Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

DAO'lar Nedir ve Neden Önemlidir?

Yayın Rain Editorial Team - May 30, 9:00 PM

Merkeziyetsiz ağların da bir tür yönetime ihtiyacı vardır ancak bu, merkezi ve geleneksel alanın yönetiminden farklıdır. Bu yönetim ihtiyacını dolduran ve kripto ekosistemlerin tarafsız karar vermesini sağlayan DAO'ların (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) ne olduğunu detaylı açıklayacağız. 

DAO Kısaca Nedir ve DAO Sorumlulukları Nelerdir?

DAO, belirli bir Blockchain ağ veya ekosistemini dağıtılmış bir şekilde yönetmek için kullanılan Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon'dur. Tüm kararların topluluk tarafından verildiği bu yapıda, kararlar merkezi bir otoritenin iradesine dayandırılmaz.

Bir ekosistemin DAO'su genelde yalnızca kural ve anlaşmaları oluşturmaktan değil, aynı zamanda bunları uygulamaktan ve böylece yönetilen alanın bütünlüğünü sağlamaktan da sorumludur. Bu sorumluluğu gerçekleştirmek için DAO, topluluğun emirlerini yerine getirmeye yardımcı olan belirli işlevlerde özel erişime sahip olduğu gibi yeni yatırım, güncelleme ve benzeri durumları finanse etmede kullanılan sermaye havuzu üzerinde de kontrole sahiptir.

DAO Nasıl Çalışır?

Yalnızca yönetişim token sahiplerinin oylarını dikkate alan bir organdır. DAO'yu, yalnızca token sahiplerinin katılabildiği ve seslerini yükseltebildiği bir teklif, anket ve tartışma formu olarak hayal edebilirsiniz. Rüşvetçilik, taraf tutma ve peşin hükümün en aza indirgenmesini sağlamak için DAO'lar, tamamıyla anonim teklif ve oylamaları uygulama eğilimindedir.

Bir DAO'nun karar verme süreci genelde aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. Topluluk tarafından bir eksiklik/hata tespit edilir.

  2. Belirli yönergeleri takip eden resmi bir teklif üyeler tarafından sunulur.

  3. Token sahiplerinden oluşan toplululuk, elinde tuttuğu varlıklarıyla orantılı olarak oy kullanır.

  4. Oylama kapandıktan ve minimum oylara ulaşıldıktan sonra, DAO önerilen değişiklikleri uygular.

Nasıl DAO'nun Bir Parçası Olabilirsiniz?

Seçtiğiniz DAO'nun bir parçası olmak için, genelde organizasyonda bir kapı görevi gören yönetişim token'ları satın almanız gerekmektedir. Ne kadar çok token sahibi olursanız oylarınızın ağırlığı da o kadar artmış olur, böylece fikrinizin karar vermede belirleyiciliği artmaktadır.

Kripto Dünyasının En İyi DAO'ları

Kripto alanında birçok DAO vardır ve bu yenilikçi organizasyonlar, benzersiz yönetişim çözümleri olarak hareket eder. DAO'lar tarafından yönetilen en popüler projeler arasında UNI yönetişim token'lerına sahip Uniswap, ZRX'e sahip 0x, MKR'ye sahip Maker protokolü, AAVE'ye sahip Aave ve DASH token'ına sahip Dash bulunur.

DAO'lar, aynı zamanda sanal gerçekliklerin de popüler yönetişim biçimleri olmuştur. En popüler Blockchain tabanlı sanal dünyalardan biri olan Decentraland'da yönetişim token'ı MANA kullanılarak yönetilir.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO), çeşitli alanlarda kontrolü dağıtarak tarafsız bir şekilde yönetim ve düzenlemede vazgeçilmez roller oynadığı için kripto ekosistemlerinin hayati bir parçası olmuştur. Yönetişim token'ları ve Blockchain teknolojisinin güçlü özelliklerinden yararlanan DAO'lar; karar vermenin gerçekten demokratik, doğrudan, ayrılmaz ve anonim hale geleceği ve sesini duyurmak isteyen herkesin de buna dahil olabileceği bir geleceğin kapısını aralıyor.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey