Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kripto Piyasasının Geçmişteki Trend Dönüşleri

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 20, 7:00 PM

Kripto piyasası, var olduğundan beri sayısız ayı piyasası ve dip görmüştür. Bazı düşüşler daha hafif geçerken volatilite bazı yerlerde ciddi artmıştır ancak kripto fiyatları en umutsuz görünen senaryolarda bile toparlanmayı başarmıştır. Bugün kripto piyasasının geçmişteki trend dönüşlerini inceleyeceğiz, bu da yatırımcı duyarlılığının bir günden diğer güne nasıl değişebileceğini gösterecektir.

Kripto Fiyat Değişiklikleri Hakkında

Kriptoların da içinde olduğu dijital varlıkların fiyatı; tahviller, hazine bonoları veya fiat döviz varlıkları gibi diğer yatırım araçlarının fiyatına göre daha fazla dalgalanma eğilimindedir. İnişler ve çıkışlar, her piyasa döngüsünün sağlıklı parçalarıdır. Aşağı hareketler, daha iyi fiyatlarla piyasaya girmek için fırsatlar yaratırken yukarı hareketler nakde geçmek için en uygun zamanı sağlar. Bununla birlikte başarması imkânsız olan şey, bu tür fiyat değişikliklerinin tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmektir. Eski yatırımcılar şu anekdotu savunur: “Piyasaya tanınan zaman, piyasanın zamanlamasını yener." 

Kripto Fiyatları Neden Düşüyor?

Akla gelen en önemli soru fiyatların neden düştüğüdür. Düşüş trendlerinin arkasında birçok neden yatabilir, bu nedenlerden bazılarını somut gerçeklerle açıklayabiliriz. 2022'de kripto düşüşünün en gözle görülür nedenleri, küresel olarak sürekli artan enflasyon ve taban faiz oranları, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatları ve arz üzerindeki etkisi ve son zamanlarda küresel ekonomiyi derinden sarsan pandemidir.

Kripto Piyasasının Trend Dönüşleri

Piyasadaki tüm olumsuz havaya ve sentimente rağmen geçmişteki grafik ve fiyat verilerine baktığımızda düşüş trendlerinin de bir sonu olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Ayı piyasalarını, hızlı düşüşleri geçmişte defalarca kere deneyimledik. Bunları sonrasında boğa piyasalar ve çok hızlı yükselişler de takip etmiştir. Kripto piyasanın geçmişteki geri sıçramalarına bir göz atalım.

Birinci Dönüş: Nisan 2018 Çöküşü

5 Mart 2018. Toplam kripto piyasası değeri: 465 milyar dolar

10 Nisan 2018. Toplam kripto piyasası değeri: 257 milyar dolar

6 Haziran 2018. Toplam kripto piyasası değeri: 464 milyar dolar

2018, kripto dünyasının ilk gerçek ayı piyasalarından birini yaşadığı sene olmuştu. Bu çöküş, 2017'de dünya çapında ses getirmiş eşsiz bir boğa piyasasının hemen ardından gelmişti. Yaşanan aşırı korkuya ve bir aydan kısa bir süre içinde gerçekleşen %40'lık düşüşe rağmen, piyasa 30 gün içinde bu önemli düşüşten önceki seviyelere geri dönmeyi başarmıştı.

İkinci Dönüş: Şubat 2021 Korkusu

22 Şubat 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 1,7 trilyon dolar

28 Şubat 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 1,4 trilyon dolar

3 Mart 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 1,7 trilyon dolar

Üçüncü Dönüş: Nisan 2021 Düşüşü

17 Nisan 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 2,2 trilyon dolar

25 Nisan 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 1,84 trilyon dolar

9 Mayıs 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 2,2 trilyon dolar

Dördüncü Zirve Dönüş: 2021 Ayıdan Boğaya Koşuş

13 Mayıs 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 2,4 trilyon dolar

22 Temmuz 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 1,23 trilyon dolar

13 Kasım 2021. Toplam kripto piyasası değeri: 2,8 trilyon dolar

Kripto piyasasında bugüne kadarki en büyük trend dönüşleri 2021'de gerçekleşti. Fiyatlar, Mayıs ayında büyük ölçüde düşmeye başlamışken sadece iki ay içinde, Temmuz ayı sonunda dip yaşandı. Bu düşüşün akabininde yaşananlar ise yatırım dünyasını şok etti çünkü fiyatlar sadece yeniden yükselmekle kalmadı, aynı zamanda Ekim ve Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştı.

Yukarıda, kripto piyasasında en kötümser senaryoların bile birkaç gün veya ay içinde tersine döndüğü örneklerle açıklanmıştır. Geçmişte göstermiş olduğu performans, gelecekteki kârlılık oranı için bir garanti niteliği taşımasa da piyasanın geçmişteki geri kazanımlarını gözlemlemek, özellikle piyasa için çok kötümser senaryolar çizildiği zamanlarda öğretici niteliğinde olabilir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey