Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Nedir? Kripto Varlıkların Öncüsü Bitcoin’e Giriş

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 06, 7:00 PM

Kripto varlıkların yükselişi son zamanlardaki en yenilikçi ve ilginç olaylardan biri olarak kabul edilir. Kripto varlıklar, açık anahtarlı kriptografi ile güvence altına alınan dijital veya sanal para birimleri olarak tanımlanabilir. Bütün bunlar, 2008 yılında Bitcoin'in (BTC) ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Bu yazıda, Bitcoin'in ardındaki hikâye ve nasıl çalıştığı anlatılacaktır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılındaki finansal krize ve mevcut finansal sistemdeki hayal kırıklıklarına karşın olarak yaratılmıştır. İnsanlar, paralarını dev bankaların idare etme şekillerinden memnun değildi. Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, insanlara kendi fonları üzerinde sahip oldukları kontrolü geri sağlamak ve aracılara (bankalara) olan ihtiyacı ortadan kaldırarak bireylerin birbirleriyle doğrudan işlem yapmalarını sağlamak istemiştir. 

Bitcoin, bir ağ tarafından barındırılan dijital olarak dağıtılmış, merkeziyetsiz, halka açık bir hesap defteri olan Blockchain teknolojisine dayanmaktadır. İşlemlerle ilgili veriler (alıcı bilgileri, satıcı bilgileri, ilgili meta veriler gibi) kriptografik olarak birbirine bağlı bloklar halinde saklanır. Blockchain hakkında bilmeniz gereken üç önemli özellik bulunmaktadır:

●       Merkeziyetsizlik: Blokchain’in içindeki veriler tek bir kişiye değil, onu barındıran ağa aittir.

●       Şeffaflık: Ağın her üyesi Blokchain’in bir kopyasına sahiptir. Bu şekilde, her bloğun içeriği bilinebilir.

●       Değişmezlik: Veriler Blockchain’e girdikten sonra, kurcalanmaları yani değiştirilmeleri kriptografi sayesinde imkânsızdır. 

Toplam Bitcoin arzı 21 milyondur ve bunun %90'ı çoktan madencilik faaliyetiyle çıkarılmıştır.

Bitcoin'in Kısa Tarihi

“bitcoin.org” domain adı Ağustos 2008'de kayda geçmiştir. Ondan önce, Bitcoin'in yaratıcısı (veya yaratıcıları) olduğu söylenen anonim figür Satoshi Nakamoto, birwhitepaper (teknik makale) yayınlamıştır. Bu whitepaper’la internette eşler arası (peer-to-peer) işlemler için kullanabileceğimiz bir kripto varlık olan Bitcoin’le tanışmıştık.

Kriptografi uzmanları, daha Bitcoin ortaya çıkmadan önce kripto varlık fikri üzerine kafa yormuşlardır ve bazı kişilerin kendi kripto varlıklarını yaratmaya yönelik birkaç girişimi olmuştur. Bu girişimlerden en iyi şekilde yazıya dökülmüş olanı, Nick Szabo'nun Bit Gold tasarısıdır. Hiçbir zaman resmi olarak hayata geçmese de Bitcoin'in öncüsü olarak Bit Gold kabul edilir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin'in nasıl çalıştığını anlamak için bilmeniz gereken iki şey vardır:

●       Bitcoin cüzdanları

●       Bitcoin madenciliği

Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin işlemleri için bir finansal aracıya ihtiyaç yoktur. Kripto varlık dünyasında, bir Bitcoin cüzdanınız olduğu sürece kendi kendinizin bankası olursunuz. Bitcoin cüzdanları, halka açık adresinizi ve özel anahtarınızı (private key) içeren dijital cüzdanlardır. Halka açık adres, BTC'nizi depolamanıza yardımcı olan banka hesabınız gibidir. Özel anahtar ise ATM şifreniz gibidir ve kripto varlıklarınıza erişmenizi sağlar. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, herkese açık adresinizi herkesle paylaşabilirsiniz, ancak özel anahtarınızı gizli tutmanız gerekir.

İşlemler aşağıdaki gibi gerçekleşir:

●       Arkadaşınızın size BTC vermesini istiyorsanız, ona halka açık adresinizi gönderirsiniz.

●       Siz arkadaşınıza BTC göndermek istiyorsanız, özel anahtarınızı (private key) kullanırsınız.

 En basit anlatımla değiş-tokuş bu şekilde gerçekleşir.

Bitcoin Madenciliği

Madencilik, Bitcoin ağının yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesine yardımcı olan sürecin adıdır. Peki, madencilik süreci tam olarak nasıl işler? Bitcoin ağında “madenciler" adı verilen özel donanıma sahip kullanıcılar vardır. Bu madenciler, gerçek dünyadaki bilgi işlem kaynaklarını kullanarak sürekli olarak karmaşık bir kriptografik bulmacayı çözmeye çalışırlar. Bulmacayı başarıyla çözdükten sonra, madenci Blockchain'de bekleyen işlem bloğunu bulur. Bu madencilik işlemi, Proof of Work (İş Kanıtı) olarak da bilinir.

Hizmetleri karşılığında, başarılı madenci bir "blok ödülü" alır. İlk üretim (genesis) esnasında, Bitcoin blok ödülü 50 BTC'ydi. O zamandan beri, Bitcoin’de, toplamda 3 tane olmak üzere her dört yılda bir (210.000 blokta bir) “halving” (yarılanma) meydana gelmiştir. Halving (yarılanma) sırasında, blok ödülü yarıya indirilir. Böylece sınırlı arzı sayesinde Bitcoin, enflasyon karşısında zor duruma düşmez. Şu anda, blok ödülü 6.25 BTC'dir.

Bitcoin Kullanım Alanları

Bitcoin'in çeşitli kullanım alanları vardır. Aşağıda en yaygın kullanım alanlarından bazılarına yer verilmiştir:

●      Ödeme: Bitcoin, birçok perakende satıcı ve ülke tarafından yasal ödeme şekli olarak kabul edilir. Başlangıçta internetin parası olacak şekilde tasarlanmıştır.

●      Değer Deposu: BTC’nin değer saklama deposu olarak kullanımı öne çıkmıştır. Arzının sınırlı oluşu, değiş-tokuş edilebilirliği, merkeziyetsizliği ve taşınabilirliği nedeniyle Bitcoin'e “dijital altın” da denir.

●      Enflasyon Riskinden Korunma: Varlık saklama ve değeri büyütme kabiliyeti nedeniyle BTC, piyasa dalgalanmalarına karşı enflasyondan korunma aracı olarak değerlendirilmektedir. Buna özellikle pandeminin sebep olduğu finansal kriz döneminde şahit olunmuştur.

●      Model: Temel Bitcoin Blokchain’i üzerinde fork (çatallanma) gerçekleştirilerek yeni kripto varlıklar üretilmiştir. Bitcoin Blockchain’i burada Zcash, Litecoin gibi önemli kripto varlıkların doğuşunda model olarak kullanılmıştır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alabileceğiniz birçok yol vardır. Bunun en kolay yolu kripto varlık borsasıdır. Günümüzde birçok kripto varlık borsası bulunmaktadır. İçlerinden kullanıcı dostu arayüze sahip ve güvenilir bir alım-satım platformu olan Rain'i kullanabilirsiniz.Buradan hesabınızı oluşturabilir ve alım-satıma başlayabilirsiniz.

Şu anda 1.8 trilyon değere sahip bir kripto piyasasına ön ayak olan Bitcoin'in başarısı gün gibi ortadadır. Bitcoin, trilyon dolarlık bir endüstriyi meydana getirmiştir.

Son birkaç yılda BTC'nin ana akımda daha fazla kabul gördüğüne şahit olduk. MicroStrategy ve Tesla gibi şirketler BTC'yi bilançoya eklerken, El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkeler Bitcoin'i yasal para haline getirmiştir. Bu daha yalnızca başlangıç sayılır ve Bitcoin'in gelecekteki potansiyeli ziyadesiyle heyecan vericidir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Rain’i takip etmeyi unutmayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey