Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Madenciliğine Giriş

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 05, 7:00 PM

Yalnız Bitcoin madenciliğine başlamak zorlu değil; kârlılığı sağlamak da aynı şekilde zordur. Teknik bir süreç gerektirdiği gibi ciddi kaynak ve bilgi işlem gücü gerektirir. Teoride madencilik için gerekli ekipmanlara yatırım yapabilecek ve bu süreci başarılı bir şekilde sürdürmeyi bilen herkes Bitcoin madenciliği yapabilir. Madencilik ekipmanları pahalı olsa da, stratejik bir yaklaşım Bitcoin ağını desteklemenizi ve aynı zamanda kâr etmenizi sağlayabilir. Bu yazıda Bitcoin madenciliği yapmak için gerekli olan her şeyi inceleyeceğiz.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliğinde, ağın yeni işlemleri onaylanır ve bunlar Bitcoin'in halka açık defterine eklenir. Bu ayrıca Bitcoin'in nasıl yaratılıp dolaşıma girdiği, defterin bakımı ve geliştirilmesi için de önem arz etmektedir. Madenciler, Bitcoin Blockchain'i işletmede ve bunu sürdürmede anahtar bir rol oynamaktadır. Peki madencilik nasıl işler? Bitcoin ağındaki kullanıcılar, bilgi işlem kaynaklarıyla matematiksel bir bulmacayı sürekli olarak çözen özel bir donanım kullanır. Problem çözüldükten sonra, madenci Blockchain'de bekleyen işlem bloğunu bulmuş olur ve ekler. Buna Proof of Work (İş Kanıtı) denir.

Proof of Work (İş Kanıtı) algoritmasını kullanan kripto varlıklarda, her işlem bloğu için belirli bir hash vardır. Madenciler, blokları onaylamak için bloktan daha az veya ona eşit bir hedef hash oluşturmalıdır. Madenciler bu işlemi, hesaplamaları hızlı bir şekilde üretebilen cihazları kullanarak tamamlar. Hedef hash'i oluşturan ilk madenci, bloğu güncelleyebilir ve bunun karşılığında kripto ödülü alır. Proof of Work (İş Kanıtı) algoritması, kripto varlıklarda iyi şekilde çalışır. Hedef hash'i bulmak ne kadar zor olsa da onaylamak kolaydır. Proof of Work (İş Kanıtı) çeşitli avantajlar sunmaktadır:

●   Yüksek güvenlik seviyesi

●   İşlemleri doğrulamak için aracılara ihtiyaç duyulmayan, merkeziyetsiz yöntem

●   Madencilerin teşvik için aldığı kripto ödülleri

Bitcoin Madenciliği ve Madencilik Ödülleri

Daha önce de belirtildiği gibi, bir blok başarılı şekilde çıkarıldığında madenciler ödüllendirilir. Bu ödül, ekosisteme arz olunan Bitcoin sayısını kontrol etmek ve enflasyonu engellemek için her 4 yılda bir (210.000 blokta bir) yarıya indirilir. İlk üretim esnasında, Bitcoin blok ödülü 50 BTC'ydi. O zamandan beri, Bitcoin'de üç defa halving (yarılanma) oldu ve ödül şu anda 6.25 BTC'dir.

Bitcoin Madenciliği ve Donanım

Madencilik için kullanılan donanım, Bitcoin'in başlangıcından bu yana önemli değişikliklerden geçti ve ASIC'ler (uygulamaya özgü tümleşik devre) madencilik camiasında popülerlik kazandı. Geçmişte ve şu anda kullanılan madencilik türleri şunlardır:

●   CPU Madenciliği: 2009 yılında, düşük güce sahip cihazlar bile yalnızca CPU kaynaklarıyla Bitcoin madenciliği yapabilmekteydi. Burada bireysel madenciler, normal masaüstlerini kullanabilir ve kolayca BTC çıkarabilirlerdi. Sonrasında bu model, verimsiz hale gelmiştir.

●   GPU Madenciliği: Bitcoin'in popülaritesi arttıkça, madenciler avantaj elde etmek için GPU (Ekran Kartı) madenciliğine geçmiştir. GPU madenciliği, yaygın CPU madenciliğine göre neredeyse altı kat gelişmiştir.

●   Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri: GPU madenciliğinden sonra, madenciler kısa süre içinde Bitcoin'i daha da büyük bir verimlilikle çıkarabilecek Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri (FPGA'lar) adı verilen özel bir donanıma geçmiştir. Bu madencilik türü, Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre (ASIC'ler) adlı cihazların devraldığı 2013 yılına kadar popülerdi.

●   ASIC: Bir dijital varlığı çıkarmak için özel olarak oluşturulmuş ASIC cihazı, bir tür tümleşik devreden oluşur. Madenciler, belirli bir kripto varlığı bu cihaz sayesinde çıkarır. Yani bir Bitcoin madencisi sadece BTC çıkarabilecektir. Şu anda Bitmain AntiMiner S19 Pro, WhatsMiner M30S, S19 ve T19 piyasadaki en verimli ASIC madenci cihazlarıdır.

Bitcoin Madenciliği ve Madencilik Havuzlarının Rolü

Madencilik havuzları, çözümü bulan ilk kişi olup blok onaylamada şanslarını artırmak için birlikte çalışan birbirine bağlı binlerce madenciden oluşur. Bu ortak çaba; madencilerin bireysel olarak çalıştıklarında keşfettiklerinden daha fazlasını keşfetmeye, oldukça istikrarlı bir gelir elde etmeye ve madencilik havuzunun her üyesinin blok ödüllerinden pay almasına yarar sağlar. Eğer bir Bitcoin havuzunda madenciyseniz havuz tarafından kontrol edilen hash oranı ve sizin fraksiyonunuz oranlanarak üretilen ödüllerden payınıza düşeni alırsınız.

Çoğu madenci kendi donanımlarını kurmayı tercih ederken, bulut madenciliğinin ortaya çıkması madencilere daha kolay bir alternatif sunmaktadır. Bulut madenciliği, madencilerin bilgi işlem gücü kiralamasına ve Bitcoin madenciliğine girişin önündeki tüm engelleri kaldırmasına olanak tanır. Madencilerin tek yapması gereken bir hesap oluşturmak, ilgili bir plan seçmek, ödemeyi tamamlamak ve madenciliğe başlamaktır, fakat bunun için de ciddi bir hizmet bedeli alınır.

Madenci olarak katılabileceğiniz birkaç madencilik havuzu bulunmaktadır. En büyüklerinden bazıları; tüm hashing gücünün %17'sini oluşturan Foundry, tüm blokların %15,6' sını oluşturan F2Pool ve tüm blokların %15'ini çıkaran AntPool'dur.

Bitcoin'in Çevresel Etkisi

Bitcoin, yüksek enerji tüketimi nedeniyle de gündeme gelmişti.Cambridge Üniversitesi Bitcoin Tüketim Endeksinegöre; Bitcoin yıllık olarak tahmini 150,66 terawatt/saat (TWh) tüketir. Bu inanılmaz derecede yüksek tüketim oranı, Bitcoin'in Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs (oy birliği) mekanizmasına dayanmakta ve yüksek enerji tüketimi, madencilik sürecinde meydana gelerek büyük karbon ayak izi bırakmaktadır.

Bununla birlikte, Bitcoin çevresel etkisini azaltmak için önemli adımlar atmıştır. Madencilik endüstrisi, yenilenemeyen enerji kaynaklarından hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte oldukça başarılı olmuştur. Rüzgar ve güneş enerjisi gibi diğer temiz enerji kaynakları da önem kazanmaktadır.

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), şeffaflığa ve uygulamalarına teşvik eden, halkı Bitcoin ve Bitcoin madenciliği hakkında eğiten Bitcoin madencileri forumudur. Bitcoin Madencilik Konseyi'nin verileri, Bitcoin madenciliğinin %60'ının artık sürdürülebilir olduğunu göstermiştir. Bu oran geçen yıla kıyasla %36 artmıştır. Son bir yılda elektrik tüketiminin yaklaşık %25 azalması ve hash oranının %23 artması ile madencilik operasyonlarının verimliliğinde de önemli bir artış olmuştur. Daha yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte Bitcoin madenciliği hızla dünyanın en sürdürülebilir endüstrilerinden biri haline gelmektedir.

Bahsettiğimiz gibi kripto varlık madenciliğinin birden fazla yolu vardır. Ayrıca Bitcoin madenciliği başta çekici ve kârlı görünse de, bir madencilik havuzunun parçası olmadığınız veya elinizin altında önemli kaynaklara sahip olmadığınız sürece kâr elde etmek zordur. Bitcoin'in volatilitesi de bu duruma belirsizlik katar ve madenci ödüllerini etkileyebilmektedir. Günümüzde GPU ve bulut madenciliği tercih edilir ve popülerken CPU madenciliği ise eskide kalmıştır. ASIC'ler, madenciliğe son derece verimli getirirken ciddi miktarda da kaynak tüketir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey