Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Blockchain'e Giriş

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 05, 7:00 PM

“Blockchain teknolojisi”, internette en çok aratılan kavramlardan biri haline geldi. İşletmelerin, girişimlerin ve hatta hükümetlerin bile Blockchain'i öğrenip benimsemesi son zamanlara damgasını vurdu.

Bu kılavuzda Bitcoin Blockchain'ine değinecek, temel teknolojisini ve nasıl çalıştığını anlatacağız.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bitcoin de dahil olmak üzere çoğu kripto varlık, Blockchain teknolojisi ile desteklenmektedir. Blockchain, işlem sırasına göre kronolojik olarak düzenlenmiş bir dizi bloktan oluşur. Bloklar, Bitcoin ağında gönderilen veya alınan BTC kaydını tutar.

Değişmezlik ve merkeziyetsizlik, Blockchain'in iki temel özelliğidir.

1.Blockchain değişmezdir, yani Blockchain'e kaydedilen herhangi bir işlemle oynanamaz.

2.Merkeziyetsizlik, tüm bilgileri ağ içinde depolayan merkezi bir organ olmadığı anlamına gelir. Blockchain farklı bilgi türlerini depolayabilir ancak Bitcoin Blockchain'i özellikle işlemler için bir defter olarak kullanılır.

Blockchain Türleri

Devam etmeden önce, iki ana Blockchain türünden bahsedelim: Özel ve halka açık.

●   Halka açık Blockchain'ler - İşlem talep etmek ve doğrulamak isteyen kullanıcıların erişebildiği açık ve merkeziyetsiz ağdır. İşlemleri doğrulayan madenciler, çabaları ve kaynakları için ödül alırlar. Halka açık Blockchain'ler, daha sonra daha detaylı anlatacağımız Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bitcoin, halka açık Blockchain'in en iyi örneğidir.

●   Özel Blockchain'ler - Özel Blockchain'lerin erişim kısıtlamaları vardır ve yalnızca belirli bir grup kişiye açıktır. Özel bir Blockchain'e katılmak isteyen herhangi bir kişinin, sistem yöneticisinden izin alması gerekir.

Konsensüs (Fikir Birliği) Mekanizmaları Nelerdir?

Konsensüs Mekanizmaları, Blockchain sistemlerinde kullanılan ve çok ajanlı sistemler (kripto varlıklar) arasında veri değerleri veya ağın durumu için gerekli mutabakata varmalarına yardımcı olan hataya dayanıklı mekanizmalardır. Kripto varlıklar söz konusu olduğunda, çeşitli konsensüs (fikir birliği) mekanizmaları varken Proof of Work (İş Kanıtı) ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı) en popüler olanlarıdır.

Proof of Work (İş Kanıtı)

Proof of Work (İş Kanıtı), ilk konsensüs (fikir birliği) mekanizmasıdır ve hâlâ Bitcoin tarafından kullanılmaktadır. Mekanizma, katılımcı node'ların (düğüm) Blockchain'e yeni işlemler eklemeleri için hak kazanmasını sağlayacak iş kanıtı ister. Proof of Work (İş Kanıtı), çok enerji harcadığı ve yalnızca az sayıda işlemi işleyebildiği için çok eleştirilmiştir. Bununla birlikte, PoW (İş Kanıtı) yüksek derecede güvenlik sunarak işlemleri finalize eder.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı)

Hisse Kanıtı, Proof of Work (İş Kanıtı) işlemlerinden farklıdır ve işlemler seçilen bir validatör (doğrulayıcı) tarafından doğrulanır. Validatör, tuttukları (stake ettikleri) coin'e göre seçilir. Stake, bir bireyin madencilik gücüyle doğru orantılıdır, bu nedenle stake ne kadar büyükse, madencilik gücü de o kadar büyür ve bir sonraki blok için bir validatör (doğrulayıcı) olarak seçilme şansı o kadar yüksektir.

Bitcoin, konsensüs (fikir birliği) mekanizmasını sürdürmek için Proof of Work (İş Kanıtı) algoritmasını kullanır.

Bitcoin Blockchain'i Anlamak

Bloklar, Bitcoin Blockchain'inde var olan veri yapılarıdır. Blok, ağın doğrulamadığı işlemleri kaydeder. Veriler doğrulandıktan sonra, blok kapatılır ve yeni bir blok oluşturulur. 

Her blok içinde belirli bilgiler barındırır. Bloklar genellikle aşağıdaki bilgilerden oluşur:

●   Magic number - Kripto varlık ağının bir parçası olarak, bloğu tanımlayan belirli değerlerden oluşur.

●   Blok boyutu - Her bloğun yalnızca belirli bir bilgi miktarından oluşabilmesi için boyut sınırını belirler.

●   Blok Başlığı - Blok hakkında bilgi içerir.

●   İşlem sayacı - Blokta saklanan işlem sayısını gösterir.

●   İşlemler - Bir blok içindeki tüm işlemlerin listesidir.

İşlem, bir blok içinde bilgilerin çoğunu içeren en büyük öğedir. Bu ögeyi aşağıdakilerden oluşan blok başlığı takip eder:

●   Önceki blok hash'i - Bir önceki blok başlığının hash'idir.

●   Merkle Özet Kökü - Merkle ağacında bulunan hash'lerde (karma) tüm işlemlerin doğrulamasını sağlayan şebekedir.

●   Zaman - Blockchain'de bloğun ne zaman yerleştirileceğini gösteren bir zaman damgasıdır.

●   Bitler - Hedef hash'in zorluk derecesidir, nonce'ı (bir kerelik kullanılan sayı) çözme zorluğunu temsil eder.

●   Nonce - Bir madencinin bloğu doğrulamak ve kapatmak için çözmesi gereken şifrelenmiş numaradır.

Bitcoin Blockchain'i, bileşenlerini, nasıl işlediğini ve Blockchain teknolojisinin temel ilkelerini anlatan hızlandırılmış kılavuz yazımızın sonuna geldik. Bitcoin, teknolojisi ve değer deposu olma özelliğiyle dikkatinizi çekiyor ve Bitcoin'e yatırım yapmak istiyorsanız Rain kripto varlık platformunu kullanabilirsiniz.Hesabınızı buradan kolayca oluşturabilir ve alım‒satım işlemlerinize anında başlayabilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey