Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Ayı ve Boğa Kripto Piyasalarının Bilinen Sinyalleri

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 28, 7:00 PM

Boğa piyasasının ayı sezonuna yerini bırakması tamamen rastgele ve tahmin edilmesi imkânsız görünebilir. Geniş bir zaman çerçevesinden geçmiş verilere ve fiyat grafiklerine baktığımızda, piyasa döngülerine işaret eden belirli sinyalleri tespit edebiliriz. Bu yazıda, kripto piyasasının ayı ve boğa döngülerinin en bilinen sinyallerini keşfedeceğiz ve ileriye dönük bir çerçeve çizmemizde nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz.

Ayı ve Boğa Piyasa Döngüleri Hakkında

Boğa (sürekli pozitif fiyat eylemi) ve ayı (fiyatlarda uzun süreli kayıplar) piyasalarının trend değişimi, kripto varlıklar dahil olmak üzere her varlık piyasasının sağlıklı ve önemli bir parçasıdır. Piyasanın sağlığı için her boğa sezonundan sonra bir ayı sezonun gelmesi sürpriz değildir ancak bu döngünün tam vaktini tahmin etmek zordur.

Hiçbir model veya analiz garanti bir sonuç vermese de bazı sinyaller trend dönüşlerini tahmin etmede ciddi derecede yardımcı olabilir. Aşağıda incelediğimiz tüm sinyaller öznel gözlemlere dayanır, şayet bu sinyalleri mutlak doğru bir kaynak olarak kullanmamak gerekmektedir.

Birinci Sinyal: Ünlü Bahar Satışları

Küresel kripto piyasasının tüm zamanların fiyat grafiğine baktığımızda gözlemleyebileceğimiz ilk sinyal Nisan ayı sonu-Mayıs ayı başlarında meydana gelen düşüşlerdir. Örneğin; Mayıs 2021'de kripto fiyatlarında büyük bir düşüş olmuş ve Nisan 2022'nin sonlarına kadar devam etmiştir. Mayıs 2018 civarlarında da benzer bir düşüş yaşanmıştır.

Bu tekrarlanan olgu için yatırımcılar "Mayıs'ta sat ve piyasadan uzaklaş" der, bu durum yaz tatillerine ayırılacak para nedeniyle birçok perakende yatırımcının portföylerinin bir kısmını tasfiye etmesi ve yine yatırımcıların varlıklarını takip etmek için çok fazla zaman harcamayacağından doğar. Bunun tam tersinde, yatırımcılar kış aylarında daha az fiziksel varlıklara odaklanır ve dijital takip için sıcak havalara kıyasla kışın yatırımcılar daha fazla vakit ve odağa sahiptir.

İkinci Sinyal: Temmuz Dibi

Her yıl Mayıs ayının tarihi düşüş trendinden sonra fiyatlar Temmuz ayında dibe vurmaktadır. Elbette bu her sene tekrar edecek değildir ancak Temmuz 2021'de, fiyatlar gerçekten de dibe vurmuştur.

Piyasaların nasıl işlediğini ve dalgalandığını anlamak, her yatırımcı yolculuğunun önemli bir parçasıdır. Dalgalanmaları yakalamak, teknik analiz veya kapsamlı araştırma gerektirmez, tam tersi geçmişteki piyasa verilerini anlamak basit bakabilmeyi gerektirir. Hiçbir veri ve geçmiş fiyat performansı verimli bir sonuç garanti edemezken yatırımcılar trendlerin ne zaman değişeceği konusunda fikir sahibi olur.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey