Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin SegWit Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 09, 7:00 PM

SegWit (Ayrılmış Tanık), Bitcoin tarihindeki en önemli güncellemelerden biridir. Bu güncelleme, hacimli imza verilerini küçülterek ve bunları bir yan zincirde (SegWit zinciri olarak da bilinir) depolayarak Blockchain'deki sıkışmayı azaltmayı amaçlar. SegWit ayrıca Bitcoin ve Bitcoin Cash hard fork'a (sert çatallanma) yol açtığı için son derece tartışmalıdır. Bu yazıda, SegWit ve ekosistem üzerindeki uzun vadede etkisi hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Bitcoin'in Ölçeklenebilirlik Sorunları

Bitcoin ağı, ağda gerçekleşen işlemlerin tek bir kaydını tutan binlerce node'dan (düğüm) oluşur. Ağ büyüdükçe, birkaç sorun da beraberinde gelmiştir. Bu sorunlardan biri de ağda artan işlem sayısıdır. Bloklar, maksimum 1 MB boyutunda sınırlandırılmıştır, yani belirli bir bloğa yalnızca sınırlı sayıda işlem eklenebilir. İşlemlerdeki artış, ağ üzerinde önemli bir yük oluşturmuş ve işlemlerde gecikmelere yol açmıştır.

SegWit'e Neden İhtiyaç Duyuldu?

Başlangıçta Bitcoin topluluğundaki bazı kişiler artan bir blok boyutu fikrini ortaya attı. Mantık aslında çok basitti. Sorunun blokta yeterli alan olmamasına karşılık çözüm, blok boyutunu artırılması olarak düşünüldü.

Sorunun yanıtı ise düşünüldüğü kadar basit değildi.

Blok boyutunun artırılması daha fazla merkezileşme anlamına geliyordu çünkü sadece yüksek hash oranına sahip havuzlar bu blokları çıkarmayı başarabiliyordu. Blok boyutunu artırmak, topluluğun şiddetle karşı olduğu hard fork'u (sert çatallanma) gerektirecekti.

Daha geri alınabilir bir çözüme ihtiyaç vardı. Hard fork, protokolde geri alınamayacak değişiklikler anlamına gelmekteydi. Blockstream'den Peter Wiulle, 2015'te SegWit adında bir çözüm sundu. SegWit, ana Bitcoin Blockchain'in bir sidechain (yan zinciri) olarak görev görecekti. Önce bu yan zincirin ne olduğunu açıklayalım.

Sidechain (Yan Zincir) Nedir?

Yan zincir, ana Blockchain'e paralel olarak çalışan bir kriptografik yapıdır. Sidechain, “peg” adı verilen başka bir yapı aracılığıyla ana zincire bağlanır. Bir yan zincir ile etkileşime girmek istiyorsanız, yerel kripto varlıkların bazılarını (bu durumda BTC) kilitlemeniz ve yan zincir içindeki verilere erişmeniz gerekecektir. Peg iki yönlüdür, bu nedenle bir kullanıcının Blockchain'den yan zincire ve ardından geri ana zincire hareket etmesi mümkündür.

SegWit Nasıl Çalışır?

SegWit, bir işlemi basitçe iki segmente yani bölüme ayırır. Ana fikir, blok verilerinin yeniden organize edilmesidir, böylece imzalar artık işlem verilerine yerleştirilmez. Bu yaklaşım aynı anda üç konuyu ele alır.

●   Tanıklar işlem verilerinden ayrıldıktan sonra, blokta daha fazla işlemin tek bir blokta depolanmasına izin veren ve ağın verimini artıran bir alan açar.

●   SegWit ayrıca, imzalar işlem verilerinden ayrıldıktan sonra deşifre edilme sorununu çözer ve verilerde herhangi bir değişiklik riskini ortadan kaldırır.

●   Bloklar artık daha fazla işlem içerebildiğinden, işlem hızlarında önemli bir artışa neden olur.

SegWit'in Faydaları

Blok Kapasitesini Artırma

Bitcoin işlemleri içindeki imza verileri yalnızca ilk doğrulama sırasında yararlıdır. Bununla birlikte, imza verileri hantal olup (bloğun %65 'ini kaplar) sonrasında yararsız hale gelir. SegWit, imza verilerini ana zincirden kaldırır ve her blokta daha fazla alan açar.

İşlem Hızlarında Artış

SegWit, her blokta daha fazla işlem depolamaya olanak tanıdığından işlem hızlarında bir artışa neden olur ve Blockchain'de daha fazla işlem yapılmasını sağlar. Blok madenciliğinde zamansal açıdan bir değişim olmazken, işlem fazlalığı nedeniyle saniye başına işlem (TPS) oranı artar.

İşlem Değiştirilebilirliği Düzeltme

İşlem değiştirilebilirliği, bir saldırganın Blockchain'de kaydedilmeden önce girdi işlemlerini değiştirmesine izin verir. SegWit ise bir yan zincir oluşturarak ve verilerin ana zincirden uzakta depolanmasına izin verip verilerde herhangi bir değişiklik yapmaktan kaçınarak işlem verilerinden imzaları kaldırarak değiştirilebilirliği önler.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash – Kaçınılmaz Hard Fork (Sert Çatallanma)

SegWit, ne yazık ki hard fork'un önüne geçemedi. Bitcoin topluluğunda azınlık bir grup, SegWit'in Satoshi Nakamoto'nun orijinal vizyonuna aykırı olduğuna ve blok boyutunu artırmanın daha farklı yolları olduğuna şiddetle inanmaktaydı. Bu blok boyutu tartışması, Ağustos 2017'de Bitcoin - Bitcoin Cash hard fork'u ile sonuçlanmıştır.

SegWit'in getirdiği faydalar konusunda hiçbir şüphe yoktur. 5 yıl sonra SegWit, ana Bitcoin ekosisteminin bir parçası ve parseli haline geldi. Artan blok boyutu sorununu aşmak için bir sidechain (yan zincir) kullanmak gerçekten ilham vericidir. Bununla birlikte SegWit, değiştirilebilirliği önleyerek Bitcoin'in Lightning Network gibi Layer‒2 çözümlerini güvenli bir şekilde uygulanabilir hale getirir.

Bitcoin, teknolojisiyle ve içinde barındırdığı yeniliklerle dikkat çekerken siz de Bitcoin'e yatırım yapmak istiyorsanız Rain kripto varlık platformunu kullanabilirsiniz. Rain'deüye olmak oldukça basittir, hızlı bir şekilde alım‒satım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey