Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

​​Metaverse: Matrix'i Mi İnşa Ediyoruz?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

Metaverse, 2021'in en çok konuşulan konusu olmuştu ve bu 2022'ye kadar taştı. Metaverse kavramı; milyarca dolarlık yatırım, çokça heyecan ve kafa karışıklığı yarattı. Bugünün Metaverse'ü, 80'lerin internetiyle oldukça benzeşiyor. O zaman da geleceğin iletişim aracı hakkında çok fazla abartı ve spekülasyon vardı ancak çok azımız internetin nasıl bir şey olduğu veya gelecekte nasıl şekilleneceği hakkında bilgiye sahiptik. 

Öyleyse Metaverse nedir? Öncelikle, terim yeni değildir ve yıllardan beri kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Terim ilk olarak 1992 yılında yazar Neal Stephenson'ın bilim kurgu romanı Snow Crash'te kullanılmıştır. Metaverse, kitapta gerçek dünyaya paralel bir dijital dünya olarak geçer. Metaverse'ün mevcut sürümü; sosyal medya, çevrim içi oyun, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi birçok farklı yönün birleşmesiyle oluşmuştur. Kripto varlıklar, sanal dünyada kullanıcıların etkileşime girmesinin, kazanmanın ve ekosistemde bir şeyler inşa etmesinin aracı olmuştur. Metaverse, birçok insan için internetin yeni neslidir. Gelecekte, fiziksel olmayan dijital dünyada fiziki olarak var olduğumuzu hissettirecek deneyimler olacaktır.

Bugün, istediğimiz her şeyi çevrim içi olarak görüntüleyebiliyoruz fakat yarın, içinde olduğunu hissettiğimiz çevrim içi deneyimleri yaratabileceğiz. Örneğin; eşinizlikte birlikte yeni bir apartman dairesi aradığınızı varsayalım. Bunun için öncelikle internetten fotoğraf ve yorumlara bakarsınız fakat Metaverse (web 3.0) o anda dairede yürüyormuşsunuz gibi fiziksele yakın bir deneyim sunan dijital bir dünyayı, artırılmış veya sanal gerçekliği kullanarak yaratmaya çalışır. Metaverse'ün konu aldığı bir diğer ilginç alan ise eğitimdir. Günümüzde en iyi varsayılan eğitim modeli, genellikle yerinde eğitimdir. Gerçek dünyaya çok yakın yoğun bir deneyim yaratıldığında ise birinci sınıf, kaliteli bir eğitim deneyimi tüm dünyayla paylaşılabilir olur. 

Peki neden bazı insanlar bu konuda hakkında endişeli? Filozof Robert Nozick'in 1974 tarihli "Anarşi, Devlet ve Ütopya" adlı kitabında, arzuladığımız veya hoşumuza giden deneyimleri simüle edebilen bir makine hayal etmemizi ister. Kitapta sonra önemli bir konuya daha dikkat çeker: Makinenin simüle ettiği yaşamı mı yoksa gerçek yaşamı mı tercih ederdik? Seçim yapması zor bir sorudur. Matrix filminde Neo'ya sunulduğu gibi önümüze iki seçenek konulsa, kırmızı hapı mı yoksa mavi hapı mı seçerdik? Gerçeklikten neredeyse ayırt edilemeyecek kadar gerçeği vadeden bir dijital dünya deneyiminin olduğu gelecekte, birçok kişi için dijital yaşam daha keyifli bir deneyim dizisi olabilirdi. O zaman aklımıza hemen şu soru gelir: Gerçek dünyamıza ne olacak? Çok uzak olmayan bir gelecekte çevrim içi görüntülemeden, tamamen deneyimlemeye geçiş yapmamız olasıdır.

Bu konuda endişeli olanlar için Robert Nozick'in bilgisayarlara neden bağlanmamamız gerektiğine dair fikirlerini paylaşabiliriz. İlk olarak, esasen harekete geçmek istiyoruz ve sadece belirli şeyleri deneyimlemek istemiyoruz ve bu nedenle de deneyimlerimiz eyleme dayalı. İkincisi, belirli bir kişi olmak istiyoruz ve hayal edilen bir gerçeklik kavramı, insanlar olarak bireyselliğimize can sıkıcı bir bakış açısı katıyor. Son olarak, simüle edilmiş gerçekliğimiz ne kadar gelişmiş olursa olsun, insanlar olarak yaratabileceklerimiz her zaman sınırlı olacak ve nihayetinde gerçek yaşamın potansiyeli çok daha sınırsız hale gelecektir. Gerçekliği kopya etmek düşünüldüğünden daha zordur ve Metaverse ne olduğu ve neye dönüşeceği açısından gizemini tıpkı yıllar önce İnternet'te olduğu gibi korumaktadır. 

Potansiyeli ise göze çarpmaktadır. Metaverse'ün 2024 yılına kadar 800 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi bekleniyor. Teknoloji devleri Meta (eski adıyla Facebook), Microsoft, Apple ve Google, bunu bir "gerçeklik" haline getirme yolunda önemli adımlar attı. Metaverse'ün 3D internet sürümünü oluşturma fikri henüz gelişmemiş ve tam potansiyelini gerçekleştirmemiş olsa da adımlar atılmaktadır. Öncelikle geleceğin eğlence, moda ve oyun sektörünün geliştirileceği düşünülse de birçok uzman; eğitimin bu teknoloji için en iyi kullanım alanı olabileceğine inanıyor. Bu kullanım alanı, dünyanın dört bir yanından insanlara gerçek zamanlı olarak dijital gerçeklikte bir eğitim deneyimi sunulduğunda aktif olacak. Şimdilik donanım ve birlikte çalışabilirlik gibi ilerlemenin önünü kesen bazı büyük sorunlar bulunmakta. İşin aslı ve kısaca, Matrix'i inşa ediyor olabiliriz ama henüz içinde yaşamıyoruz...

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey