Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Ripple Davası: Sektör için Potansiyel bir “Büyük Kazanç”

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 27, 7:00 PM

22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Lands Inc ve iki yöneticisine karşı dava açtığını duyurdu. SEC, şirketin kayıt dışı devam eden dijital varlık güvenliği teklifi yoluyla 1,3 milyar dolar elde ettiğini iddia etti. SEC’in yaptığı şikayete göre, Ripple kurucu ortağı Christian Larsen ve mevcut CEO Bradley Garlinghouse'un, şirketin işlerini finanse etmek için milyarlarca XRP'nin nakit dışı bedel, emek ve piyasa yapıcı hizmetler karşılığında dağıtılması yoluyla sermaye artırdığı belirtildi. Şikayete göre her iki yönetici de federal menkul kıymetler yasasını ihlal ederek, kayıt dışı satışlar yoluyla 600 milyon dolar değerinde XRP sattı. Bu davanın sonucu, kripto varlıklarının ileriye doğru nasıl sınıflandırıldığı ve Blockchain endüstrisinin gelişimini şekillendireceği açısından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto regülasyonları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Garlinghouse konu hakkında, “Bu dava, sadece Ripple için değil; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm kripto endüstrisi için önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kriptonun durumu için olumsuz yönde bir etkiye sahip olur.” dedi.

SEC, XRP'nin işlerini finanse etmek için kullanıldığı ve dolayısıyla federal menkul kıymetler yasasına tabi olduğu için menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiğini düşündü. Bu düzenlemelere göre, yatırımcı çıkarlarını korumak ve dolandırıcılığı önlemek için menkul kıymetler komisyona kayıt edilmeli ve belirli finansal bilgiler kamuya açıklanmalıdır. Ripple, SEC’in bu sınıflandırmalarını reddetti ve o sırada kuralların diğer kripto platformlarında, özellikle Ethereum’daki tutarsızlıklara işaret etti. Ripple ayrıca daha önce SEC'in kendisinin bu davadan önce yasal netlik sağlayamadığını belirtmişti.

2020 yılındaki SEC duyurusundan önce XRP 0,44 dolardan işlem görüyordu ancak bir hafta sonra fiyat değerinin yaklaşık %52 düşüşle 0,21 dolara düştüğü görüldü. Zamanla davanın XRP üzerindeki etkisi daha da azaldı ve 2021 yılının Nisan ayında yaklaşık 1,83 dolara ulaştı. Günümüzde XRP'nin fiyatı 0,741 dolar civarında seyretmekte. Bu seviye, şirketin Ocak 2018'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,37 dolardan çok daha düşüktür. XRP şu anda 35,66 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük altıncı kripto varlık birimidir.

Ripple Davasının Son Durumu

14 Nisan 2022 tarihinde, Ripple davasında büyük bir atılım görüldü ve bu atılım Ripple için “büyük bir kazanç” şeklinde konuşmalara yol açtı. SEC'in davasına başkanlık eden yargıç, SEC'in Haziran 2018 tarihinde eski SEC direktörü William Hinman tarafından yapılan bir konuşmanın taslak versiyonlarını ve uygunsuz davranış ile çıkar çatışması gösteren bir dizi e-postayı yeniden gözden geçirme gibi bir durumu reddetti. Hinman'ın 2018 konuşmasının taslak versiyonları, SEC tarafından düzenlemelerin seçici olarak uygulanmasını vurgulayabilir ve çıkar çatışmasına da işaret edebilir nitelikte olabilir. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, "Dava son derece iyiydi, hatta yaklaşık 15 ay önce başladığında umduğumdan çok daha iyi gitti" ve "adalet çarkları yavaş hareket ediyor" dedi. Bu açıklamalar, XRP ve bir bütün olarak kripto endüstrisi için iyi haber anlamına gelebilir ve kripto dünyası için bir dönüm noktası olabilir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey