Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Teknik Analiz ile Kalıpları Profesyoneller Gibi Fark Etmek

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 16, 7:00 PM

Kripto alım satımı, nereye odaklanılması bilindiği takdirde sezgi ve temellere dayalı değildir. Çoğu profesyonel alım satım yapan kişiler, alım satım yaptıkları varlıkların hedeflerini, vizyonunu ve başarılarını dikkate almaz; analiz ettikleri tek şey fiyat hareketleri ve çizelgelerinin oluşturduğu kalıplardır. Bu makalede, en popüler teknik fiyat grafiği modelleri verilecek ve bunları kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğiniz açıklanacaktır.

Fiyat Kalıpları Nelerdir ve Neden Önemlidir?

Fiyat kalıpları, genellikle belirli bir fiyat hareketinin izlendiği oluşumlardır. Formasyonlar normalde çoğu teknik alım satım yapan kişinin kullandığı bir fiyat tablosu türü olan mum grafiklerinde trend çizgileri kullanılarak çizilir. Bu modeller temelde gelecekte ne olacağını nispeten güvenilir bir şekilde tahmin edebildiğinden, her türden alım satım yapan kişi arasında son derece popülerlerdir.

Trend Çizgileri ve Mumlar: Kalıpların İki Ana Bileşeni

Trend çizgileri ve mumlar, teknik grafik analizinin ve formasyon belirlemenin temel parçalarıdır. Trend çizgileri genellikle grafiklerde en düşükleri en düşüklerle ve en yüksekleri en yükseklerle birleştirir ve bu doğrultuda düz, kavisli veya herhangi bir şekilde form alabilir. Öte yandan mumlar, alım satım yapan kişiler için açılış fiyatı, kapanış fiyatı ve işlem aralığı gibi çeşitli bilgileri belirli bir zaman diliminde görüntüleyen grafiklerin gerçek bileşenleridir.

Trend Dönüş Formasyonu: Çifte Tepe, Başlar ve Omuzlar, Çifte Dip

Trend dönüş formasyonları, genellikle bir fiyat yönü dönüşünün izlediği örüntülerdir, yani fiyatlar düşmekteyse ve belirli bir geri dönüş formasyonu tespit edilirse, bu değerlerin geri sıçraması ve yükselmeye başlamasının olası olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde, bunun tam tersi de geçerlidir. Piyasada pek çok trend dönüş örüntüsü mevcuttur ancak yazının devamında etkilerini gösterebilmek adına aralarından en popülerleri olan çift üstlere, başlar ve omuzlara ve çift diplere değinilmiştir.

Çifte Tepe

Çift tepe, oldukça güçlüdür, ayrıca grafik analizi sırasında tanınması en kolay modellerden biridir. Bunun nedeni, aranması gereken tek şeyin, neredeyse eşit büyüklükte bacaklara sahip, büyük “M” şeklinde bir model olmasıdır. Bununla birlikte, bir çift tepenin tespit edilmesi durumunda ilgili varlıkta uzun (yükseliş) pozisyonlarınız varsa satmayı düşünmek uygun bir durum olabilir çünkü çifte tepe genellikle bir yükseliş trendinde tersine dönüş ve düşüş trendine geçiş anlamına gelmektedir.

Baş ve Omuz

Baş ve omuz modeli ilginçtir çünkü ortada bir tepe (baş) ve hemen yanında eşit boyutta daha küçük tepeler (omuzlar) ile karakterize edilmektedir. Normal bir baş ve omuzlar, genellikle omuzlardan sonra bir düşüş trendine dönüşen bir yükselişin işaretidir ancak baş aşağı bir baş ve omuzlar, pozitif fiyat hareketinin yaklaşmakta olduğu anlamına gelebilir.

Çifte Dip

Çift tepeye benzer şekilde, çift dip de kendine özgü “W” şekliyle tespit edilebilen bir göstergedir. Çift tepe formasyonları, fiyatın direnç seviyelerini iki kez kıramadığı anlamına gelirken çift dip, momentumun birbiri ardına iki kez direnç tarafından durdurulduğuna işaret eder ve bu da yukarı yönlü bir yükseliş trendini göstermektedir.

Devam Eden Yapılar: Takoz, Üçgen Bayrak Formasyonları

İnanılmaz geri dönüşlere ve tamamen farklı fiyat hareketlerine işaret etmedikleri için, devam kalıpları tersine dönüş kalıpları kadar heyecan verici değildir ancak fiyatın momentumunun muhtemelen önceki yönünü takip etmeye devam edeceği anlamına gelmektedirler. Yine de, devam kalıpları güveni yeniden sağlamak veya giriş ve çıkış fırsatlarını tespit etmek için önemlidir, bu yüzden en yaygın olarak bilinen örneklere bakalım.

 

Takoz Formasyonları

Takozlar, birbirine bakan ancak aynı yönde hareket eden iki trend çizgisinden oluşmaktadır. Bu, bir takozun üst trend çizgisinin sonunda alt trend çizgisiyle yolları kesişmesine rağmen, her ikisinin de genel olarak yukarı veya aşağı işaret ettiği anlamına gelmektedir. Yukarıya bakan takozlar tipik olarak ayı piyasasında bir kırılmaya işaret ederken, aşağı bakan takozlar boğa piyasasında bir duraklamaya işaret etmektedir.

Üçgen Formasyonları

Üçgenler şekil olarak takozlara benzeseler de önemli farklılıklar içermektedirler. En dikkate değer olanı, takozların trend çizgileri aynı yönü gösterirken, çoğu üçgenin trend çizgilerinin aynı yönü göstermemesidir. Bu durum, normal bir üçgende, üst veya alt trend çizgisinin düz olduğu anlamına gelir; bu da sırasıyla bir yükseliş kırılmasına ve düşüş eğilimine işaret eder. Bir üçgen simetrik ise, yönü bilinmeyen önemli bir fiyat hareketi beklenir.

Bayrak Formasyonları

Bayraklar, biraz keskin bir şekilde yukarı veya aşağı işaret eden iki paralel trend çizgisinden oluşturuldukları için, fark edilmesi nispeten kolay olan popüler kalıplardır. Bir bayrak deseni aşağı bakıyorsa, desen kırıldıktan sonra fiyatların yükselmesi beklenirken, yukarıya bakıyorsa bayrak kırıldıktan sonra fiyatların düşmesi muhtemeldir.

Teknik grafik analizi, kripto varlık alım satım işlemlerinde popüler olarak kullanılan bir uygulamadır ve kalıpları tespit etmek, sürecin önemli bir parçasıdır. Bunlar en çok kullanılan örneklerdir ancak alım satım yapan kişilerin bir sonraki fiyat hareketini güvenilir bir şekilde tahmin etmelerine yardımcı olmak için var olan sayısız başka tür de mevcuttur. Bununla birlikte, edindiğiniz bilgiler ile kripto yolculuğunuza başlamak için Rain platformuna üye olabilir ve eşsiz fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey