Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Tezgah Üstü Piyasalar (OTC) Nedir ve Rain ile Yüksek Hacimli Kripto Varlık Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 16, 7:00 PM

Tezgah üstü piyasalar (OTC), platformların emir defterlerine bağlı kalınmadan direkt olarak iki taraf arasında yapılan yüksek hacimli eşler arası alım satım işlemleri olarak tanımlanabilir. OTC tabanlı alım satımlar, geleneksel finans sektöründe uzun bir süreden beri kullanılmaktadır. Bu yazıda ise OTC piyasaları ile yüksek hacimli kripto varlık alım satım işlemlerini bu piyasalarda yapmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği ele alınmıştır.

Kripto Varlık Tabanlı OTC Alım Satımı Nedir?

OTC tabanlı alım satım işlemleri, tahmin edildiği gibi OTC piyasalarında gerçekleştirilmektedir. OTC piyasaları, yüksek hacimli kripto varlık alım satım işlemi yapmak isteyen alıcı ve satıcıları bir araya getirir. 

Tezgah üstü alım satım piyasasında hizmet veren bir OTC alım satım birimi, direkt olarak kendi kullanıcılarına yüksek hacimli alım satım işlemi yapma konusunda yardımcı olmaktadır. Bu alım satım işlemleri gizli ve eşler arası yapılmakta olup sadece OTC birimi gibi tarafların haberdar olabileceği şekilde tamamlanmaktadır. Alım satım oranı ve miktar konusunda ise sadece bu işlemdeki iki taraf bilgi sahibidir. Kripto varlık odaklı OTC piyasalarında ise işlemi yapan kişiler kripto karşılığı kripto veya itibari para karşılığı kripto varlık alım satımları yapabilir.

Kimler OTC Tabanlı Alım Satımı Kullanıyor?

OTC birimleri, büyük miktarlarda kripto varlık alım satımında bulunmak isteyen yatırımcılara hitap etmektedir. OTC birimlerinin müşterileri genellikle finans kurumlarından, ICO’lardan, risk sermayelerinden, yatırım fonlarından, kripto varlık balinalarından, madencilerden,varlık fonu yöneticilerinden ve diğer yüksek varlık sahibi birey ile kurumlardan oluşmaktadır. 

Kripto varlık alanındaki OTC piyasası son birkaç yıl içerisinde gözle görülür şekilde büyüme elde etmiştir. Tesla, MicroStrategy, Goldman Sachs gibi kurumlar ve Elon Musk gibi milyarder isimler de kripto varlık alımları için OTC birimlerinden faydalanmışlardır. Yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de, birçok şirket ve bireysel yatırımcı arasında gittikçe popülerleşen bir yöntemdir.

Yüksek Hacimli Kripto Varlık İşlemleri İçin Neden OTC Tercih Ediliyor?

Yüksek varlık sahibi bireyler, kurumlar ve diğer benzer yatırımcılar birden çok sebepten dolayı yüksek hacimli kripto varlık işlemleri için OTC piyasalarını tercih etmektedir.  Aslında OTC birimleri ve piyasaları tam olarak yüksek hacimli işlemlere yönelik endişeleri gidermek ve güvenli ticareti sağlamak için tasarlanmış denilebilir.

Yüksek hacimli kripto varlık işlemini tek bir seferde gerçekleştirmek için borsanın ve yatırımcının yüksek likiditeye sahip olması gerekmektedir. Yatırımcılar alışverişi yapabilmek için yüksek likiditeye erişime ihtiyaç duyarlar ve kripto varlık borsalarının bu kadar yüksek likiditeye sahip olmadığı düşünülebilir. Eğer bir yatırımcı tek işlemde 100 BTC satın almak istiyorsa bir kripto varlık borsası üzerinde 100 BTC satabilecek kişiyi bulamayabilir. Eğer yatırımcı 100 BTC’yi direkt olarak OTC tabanlı almak isterse bu sefer OTC birimi herhangi bir gecikme olmadan işlemi gerçekleştirebilir.Bu sebeple yüksek hacimli işlemler için OTC birimlerinin çok daha güvenilir olduğu söylenebilir.

Yatırımcılar bunun yanı sıra platformlar üzerinden yapacakları yüksek hacimli işlemlerde ciddi bir slipaj oranı ile karşı karşıya kalabilirler. Eğer bir yatırımcı platform üzerinden 400 BTC satın almak isterse bunu birden çok satıcıdan karşılamak zorunda kalacaktır. Bu da her bir alım ile aslında fiyatın biraz daha yükselmesi ve 400 BTC’nin hepsinin aynı zamanda ve aynı fiyata alınamaması riskini doğurmaktadır. Alıcının 400 BTC’lik alım emri karşılanana kadar söz konusu kripto varlığın fiyatı büyük oranda değişebilir. Alım yapılmak istenen ilk emir fiyatı ile alımın tamamlandığı son fiyat arasındaki fark, slipaj olarak anılmaktadır. OTC birimleri ise yüksek hacimli işlem yapmak isteyen yatırımcılara genellikle fiyat koruması sağlamaktadır. Bu da bir yatırımcının OTC birimi üzerinden 400 BTC’lik bir alım emri girmek istediğinde onun 400 BTC’nin her birini tek fiyattan ve tek işlem ile alabileceği anlamına gelmektedir. 

OTC birimlerinde borsaların aksine bir para çekim limiti de bulunmamaktadır. Yatırımcılar para çekim işlemleri ve transferlerini sipariş tabanlı sözlü şekilde bile yapabilmektedir. OTC tabanlı yapılan özel alım satım anlaşmaları işlemin yapıldığı kripto varlığın piyasa fiyatının da ciddi şekilde değişmemesini sağlamaktadır. Bu durum, piyasada büyük yankı uyandırmadan yüksek miktarda kripto varlık almak veya satmak isteyen balinalarla yatırımcılar için büyük bir avantajdır. 

OTC Alım Satımları Nasıl Yapılır?

OTC birimi ile alım satım işlemi yapmak oldukça kolaydır. Alım satımı yapmak isteyen taraflar bir kripto varlığı OTC birimi üzerinden almak veya satmak için emir girerler. OTC birimi ise buna karşılık kabul edebilecekleri veya reddedecekleri birim fiyatı yatırımcılara aktarır. Yatırımcı sunulan fiyatı kabul ederse, OTC birimi anlaşmaya varılan miktarı yatırımcıya sunma sorumluluğunu üstlenir. 

Rain OTC Birimi

Rain’in OTC birimi,yüksek hacimli alım satım işlemleri yapmak isteyen yatırımcılara özel olarak hazırlanan güvenli ve hızlı bir OTC hizmeti sunmaktadır. Kripto varlık almak veya satmak için yapılan özel anlaşmalar, yüksek likidite ve en iyi fiyat seçeneği sunan broker-dealer ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

Rain OTC biriminin profesyonellerden oluşan ekibi, kullanıcıların slipajdan etkilenmeden en iyi fiyatı almasını sağlar. Yüksek hacimli işlemler, söz konusu varlığın piyasa fiyatını etkilemeyecek şekilde, borsanın emir defterleri dışında yapılmakta ve tamamlanmaktadır.

Rain OTC birimi birden çok kripto varlığın alınıp satılabilmesini sağlamaktadır. Rain için kullanıcıların gizliliğini korumak temel esaslardan birisi konumundayken onlara teknik destek sunabilmek de çok önemlidir. Rain OTC biriminde 7/24 müşteri desteği sunulmaktadır. 

Rain OTC üzerinden alım satım yapmak kolay, güvenli ve hızlıdır. Bütün kullanıcıların ilk başta, yatırımcıları olası dolandırıcılık girişimlerinden korumak için zorunlu olan Müşterini Tanı-Anti Para Aklama (KYC-KYB-AML) bilgilerini ve gerekliliklerini tamamlaması gerekmektedir. Yatırımcıların kendi talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kripto karşılığı kripto veya kripto karşılığı itibari para alım satım işlemleri yapabilmeleri de mümkündür.

Rain’in OTC birimi yatırımcılar için önemli olan ek güvenlik avantajını sunmak için Türkiye’deki yerleşik bankalarda TRY ve USD hesaplarına da sahiptir. Bu sayede, paranızı hızlı bir şekilde gönderebilir ve çekebilirsiniz.

Rain OTC üzerinden bir alım satım işlemi oluşturmak için yatırımcıların her bir işlem için gerekli olan minimum şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Önde gelen bütün kripto varlıklar için minimum alım satım limiti 250.000 ABD doları olarak belirlenmiştir. Diğer bütün kripto varlıklar için ise işlem başı minimum limit 100.000 ABD doları olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak daha fazla bilgi elde etmek isteyen yatırımcılar Rain’e isim ve e-posta adres bilgilerini sunmaları durumunda temsilcilerimiz kendileri ile en kısa sürede iletişime geçecektir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey