Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Rain Türkiye, Sermayesini İki Katına Çıkardı

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 21, 7:00 PM

Türkiye’de kripto varlıklar alanında güvenilirlik ve regülasyonlara uyumun öncüsü Rain, ödenmiş sermayesini 50 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükselterek regülasyona hazırlık için önemli bir adım daha attı. Böylece Rain, geçtiğimiz Aralık ayından sonra bir kez daha güçlü bir sermaye artırımına giderek kendi sektörü için de örnek oluşturdu.

Global olarak birçok ülkede faaliyet gösteren kripto varlık platformu Rain, Türkiye’de mali gücünü artıran adımlar atmaya devam ediyor. Bu çerçevede 50 milyon TL olan ödenmiş sermayesini %100 artırarak 100 milyon TL’ye yükselten Rain, kripto varlık sektöründe en büyük sermaye artırımlarından birine imza atmış      oldu. Rain; sermayesini iki kat yükselterek Türkiye pazarına duyduğu güveni gösterirken, kripto varlıkların potansiyeline olan bağlılığını da ortaya koydu. 

Bir finans kuruluşu vizyonuyla çalışan Rain, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde kripto varlık piyasasıyla ilgili regülasyonlara tam uyumu esas alıyor. Güçlü sermaye ve organizasyon yapısının yanı sıra uluslararası tecrübesiyle de kendi sektörü için örnek teşkil eden Rain Türkiye, ödenmiş sermayesini 100 milyon TL’ye çıkararak yatırımcılara güven aşılamaya devam ediyor. Kripto dünyasına adım atmak isteyen herkes için güvenilir ve etkili hizmetler geliştiren şirket; yatırımcılara anlaşılır, basit ve pratik bir kripto deneyimi sunuyor. 

Rain Türkiye Genel Müdürü Mehmet Çamır, sermaye artışıyla ilgili şunları söyledi: “Biz şeffaf, net ve hesap verebilir bir endüstri yaratmak için regülasyonun gerekliliğini savunuyoruz. Birçok ülkede lisans alma süreçlerine dahil olmuş bir şirket olarak; bölgesel genişleme odağımızda yer alan Türkiye’de henüz regülasyonlar çıkmamış olsa da, biz hâlihazırda regülasyon varmışçasına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye, finansal yapısını yeniden düzenleyen Rain’in büyüme planları kapsamında odak bir pazar. Bu büyük sermaye artışı da Türkiye pazarındaki hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için önemli bir adım niteliğinde. Sermayemizi, inovasyon ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan faaliyetlerde kullanacağız.”

İŞKUR’dan Metaverse Rehberliği

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, kısaca İŞKUR yeni nesil için mesleki seçim rehberi hazırladı. İŞKUR, Türkiye'de istihdamın korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve işsizliğin önlenmesi için kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Bu rehbere Metaverse alanı da dahil edildi. Sanal dünyaların pek çok iş için kapı açacağı rehberde belirtildi.  

Dijital dünyayı hedefleyen bir meslek seçiminin önemine vurgu yapan rehberde, dijital becerilerin gelecekte bireyleri nerede konumlayacağı konusunda bireylere yön verdiğini vurguluyor. Ayrıca rehberde şunları anlatmakta: “Metaverse’de dijital gerçeklik yeni bir hizmet sektörünü ortaya çıkarmaktadır. Bu sektör yeni işler ve iş gücü talep etmektedir. Örneğin; Metaverse avatarlarının kıyafet veya saç tasarımcısı olabilir.”

Metaverse son yılın en çok bahsedilen kavramlarından biri oldu. Kurgusal dünyayı niteleyen Metaverse kavramı ilk olarak  Neal Stephenson'ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash'de çıkmıştı.

İŞKUR’un Z kuşağı için hazırladığı bu rehberde Blockchain geliştiriciliği, sanal emlakçılık, oyun tasarımcılığı gibi geleceğin mesleklerinden de bahsedildi.

Türkiye’de Bitcoin ve kripto varlık adaptasyonundaki başarısı nedeniyle ciddi bir kripto piyasası oluşmuştur.  Türkiye’de 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise şu anda %21,1’dir. Gelecekte Blockchain alanında daha çok iş alanı açılması bekleniyor.

Türkiye’de “Blockchain Programcısı” Mesleğinin Ulusal Standartları Yayımlandı

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile “Blockchain Programcısı” mesleğinin ulusal standartları tanımlandı.

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada en çok rağbet gören mesleklerden biri Blockchain programcılığının son olarak Resmi Gazete'de standartları belirlendi.

Blockchain, yolculuğuna 1991 yılında başlamıştı ama ilk başarılı uygulama 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında anonim kişi veya kişiler tarafından Bitcoin’le gerçekleşti. Bitcoin, mevcut finansal sistemleri Blockchain teknolojisini kullanarak değiştirmek için ortaya çıkmış en yenilikçi uygulamalardandı.

Resmi gazetede Blockchain programcısı şu şekilde tanımlanmıştır: “Blockchain Programcısı; iş sağlığı ve güvenliği ve çevre korumaya yönelik önlemleri uygulayarak kalite standartları çerçevesinde mesleğiyle ilgili iş organizasyonunu yapan ve bir Blockchain protokolü üzerinde tasarımı yapılmış ürünü geliştiren, Blockchain üzerinde geliştirilen ürünün iyileştirme çalışmalarını yapan ve mesleki faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.”

Ayrıca Blockchain programcısının açık kod kaynaklarını, akıllı sözleşmeleri, Solidity gibi programlama dillerini ve birden fazla Blockchain ağlarını bilmesi ve aktif olarak kullanması gerekiyor. Halihazırda Genel (Public) ve Özel (Private) Blockchain olmak üzere iki Blockchain türü bulunmakta. En sık kullanılan Blockchain ağları ise Ethereum, Polkadot, Avalanche, Cardano ve Fantom.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey