Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Solana, Tron, Avalanche: Ethereum'un Sonunu Getirebilecekler mi?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 16, 7:00 PM

Ethereum, hem piyasa değeri hem de kullanıcı tabanı açısından akıllı sözleşmeye dayalı çok yönlü kripto ekosistemlerinin mevcut lideridir. Bununla birlikte, sınırlamalarına çözümler üretme ve uygulama konusunda yavaş kalabilmektedir. Solana, Tron veya Avalanche gibi diğer platformlar bu fırsatı değerlendirmeye ve Ethereum'u tahttan indirmeye çalışmaktadır. Hangisinin bunu yapma şansının daha yüksek olduğu ve Ethereum’un önüne geçip geçemeyecekleri bu makalede açıklanmıştır.

Ethereum'un Sınırlamaları

Ethereum, her gün milyonlarca kullanıcı ve işlemle küresel olarak kullanılan bir ağdır. Popülaritesi sayesinde, ekosistemin tek orijinal Blockchain’i, nispeten çalışan Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs mekanizması nedeniyle, genellikle yığılan tüm verileri işlemek için mücadele gösterir. Ethereum'un saniye başına işlem (TPS) olarak ölçülen mevcut verimi, en yeni nesil kripto projelerine kıyasla inanılmaz derecede düşük bir sayı olan 14-20 civarındadır. Bu ve diğer performans ölçütlerini büyük ölçüde geliştirecek bir çözüm mevcuttur ancak yakın zamanda Ethereum platformuna gelmeyecek gibi görünmektedir.

Ethereum Yükseltmelerinin Gelişimi

“Ethereum Yükseltmeleri”, uzun bir süre boyunca sürekli olarak uygulanacak bir dizi yüksek öneme sahip güncellemedir. Yükseltmeler, her ikisi de ağın işlem gücünü büyük ölçüde artırabilecek uygulamalar olan Ethereum'un konsensüs mekanizmasını PoW'dan Proof-of-Stake’e (Hisse Kanıtına) geçirmeyi ve ekosisteme sharding (parçalamayı) getirmeyi içermektedir. Bununla birlikte, bu güncellemeler bir günde gerçekleşmeyecektir ve gerçek dışı talebe rağmen, Ethereum'u yeni yükseltilmiş haliyle görebilmek uzun zaman alacak gibi durmaktadır. Asıl soru, bu sırada Ethereum için her şeyin çok geç olup olmayacağıdır.

Ethereum Rakip Analizi: Solana, Tron, Avalanche

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Ethereum'un işlevselliklerini ve kullanılabilirliğini geliştirmeyi amaçlayan çok sayıda ekosistem ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları, güçlü akıllı sözleşmeler devi olan Ethereum ile rekabet etmeye bile yaklaşmayı başarmıştır ve birkaçı Ethereum için gerçek tehditler olarak kabul edilmiştir; Solana, Tron ve Avalanche bunların başında gelmektedir.

Solana (SOL) ve Ethereum

Solana (SOL), yalnızca değiştirilebilir ve NFT'ler gibi Ethereum'un sahip olduğu özelliklerin çoğunu sunmakla kalmayıp, bunu çok daha düşük maliyet ve zaman açısından verimli bir şekilde yapan bir kripto ekosistemidir. Objektif olarak, sadece rakamlara bakıldığında Solana, Ethereum'dan daha iyidir. Bununla birlikte gerçek durum aslında tam olarak bu değildir çünkü ekosistemin boyutu, kullanıcılar için mevcut olan fırsatlar ve Ethereum'un önde geldiği başka benzer ince metrikleri de hesaba katmak gerekmektedir.

Tron (TRX) ve Ethereum

Tron (TRX) da akıllı sözleşme liderinin birçok işlevini daha iyi işlem ücretleri ile sunduğu için Ethereum'un tahtına layık bir rakiptir. Örneğin, Tether (USDT) işlemleri söz konusu olduğunda, ücretler Ethereum'a kıyasla inanılmaz derecede düşük olduğundan (Ethereum’daki onlarca dolara kıyasla Tron’da 1 dolardan az ücretle işlem görür) çoğu alım satım yapan kişi TRC-20 tabanlı USDT tokenlarını ve Tron ağını seçmiştir.

Avalanche (AVAX) ve Ethereum

Avalanche (AVAX), sektördeki en yeni ancak en rekabetçi platformlar arasındadır. Binlere kolayca ulaşabilen eşsiz TPS rakamlarının yanı sıra tüm Ethereum işlevlerini daha iyi oranlarda sunar. Ayrıca, bir DApp (Merkeziyetsiz Uygulama) oluşturmak ve başlatmak, Avalanche'ın en kolay uygulamalarından biridir. Tek dezavantajı, Ethereum’a kıyasla nispeten küçük boyutunun platformu erken benimseyenler için fırsatları sınırlıyor olması gibi görünmektedir.

Rakamlara bakıldığında, Solana, Tron ve Avalanche, akıllı sözleşme tabanlı Blockchain ekosistemlerinin yeni lideri olmak için gerekenlere sahiplerdir. Bu ekosistemlerle zirve arasında duran tek şey, Ethereum'un benzersiz kullanıcı tabanı ve yükseltmelerini uygulaması ve hatta bir kez daha bu çatışmanın dışına çıkması için zaman kazandıran Polygon gibi Layer-2 (Katman-2) çözümleridir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey