği bu yazıda açıklanmıştır.

Kriptoda Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA), bireylerin mevcut fonlarını bir kerede değil, belirli bir süre boyunca yatırmalarını sağlayan bir stratejidir. Böylelikle, büyük bir düşüşten hemen önce varlıkları tek seferde satın alma risklerinin azalması ve fiyattaki genel iniş ve çıkışların ortalamasını alma şansının daha yüksek olması beklenmektedir.

Örneğin toplamda 1.000 dolarlık yatırımı olan bir birey düşünüldüğünde bu 1000 doların tamamının bir kerede yatırılması tercih edilebilir ancak bazen bu alımın kayıplara sebep olacak düşüşlerden hemen önce gerçekleşme ihtimali mevcuttur. Bununla birlikte, Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA) kullanılırsa, 1.000 dolar on eşit miktara bölünebilir ve sonraki dönem için birbirini takip eden her ay 100 dolar yatırılabilir. Bu şekilde, hem fiyatlar düşükken hem de yüksekken varlıklar satın alınılmış olur, dolayısıyla 1000 doları tek seferde yatırmaya kıyasla daha iyi bir ortalama satın alma fiyatı elde edilebilir.

DCA'nın Kripto Alım Satımlarında Potansiyel Faydaları

Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA), basit ama güçlü ilkeleri sayesinde risk iştahı düşük olan bireyler arasında en popüler yatırım stratejilerinden biridir. DCA ile birçok kişi tarafından uzun vadede mümkün olan en iyi fiyatların alınabildiği ve kripto yatırımlarından kaynaklanan stresin neredeyse tamamen ortadan kalktığı iddia edilmektedir.

Ayrıca DCA, piyasadaki en etkili ancak en düşük beceri sınırına sahip yatırım stratejilerinden biridir; başka bir deyişle bu kavram, herkesin, geçmiş veya teknik deneyimden bağımsız olarak bu stratejiyi deneyebileceği anlamına gelmektedir.

DCA'nın Kripto Alım Satımlarında Olası Dezavantajları

DCA da kripto alım satımları söz konusu olduğunda potansiyel dezavantajlara sahiptir. Öncelikle, düşük fiyatlarla satın almak bir yana, değerler yüksek olduğunda da stratejinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu durum, bazen varlıklar için normalde olduğundan daha fazla ödeme yapılacağı anlamına gelir. Ek olarak, tüm fonları bir kerede yatırmayarak es geçilen şey yalnızca potansiyel olarak kaçırılan düşüş değil, aynı zamanda fiyatlardaki ani artış da olur. Bir ayda inanılmaz üç haneli kazançlar hedefleniyorsa ve ve varlığın tümünü riske atmaktan çekinilmiyorsa, DCA bu tarzda yatırımcılar için iyi bir strateji olmayabilir.

Dolar Maliyeti Ortalaması (DCA), sahip bireylerin potansiyel olarak kripto piyasasının en çılgın yolculuklarını düzlemelerini sağlayan eski bir yatırım stratejisidir. İzlemesi ve yürütmesi kolay olması sebebiyle DCA, yeni başlayanlar ve ilgili riskleri azaltmak isteyenler için en uygun seçim olabilir. Öte yandan, hızlı bir şekilde yüksek getiri hedefleyenler, DCA'yı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey