Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

TRC-20 ve ERC-20 Ağları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 14, 7:00 PM

Tether (USDT), dünya çapındaki piyasa değeri ve işlem hacmi açısından en popüler sabit kripto varlık olsa da pek çok kişi Tether TRC-20 ile Tether ERC-20 ağları arasındaki fark hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu yazımızda, her iki sürüm hakkında bilmeniz gereken detayları açıklayacağız ve bu bilgileri kullanarak işlem maliyetlerinizi nasıl azaltabileceğinizin üzerinde duracağız.

Tether (USDT)

Tether (USDT), sabit kripto varlık (stablecoin) adı verilen özel bir kripto varlık grubunun küresel olarak benimsenmiş bir temsilcisidir. Değeri genellikle USD, EUR veya CAD gibi fiat para birimine sabitlendiğinden, stablecoin’lerin tanınması kolaydır. Bu durum, 1 Tether'in (USDT) her zaman 1 USD'ye yakın bir değerde olması ile açıklanabilir. Fiat para birimlerinin göreli istikrarını kripto birimlerinin faydalarıyla birleştirme özelliği sayesinde Tether (USDT) gibi stablecoin’ler, her türden alım satım yapan bireyler için popüler yöntemlerdir.

Tether ERC-20 Nedir?

Tether (USDT), Ethereum ağında çeşitli standartlara dayalı tamamen yeni tokenların oluşturulmasını sağlayan küresel akıllı sözleşme ekosistemi olarak tanımlanır. ERC-20 standardı ise Ethereum üzerinde oluşturulan kripto tokenları hakkında temel kurallara sahiptir. Tether (USDT), ERC-20 standardına uyumlu Ethereum'da oluşturulmaktadır ve bu da toplam stablecoin arzının yaklaşık %50'sini oluşturur.

Tether TRC-20 nedir?

Ethereum'un ERC-20'ye sahip olması gibi, Tron adlı bir başka popüler kripto ekosistemi de TRC-20'ye sahiptir. Bu iki standart birbirine yakındır ve bu nedenle Tron ağında da toplam Tether (USDT) arzının büyük bir kısmı elde edilmiştir. Tron ağında elde edilen USDT'ler ile Ethereum ağındaki USDT karıştırılmamalıdır.

TRC-20 ve ERC-20 Standartlarının Avantaj ve Dezavantajları

TRC-20 ve ERC-20 USDT'nin ne anlama geldiği açıklandığına göre, farklı ağlarda Tether oluşturmanın gerekli nedenlerini açıklayabiliriz. Kısaca cevaplamak gerekirse, Ethereum 1.0'ın yüksek işlem ücretlerinde olması ve nispeten yavaş işlem hızında çalışmasıdır.

Tether (USDT) en çok işlem gören kriptolardan biri olarak bilinir ve bu iki ağ arasındaki fark giderek büyümektedir. Ethereum ağının gereklilikleri sebebiyle Tron ağına doğru bir yönelme görülmektedir. Bu durum, Tether TRC-20 göndermeyi veya almayı seçen kullanıcıların, Tether ERC-20 ağına oranla daha az işlem ücreti ödeyebilecekleri anlamına gelir.

Tether ERC-20 kullanmanın bir başka avantajı, doğrudan Decentraland (MANA), Chainlink (LINK) veya Uniswap (UNI) gibi diğer herhangi bir ERC-20 kripto ile takas edilebilmesidir. Tether TRC-20 ağında, aynı tokenlara ulaşmak için kullanıcılardan bazı gereklilikler beklenebilir, bu da kullanıcılar için hem zaman alıcı hem de maliyetli olabilir

Sonuç olarak Tether (USDT), kripto varlıkların yeniliklerini USD gibi fiat para birimlerinin göreli istikrarıyla birleştiren sabit bir kripto varlık (stablecoin) olarak tanımlanır. Toplam arzı farklı Blockchain’ler arasında bölünmüştür, TRC-20 ve ERC-20 standartlarının her ikisinin de artıları ve eksileri bulunsa da Tether, benzer özelliklere sahiptir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey