Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

A’dan Z’ye NFT

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 09, 7:00 PM

2021, NFT'lerin yalnızca küresel ana trendlere girmediği, aynı zamanda birçok konunun ana teması olduğu yılı işaret etmiştir. Hepimiz son bir buçuk yılda NFT kavramı hakkında bir şeyler okumuş veya birileriyle sohbet etmişizdir. 2021 yılı boyunca NFT'lere toplam 41 milyar dolar harcanmıştır ki bu rakam küresel sanat pazarına yaklaşmaktadır. Mart 2021'de, bir müzayede evindeki ilk NFT satışı olan Christie's'de sanatçı Beeple'ın bir kolajı 69,3 milyon dolara satıldığında dünya çapında büyük yankı uyandırmıştır. NBA'in "En İyi Atış" adlı öne çıkan videoları satın almak, satmak ve takas etmek için kendi NFT'lerini oluşturduğu görülmüştür. Coca-Cola’dan Gucci’ye dünyanın en büyük şirketlerinden ve markaları NFT satmıştır. Hepimiz CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi büyük miktarlarda satış yapan ve bunları sahiplerine platformdaki kanallara özel olarak sunan sosyal medya avatarları olarak Discord’un yanı sıra etkinlikler ve partilerde kullanılan NFT koleksiyonları hakkında bir şeyler duymuşuzdur. Bu nedenle, şunu sormak önemlidir: NFT'ler nelerdir? Neden NFT’lere ihtiyaç duyarız? NFT’lerin geçmişlerini takip edip ve bugününe bakarak ve zorluklarını anlayarak NFT'lerin geleceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

NFT'ler Nedir?

NFT, bir varlığa ait Blockchain tabanlı programlanabilir bir mülkiyet belgesidir ve bu bir sanat eseri, koleksiyon veya gayrimenkul olabilir. Bu durum, dijital varlıkların yalnızca bir yasal sahibi olmasına ve Ethereum ağı aracılığıyla güvence altına alınmasına izin verir (NFT'ler için başka ağlar da mevcuttur). NFT’lerin sahiplik kaydı değiştirilemez veya yeni bir NFT kopyalanamaz veya yapıştırılamaz. Tapu, özel bir anahtar imzası ile güvence altına alınan, satış ve mülkiyet devri için tüm haklara sahip birini varlığın tek sahibi yapmanın bir yoludur. NFT'nin kendisi varlığı içermeyebilir ancak dijital varlığın konumuyla birlikte bir mülkiyet kaydıdır. NFT'ler Blockchain teknolojisine dayanır ancak kripto varlık birimlerinden farklı olarak değiştirilemezler.

Değiştirilemeyen kavramı ne anlama geliyor? Değiştirilebilirlik ekonomik bir terimdir ve tek tek parçaları kolayca değiştirilebilen ve başka bir parçadan ayırt edilemeyen bir mal ve meta fikrini ifade eder. Örneğin 10 TL’lik kağıt paranızı 5’er TL alarak takas edebilir veya dönüştürebilirsiniz ancak söz konusu NFT olduğunda NFT’leri takas edemez veya bölemezsiniz. 1 NFT’yi yarıya bölünemez çünkü arkasındaki matematik sayısal bir bütünlükten çok insan duygularını, sanatı ve kişiye özel işçiliği barındırır.

Günlük dünyamızda, aynı öğeyle değiştirilemeyecek, benzersiz niteliklere sahip olan, değiştirilemeyen pek çok başka öğe vardır. Diyelim ki siz ve arkadaşlarınız ev alım satımı yapmak istediniz, her iki ev de mülk olmasına rağmen aynı değere sahip olmazlar. Çocukken, hepimizin sahip olduğu oyun kartları veya çıkartma paketlerinde olduğu gibi, bazı kartlar veya çıkartmalar diğerlerinden daha nadirdir, bu nedenle onları bire bir kolayca takas edemezsiniz.

NFT'lere Neden İhtiyaç Duyulur?

Bugün internette var olan sorun dijitalleşme arttıkça, kıtlıklarını, benzersizliklerini ve mülkiyeti kanıtlama yeteneklerini belirtmek için fiziksel öğelerin özelliklerini çoğaltma zorunluluğu vardır. İnternet, her verinin kopyalanabileceği bir alandır, herhangi bir dijital dosya çoğaltılabilir ve her kopya aynıdır, bu durum verileri internetin her yerinde kolayca erişilebilir kılmak için bir anahtar olmuştur. Aynı zamanda interneti sınırlayıcı, bireyler veya sektörler için zarar verici hale getirir. 

Neden bir sanatçının çalışmasının JPEG'ini kopyalayamıyorsunuz? NFT'ler sevdiğiniz herhangi bir dosyayı kopyalamanızı ve kullanmanızı nasıl engeller? İnsanların NFT’leri kopyalamasının engellenemeyeceği doğrudur. Bunu bir mülkiyet kanıtı veya orijinallik sertifikası olarak düşünmek en iyisidir. Örneğin Louvre Müzesi'nde, paha biçilmez bir sanat eseri olan Mona Lisa'ya bakıyorsunuz, muhtemelen bir kopya bulabilirsiniz ancak orijinallik sertifikası onu farklı kılan ve ona değer veren şeydir. Dünya dijital olmaya devam ettikçe de dijital bir dosyaya sahip olma kavramı gelecek için önemli hale gelecektir, internet dünyasında öğelere benzersizlik kazandıracaktır.

NFT'lerin Dünü ve Bugünü

NFT konseptinin kökeni, 1993'te nadirlik, mülkiyet ve kaynak sağlama yeteneklerini vurgulayan “Kripto Alım Satım Kartları” fikrinden bahseden Bitcoin öncüsü Hal Finny'ye kadar uzanabilir. Günümüzde bu bilgiler NFT'lerin yapı taşlarıdır. NFT fikri, popüler Pokemon alım satım kartları söz konusu olduğunda meydana gelmiştir. Fikrin yeniden ortaya çıkması neredeyse 20 yıl sürmüş ve 2012'de konsept yeniden tanıtılmıştır ancak Bitcoin ağının çıkmasına izin vermeyen sınırlamalara sahip olmuştur. 2015 yılı, ilk gerçek NFT'nin tanıtıldığı yıldır. Etheria, sanal araziye dayalı ilk gerçek NFT’dir. 2017 yılında, o zamanlar az bilinen ancak şimdi herkesin bildiği iki NFT projesi CryptoKitties ve CryptoPunks piyasaya sürülmüştür. 2019 ve 2020 yıllarında, Covid virüsünden etkilenen kripto boğa piyasasının dünyanın ana trendlerinin dikkatini çekmesiyle kriptoya olan ilginin yavaş yavaş arttığı görülmüştür.

2021 yılı ise, NFT'lerin yılıdır. NFT alım satımı, 2018'deki 41 milyon dolar civarından büyüyerek yıl içinde 17 milyar dolara yükselmiş ve %21.000'lik bir artış göstermiştir. Bu büyümeyi şöyle de vurgulayabiliriz: 2017'de BTC'ye 1000 dolar yatırım yapmış olsaydınız bugün bu değer 16 katlık getiri ile 165,000 dolar civarında olurdu, diğer yandan NFT'ler bu süre zarfında 125.000 kat artmıştır, yani 1000 dolarlık bir yatırım 252 milyon dolar kâr sağlanması anlamına gelir.

NFT Türleri

NFT türleri koleksiyon, oyun, sanat, metaverse, spor ve fayda aracı vb. Şeklinde çoğalabilir. Bunların her birini inceleyelim. 

Koleksiyon

Koleksiyon, sınırlı sayıda öğe veya karttır ayrıca az bulunmaları ve arzu edilebilirlikleri nedeniyle değerlidirler. 

Oyun NFT'leri 

Oyun NFT’leri, genellikle bir oyun içindeki varlıklara atıfta bulunur ve oyunun sanal dünyasında kullanılır. 

Sanat 

NFT'ler belirli bir sanat eseri, müzik veya videonun mülkiyetini belirtirken, sanatçılara gelecekteki satışlarda telif ücreti sunar. Bu özellik, hayranların yükselişteki sanatçıları desteklemesine ve toplulukta aktif bir role sahip olmasına olanak tanır. 

Metaverse Tabanında

Kullanıcıların bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamla ve diğer kullanıcılarla etkileşime girebilecekleri bir sanal gerçeklik alanı olan metaverse tabanında, NFT'ler dijital varlıklara sahip olmanızı sağlar. 

Spor 

NFT'ler taraftar katılımını teşvik eder ve taraftarların favori spor takımlarında ödüller kazanmalarına ve kararları etkilemelerine izin verir. Koleksiyon veya bir tür hayran mülkiyetini temsil eden tokenlar şeklinde olabilirler.

Fayda Aracı Olarak NFT’ler

Fayda aracı olarak NFT’lerin kullanım durumu, yukarıdakilerden daha az konuşulan önemli bir bileşendir. Bir NFT, fiziksel dünyadaki mülkiyet kavramını alacak ve onu çok eksik olduğu dijital dünyaya bağlayacaktır. Burada yönetim haklarından, mülkiyet haklarından veya lisanslamadan pek çok pratik kullanım mevcuttur. Kopyala yapıştır kültürüyle ilgili sorunların olduğu dijital dünyada mülkiyeti ve aktarımı ifade ederler. Şarkı sözleri, sanat ve fikirlerimizin tümü, dijital dünyada yalnızca koleksiyon parçalarımız değil, sahiplenme ve yönetişime oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır.

NFT’ler, Mülkiyet Kavramını Yeniden İcat Ediyor

Bir NFT'nin sahip olunan gerçek öğeyi barındırması gerekmediğini ancak o öğenin depolandığı bir yeri gösterebileceğini unutmamak önemlidir. Sahiplik biçimleri değişebilir ve Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş bireyler için benzersiz fırsatlar sağlayabilir. NFT'lerde aktif sahiplik, pazar yerlerinin bir alıcıyı ve bir satıcıyı dijital bir varlığı takas etmek için bağladığı yerdir. NFT'ler, gelecekte bir olasılık alanı açabilecek devrim niteliğinde bir dijital mülkiyet türü sağlar: Kısmi mülkiyet. Kısmi mülkiyet, insanların NFT'lere kısmen sahip olmalarına ve tek başlarına karşılayamayacakları dijital varlıklara yatırım yapmalarına olanak tanır. Son olarak, pasif sahiplik, borsada hepimizin alışkın olduğu bir kavramdır. Yatırımcılar, riskleri azaltabilecek ve karar vermeyi uzmanlara bırakmanıza izin veren çeşitlendirilmiş bir NFT portföyüne maruz bırakan fonları satın alabilir.

NFT Büyümesinin Zorlukları Nelerdir?

Her yeni teknoloji zorluklar getirir ve riskleri en iyi şekilde azaltmak ve faydaları artırmak için bu zorluklara uyum sağlamaya çalışırız. NFT için ilk nokta regülasyondur, henüz bu yeni teknolojiyi yöneten tek bir düzenleyici çerçeve yoktur. Örneğin NFT’ler, fikri mülkiyet hakkı, emtia veya menkul kıymetler olarak kabul edilecekler midir? NFT'ler tüm bu özelliklere sahip olabilir, bu nedenle sınıflandırılmaları gerekir ve bu endüstri yıldan yıla büyüdüğü için bu işlemler zorluk doğrulabilir.

Vergilendirme durumu belirsizliğini korumaktadır ancak bu endüstri uzun vadede gelişmeye devam ettikçe heyecan verici olacaktır. Bunlara cevap bulmak için hala çok erken, NFT’lerin geleceğimizde oynayacağı rolü NFT kavramını anladığımızda daha kolay bulabileceğiz. Farklı yargı yetkileri kripto varlık birimlerini hala farklı şekilde sınıflandırmakta ve bu durum da kripto varlıklarını farklı yasalara tabi tutmaktadır, NFT'ler de buna dahildir.

NFT'lerin Geleceği

Tüm bu açıklamaların ardından meydana gelen soru ise, gelecekte NFT’lere ne olacağıdır. NFT'ler farklı segmentlerde değişen hızlarda büyümeye devam edecektir ancak açık bir gerçeklik var ki bu teknoloji yavaş yavaş dijital dünyamızın temel taşı haline gelecektir. NFT'lerin sanat alanı gerçek sanat piyasasına yaklaşırken, oyun ve spor varlıkları yalnızca bu alanda büyüyecek endüstrilerdir. COVID-19 dönemi boyunca piyasa geliri 159 milyar dolar olmuş ve bu gelirin %85'ini oynaması ücretsiz oyunlar oluşturmuştur. Bu oyunlar ve oynaması ücretsiz oyunların büyümesi, NFT'ler için potansiyel olarak büyük bir gelir akışı olacaktır. Yeni sanatçılar, erişilebilirlik ve sanat eserlerinin gelecekteki satışlarından değer üretme yetenekleri nedeniyle dijital alanda daha fazla eser ürettikçe sanat sektöründeki büyüme artmaya devam edecektir. Daha fazla futbol kulübü, F1 takımı ve NBA ürünleri, sporseverlerin katılımını artırmaya devam ettikçe spor da büyümeye devam edecektir. Sonuç olarak, NFT'lerin varlıkların dijital sahipliğini sağlamadaki faydası ve kısmi mülkiyet gibi yeni kavramlar, özellikle bu geleceği inşa eden genç insanlar olmak üzere daha fazla kişiyi bu alana çekmeye devam edecektir.

Newzoo verilerine göre, 2020 yılında toplam video oyunu endüstrisi piyasa gelirinin 159 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu gelirin %85'i oyun içi satın alımlar yoluyla oynanması ücretsiz oyunlardan elde edilmektedir. Play-to- Earn (Oyna-Kazan) ekonomisi ve oyun tabanlı NFT'ler, oyundan para kazanmanın evrimi olduğunu iddia eden, hızla büyüyen bir segmenttir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey