Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir ve Niçin Önemlidir?

Yayın Rain Editorial Team - May 30, 9:00 PM

Bitcoin (BTC), piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto varlığıdır. Bununla birlikte diğer tüm token'lar gibi Bitcoin de yolculuğuna sıfırdan başlamıştır. Diğer birçok özelliğinin yanı sıra deflasyonist tasarımı, BTC'nin zaman içinde zarardan korunmasına ve değer kazanmasına yardımcı olan en önemli özelliklerinden biridir. Bitcoin halving (yarılanma), varlığın deflasyonist yapısındaki en önemli olaydır. Bu yazıda, halving (yarılanma) olayının Bitcoin'in bir numaralı kripto varlık olmasına nasıl katkıda bulunduğunu açıklayacağız.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Bitcoin halving (yarılanma) BTC'nin blok ödülünde meydana gelen düzenli ve algoritmik azalmadır. Halving (yarılanma) esnasında madencilerin aldıkları ödüller her 210.000 blokta bir %50 oranında azaltılır. Halving’i daha iyi anlatabilmek adına bahsi geçen terimleri ele alacağız.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği, önceden belirlenmiş matematik problemlerini çözerek Bitcoin Blockchain'inde bekleyen işlem bloklarını onaylanması ve eklenme işlemidir. Madencilik için yüksek elektrik enerjisi tüketen özel donanımlara ihtiyaç vardır.

Block (Blok) Ödülü Nedir?

Madenciler kullandığı kaynaklara karşılık, yeni çıkarılmış BTC’den onaylanmış işlemler bloğunu Blockchain'e ekledikten sonra belirli miktarda ödüllendirilir. Bu blok ödülü, madencilere bir bloğu tamamlamalarının bedeli olarak verilir.

Halving (Yarılanma) BTC'nin Değerlemesini Nasıl Etkiler?

Madencilik işlemi BTC yaratmanın tek yoludur ve madencilerin her dört yılda bir aldığı blok ödülü miktarının yarılanması, zaman içinde BTC'nin çıkarılmasını zorlaştırmaktadır. Örneğin; 27 Mayıs 2022 itibariyle 21.000.000 BTC'den yaklaşık 19.050.000 BTC çıkarılmış ve dolaşıma girmiştir ancak kalan 2.000.000 BTC'yi çıkarmak (madencilerin mevcut hızını göz önünde tutarsak) 2140 yılına kadar sürecektir.

Halving (Yarılanma) Bitcoin'in Gelecekteki Değerini Nasıl Etkiler?

Yukarıda bahsedildiği gibi Bitcoin çıkarmak gittikçe zorlaşmaktadır ve sınırlı arzıyla Bitcoin'i deflasyonist bir varlık olarak adlandırmak da oldukça doğaldır. Bunun Bitcoin değerlemesini nasıl etkilediği sorusunu cevaplamadan önce enflasyonun tanımına bir göz atalım.

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının artarken paranın satın alma gücünün düşmesi anlamına gelir. Deflasyon terimi, enflasyonun tam tersidir ve deflasyonist bir varlığın satın alma değerini koruyacağı ve hatta bunu zamanla katlayacağını söylemek mümkündür.

Mevcut Bitcoin Halving (Yarılanma) Değerleri ve Geri Sayım

Bir önceki halving (yarılanma) 2020 yılında gerçekleşmiştir ve bir sonraki 2024 yılında gerçekleşecektir. Şu anda bir önceki halving’i 2 yıl geride bırakmışken bir diğerine yaklaşmaktayız.

2024 yılında blok başına 6.25 olan BTC ödülü, 3.125 BTC'ye düşürülecektir. Bugünkü madencilik hızıyla devam edilirse bu ödül düşüşünün 11 Haziran 2024 tarihinde 810.000. blokta meydana gelmesi öngörülmektedir

Özetlersek halving (yarılanma) Bitcoin'in zirveye çıkmasında çok önemli bir rol oynamıştır ancak görevi yalnızca bununla sınırlı değildir. Yatırımcılar, bu deflasyonist tasarım özelliğinin BTC'nin fiyatını önümüzdeki yıllarda yukarıları taşımasını ve çoğumuzun  “dijital değer deposu” olarak adlandırdığı Bitcoin’in konumunu sağlamlaştırmasını beklemektedir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey