Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Blockchain’in En Bilinen Fikir Birliği mekanizmaları: PoW, PoS, PoA

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 28, 7:00 PM

Blockchain, fikir birliği mekanizmasının güvenli olduğu kadar güvenli bir sistemdir, bu nedenle doğru mekanizmayı seçmek tüm ekosistemler için hayati önem taşır. Bu yazımızda Blockchain’in en bilinen fikir birliği mekanizmalarını açıklayacağız, bu mekanizmaların artılarını ve eksilerini özetleyeceğiz, bahsedilen mekanizmaları kullanan kripto projelerine örnekler vereceğiz.

Fikir Birliği (Consensus) Mekanizması Nedir?

Fikir birliği (consensus) mekanizması, bir ağın node’larının (düğümlerinin) birbirleri arasında anlaşma sağlamak için kullandığı sistemdir. Anlaşma olmadan, işlemler doğrulanamaz ve bu da herhangi bir ağın kapanmasına sebep olabilir. Fikir birliği mekanizması, node’lar için izlenecek temel kuralları belirlemenin yanı sıra, her katılımcının uyması gereken ödül ve ceza çerçevelerini sağlar. Fikir birliği mekanizmalarını analiz ederken, bu tür sistemlerin en önemli özelliklerinden olan işlem hızına, güvenliğine, çevresel yönüne ve ölçeklenebilirliğine değineceğiz.

Proof of Work (İş Kanıtı): Bitcoin (BTC)

Proof of Work (İş Kanıtı), Bitcoin tarafından piyasaya sürüldükten sonra tanıtılan ilk Blockchain fikir birliği mekanizmasıdır. PoW ile node’ların, mekanizmanın adından anlaşılacak şekilde hesaplama işi yapmaya dayalı bir fikir birliği oluşturması gerekir. Bir node, bir bloğun karmasını hesaplamayı başardığında, bulguları diğer tüm node’lar ile paylaşması ve bir sonraki bloğa geçmesi gerekir. Proof of Work, bir kaç teorik zayıf nokta dışında kusursuz çalışır. Birçok uzmanın PoW ile ilgili sorunları, sınırlı işlem hızı, yüksek enerji tüketimi ve ölçeklenemez doğasıdır.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı): Cardano (ADA)

Proof of Stake (Hisse Kanıtı), teminata dayalı bir çerçeveye odaklanan, yaygın olarak benimsenen fikir birliği mekanizmalarından biridir. Node’ların (düğümlerin) işlemleri doğrulamaya başlamak ve çabaları için ödüller almak için önceden belirlenmiş bir miktarda kripto tokenı koyması (stake etmesi) gerekir. Ağdaki bir node sabotaj girişiminde bulunursa veya kötü niyetli davranış sergilerse, hissesine el konulur ve ekosistemin hazinesine yatırılır. Bu durum, tüm node’ları sabote edici hareketlerden caydırır, böylece doğrulanmış işlemlerin güvenliğini ve bütünlüğünü sağlar. PoW mekanizmasının aksine, Proof of Stake oldukça ölçeklenebilir, çevre dostu ve işlem hızı açısından hızlıdır. Bu tür sistemlerin tek dezavantajının, temel olarak doğrulayıcıların çoğunluğunun bir araya gelip ağı birlikte sabote ettiği bir Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance) tehdidi olduğu söylenir.

Proof of Authority (Yetki kanıtı): VeChain (VET)

Proof of Authority (Yetki Kanıtı), herhangi bir hesaplama işi veya doğrulama için paylaştırılmış tokenlar gerektirmediğinden, bu listedeki diğer her iki mekanizmadan ayrılır. Bunun yerine, node’lar işlemleri onaylarken itibarlarını sıraya koyarlar. PoA mekanizmasında, önceden seçilmiş node’ların toplam miktarı azdır, bu da bu mekanizmayı yüksek düzeyde ölçeklenebilir kılar ancak potansiyel olarak azaltılmış merkeziyetsizlik tehdidi oluşturur. Her durumda, Proof of Authority (Yetki Kanıtı), herhangi bir kripto ekosisteminin güvenlikten ödün vermeden büyük bir hızla büyümesine yardımcı olabilecek en yenilikçi fikir birliği mekanizmaları arasındadır.

Bir fikir birliği mekanizması, herhangi bir Blockchain ağının en önemli unsurlarından biridir. Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS) ve Proof of Authority (PoA) en bilinen fikir birliği mekanizmaları arasındadır ve her biri son derece güvenilir kabul edilse de genel olarak en iyi fikir birliği, PoS gibi görünüyor. PoS, yalnızca yüksek ölçeklenebilirlik ve güvenlik sunmakla kalmaz, aynı zamanda enerji verimliliği açısından iyi performans göstermesi onu çoğu kripto ekosistemi için mevcut en uygun çözüm haline getirir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey