Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Yılın En İyi 3 DeFi Uygulaması

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 19, 7:00 PM

DeFi (Merkeziyetsiz Finans), dünyanın para kazanma ve fon sağlama konusunda devrim yaratmaktadır. DeFi teorisini ve pratik yönünü tam olarak anlamak zor olabilir. Bu yazımızda, DeFi konseptini pratikte kavramanızı sağlayacak şekilde en iyi üç DeFi uygulamasına değineceğiz.

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

DeFi, dağıtılmış Blockchain teorisine dayanan ve kullanıcılar için bir tür kazanç fırsatı sunan tüm kripto protokolleri ve ekosistemlerinin toplu adıdır. DeFi içinde birçok kullanım durumu mevcuttur ancak en popüler olanları token stake etme, likidite sağlama ve borç alıp vermedir. 

Yılın En İyi 3 DeFi Uygulaması

Pancakeswap.finance ile Stake Yapmak

Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizması ile çalışan bir protokolü güvence altına almak için belirli tokenları ortaya koyma işlemi olan “stake” kavramını açıklayalım. İlk başta karmaşık gelse de PancakeSwap ve "Farm" gibi platformlar sayesinde, stake yapmak diğer herhangi bir uygulamayı kullanmak kadar kolaydır.

Şeffaf ve basit bir şekilde görüntülenen stake seçenekleri listesinden favori kriptonuzu seçtikten ve yıllık yüzde oranı (APR) olarak ifade edilen tahmini faizin hedeflerinize uyup uymadığını değerlendirdikten sonra, birkaç tıklamayla stake yapmaya hazır hale gelirsiniz. Varlıklarınızı ortaya koymadan önce göz önünde bulundurmanız gereken tek şey, stake’in kilitlenme süresi ve eldeki tokenın gelecekte görülmesi beklenen fiyat gelişimidir.

Aave ile Sağlanan Likidite

DeFi içindeki bir diğer popüler uygulama, token sahiplerinin fonlarını otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) protokolü ile esas olarak DEX'lerin (Merkeziyetsiz Borsaların) likidite havuzlarına devrettiği “likidite sağlama”dır. Kulağa oldukça teknik gelen kelimelere rağmen, likidite sağlanması, kurum içi uygulaması ile Aave başta olmak üzere çeşitli ekosistemler tarafından kolay hale getirilmiştir. Bu sayede kullanıcılar, Ethereum, Avalanche, Polygon ve daha fazlası dahil olmak üzere altı pazara ve mevcut tüm tokenlara erişebilir.

Likidite sağlama, kullanıcı bakış açısından stake yapmaya oldukça benzer, başka bir deyişle yüksek yıllık yüzde getirisi (APY) ile birçok seçenek kullanılabilir hale gelir. Ayrıca, fonlarınızın verimliliğini büyük ölçüde etkileyebileceğinden, hangi ağı seçtiğinize dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin, Tether (USDT) varlıklarınızı likidite sağlamak için kullanmak istiyorsanız, Ethereum yerine  aynı miktarda fonun size neredeyse altı kat daha fazla kazandırabileceği Poligon'u seçebilirsiniz.

Fantom's fLend ile Borç Alma Ve Verme

Kripto kredileri, DeFi içinde muhtemelen en büyük etkiye sahiptir. Bu yeni fikir, bildiğimiz şekliyle borç verme ve borç alma dünyasını tamamen alt üst etmekte ve resmi, doğrulanabilir peer to peer (eşler arası) krediler getirmektedir.

Kripto kredileri, kripto varlıkları şeklinde borç verme veya borç alma olarak tanımlanır. Fantom'un fLend'i ile karmaşıklık süreçten çıkarılır ve token sahipleri tokenlarını borç vererek uygun faiz oranlarına kolayca erişebilirken, likidite ihtiyacı olan ancak varlıklarını satmak istemeyen kişiler her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmak için borç alabilir. Kripto krediler, hem kredi başına birkaç saatlik benzersiz geri dönüş süresi hem de kripto teminatlı likidite tahsisi açısından sermayenin hareket etme biçiminde devrim yaratmaktadır.

DeFi heyecan verici bir kavramdır ve bu nedenle her gün milyonlarca kullanıcının DeFi uygulamalarından faydalanması şaşırtıcı değildir. Stake yapma; likidite sağlama ve kripto kredileri, geleneksel finansal sisteme meydan okuyan, potansiyel olarak kazançlı fırsatlarla maceracıları bekleyen birçok örnekten üçüdür.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey