Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Stablecoin Güvenli midir ve Rolü Nedir?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

Kripto varlık piyasası, iniş çıkışlarıyla bilinen bir piyasaya olmakla beraber, birçok yatırımcı da yeni sayılacak varlık sınıflarına yatırım yapmada tereddüt eder. Stablecoin'ler ise bu fiyat dalgalanmalarını ortadan kaldırmayı amaçlamış ve en aşırı koşullarda bile dayanıklılık gösteren bir kripto varlık birimi olmuştur. Bu benzersiz kripto varlıkları yazıda detaylandıracağız.

Stablecoin (Sabit Kripto Varlık) Nedir?

Kısaca açıklamak gerektiğinde; değeri USD, EUR veya CHF gibi bir fiat para birimlerine bağlı olan kripto varlıktır. Sonuç olarak bir stablecoin, bağlı olduğu fiat para birimiyle neredeyse aynı fiyatlanır.

En büyük piyasa değerine sahip stablecoin olan Tether'i (USDT) detaylandıralım. Bu kripto varlık, 1 ABD dolarına sabittir. Bu nedenle 1 USDT (Tether) her zaman 1 dolara eşit olmalıdır. Bazen fiat para birimi ve stablecoin arasında küçük fiyat farklılıkları meydana gelebilir.

Stablecoin'ler birkaç kategoriye ayrılmaktadır.

Stabilcoin'ler bazı ortak niteliklere sahipken temelleri açısından farklılık gösterebilir. Merkezi, teminat destekli, teminat desteksiz ve kısmi teminatlı stablecoin'ler; nasıl çalıştığına ve nasıl inşa edildiğine göre ayırt edilebilir. Aşağıda pratik örneklerle açıklanmıştır.

Merkezi Stablecoin'ler

Birçok kripto varlık, merkeziyetsiz olmasına rağmen bazısı tek bir varlık tarafından sürülür ve yönetilir. Tether (USDT) ve STASIS EURO (EURS), kontrol organlarına sahip merkezi yapıda stablecoin'lerdir. 112 milyar doların üzerinde piyasa değerlemesiyle Tether, en popüler stablecoin'dir ve yine piyasada en büyük üçüncü kripto varlık olarak geçer.

 Merkezileştirilmiş kripto varlıklar, sektör içerisinde tartışmalı bir konu olmuştur. Bazı topluluk üyeleri, merkezi bir kuruluşa sahip olmanın getirdiği hızlı karar alma ve verimli yönetim gibi bazı avantajların kripto varlıkların yenilikçi nitelikleriyle birleşmesini desteklemektedir. Diğer üyeler ise bu varlık kategorisinin güven vermediğine ve temelde merkezi para yönetimi amacı güttüğüne inanır. Bu gruba göre merkezileşme, temel amacı kaybettirir ve bu nedenle idealize edilemez.

Teminat Destekli Stablecoin'ler

Bu kategorideki stablecoin'ler genellikle fiat veya diğer kripto varlıklar tarafından desteklenir. Teminat destekli kripto varlık çıkartan projelerde, benzer miktarlarda dayanak varlıklar olmalıdır.

Örneğin; bir şirket stablecoin'i Amerikan dolarına sabitlemiş ve 100.000 adet token çıkartmışsa bu değeri korumak için şirket, en az 150.000 $ değerinde teminat koymalıdır. Bir stablecoin olan Dai (DAI), çıkarttığı DAI miktarından daha fazla olmak üzere elinde dayanak varlık tutar.

Teminat Destekli Olmayan Stablecoin'ler

Teminat destekli olmayan stablecoin'ler, herhangi bir varlık tarafından desteklenmez ve bu nedenle teori olarak doğal bir değere sahip değildir. Token basımı, faydası, piyasa talebi ve yukarıda bahsettiğimiz faktörler, değer belirlemesinde anahtar olur. Bu tür stablecoin'lerde istikrarlılık, genellikle algoritmik dengelemeyle sağlanır. Bu dengelemede, varlık değerini artırmak veya azaltmak için aktif olarak tıpkı bir merkez bankası gibi arz çoğaltılır ya da azaltılır. Ampleforth (AMPL) bu mekanizmanın eksiksiz bir örneğidir.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, Amerika'da altın standardının kaldırılmasıyla itibari para birimlerinin teminatsız kalması kulağa şaşırtıcı gelen bir örnektir.

Fiat para birimleri; otoriteler ve yasama organları tarafından desteklendiği, kabul edildiği ve bir ulus ya da toplum içinde yaygın olarak benimsendiği için değerlidir.

Kısmi Teminatlı Stablecoin'ler

Teminatlı ve teminatsız stablecoin'lerin arasına bu sabit paralar girmiştir. Esasen, bir varlık tarafından tamamen güvence altına alınsalar da stablecoin yaratıcısı bu çıkartılan varlıkların değerinden daha azına sahip olur. Birçok yatırımcı bu türü nispeten bir hedging (riskten korunma) stratejisi olarak benimserken, bazı yatırımcılar da algoritmik yapının önemli derecede suistimal riskini artırdığı ve yatırım korumasını azalttığını, bu yüzden de ilk etapta teminatsız çıkartılmaması gerektiğini beyan eder.

Algoritmik denge ve teminat dayanağı, kısmi teminatlı stablecoin'ler için sıklıkla kullanılır. Örneğin; düşük teminatlı bir stablecoin olan Frax (FRAX), sabit değerini korumak için piyasa koşulları tarafından belirlenen teminat destekleyici FRAX'ı ayarlayan bir algoritma kullanır.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey