Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Trend Dönüş Mum Grafik Formasyonları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jul 05, 7:00 PM

Piyasa tam hız tırmanırken veya aşağı vururken trendin döneceği anı tam olarak söylemek zor olabilir. Neyse ki trend dönüş formasyonları trendi tespit etmeye yardımcı olabilir çünkü yatırımcı duyarlılığının değişmek üzere olduğunu gösterir. Bu makalede, en yaygın olarak benimsenen trend dönüş formasyonlarını inceleyeceğiz. Bu formasyonların nasıl oluştuğunu ve hangi koşullar altında ayıdan boğaya veya boğadan ayıya potansiyel bir geri dönüş öngördüğünü beraber göreceğiz.

Trend Dönüş Mum Grafik Formasyonları Hakkında

Trend dönüş formasyonları, fiyat eylemi yönündeki ani değişikliği öngördüğü için her türden yatırımcı arasında son derece popülerdir. Trend dönüş formasyonların incelemek, yatırımcıların piyasa diplerini ve zirvelerini daha doğru tahmin etmelerine yardımcı olabilir ve bu da sonuçta daha kârlı işlemlere ve stratejilere yol açar.

Boğa ve ayı trend dönüş formasyonları vardır ve ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir. Bunun nedeni boğa geri dönüş formasyonunun, gelecekteki yükseliş trendini öngören negatif fiyat gelişimiyle başlarken ayı geri dönüş formasyonun ise gelecekteki düşüş trendini gösteren pozitif fiyat hareketiyle başlamasıdır.

Çift Dip Formasyonu

En yaygın kullanılan trend dönüş formasyonlarından biri Çift Dip Formasyonu'dur. Çift Dip Formasyonu, fiyat eylemi üst üste iki kez destek seviyesine ulaştığında ortaya çıkar. İlk dipten sonra hafif bir geri fiyat sıçraması meydana gelir ancak bunu bir trend kırılımı takip etmez. Bunun yanı sıra fiyatın birinci destek seviyesine yakın bir yerde dibe vurması ve hemen ardından önemli bir artış göstermesi beklenir.

Üçlü Tepe Formasyonu

Üçlü Tepe, Çift Dip formasyonuna benzer ancak tam zıddıdır. Bu formasyonu, Omuz-Baş-Omuz formasyonu ile karıştırmak kolaydır ancak ikisi arasında belirgin farklılıklar da vardır. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken husus, Üçlü Tepe formasyonunda oldukça benzer yüksekliğe sahip ardışık üç tepe mum varken Omuz-Baş-Omuz formasyonunda ise orta tepesinin ilk ve son tepeden çok daha yüksek olmasıdır. Her durumda, ayı trend kırılımının üçüncü tepede yaşanması beklenir.

Ters Omuz-Baş-Omuz Formasyonu

Ters Omuz-Baş-Omuz, genellikle gelmekte olan uzun bir boğa piyasasını gösteren uzun vade formasyonudur. Formasyonun şekli oldukça ayırt edicidir çünkü her iki tarafında benzer iki dibin eşlik ettiği bir dip seviyeden oluşur. Bu formasyonu, Üçlü Tepe ile karıştırmamak önemlidir çünkü ikisi farklı trend kırılım noktalarına sahiptir.

Bullish Ladder Bottom (Merdiven Altı)

Listedeki son formasyon, Bullish Ladder Bottom adı verilen kısa vadeli formasyondur. Bu formasyon, üç veya daha fazla uzun kırmızı mumun üstü uzun fitilli, altı fitilsiz kısa bir mumun takip etmesiyle oluşur. Formasyon, daha önce güçlü olan satıcı baskısının son mumda sona erdiğini ve alıcıların kontrolü yeniden kazanarak fiyatı yükselteceğini gösterir.

Sonuç olarak trend dönüş formasyonları, her türden yatırımcıya piyasa zirvelerini ve diplerini belirlemede yardımcı olabilir. Hiçbir formasyon kesin sonuç garanti etmezken yukarıda anlatılan formasyonlar, teknik analizin en çok kullanılanlarındandır.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey