Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

En Popüler Mum Grafik Formasyonları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 14, 7:00 PM

Teknik analizde mum grafik formasyonları okumak, kripto yatırımcıları arasında popüler ve tercih edilen bir yöntemdir. Grafik formasyonlarının çeşitliliğine rağmen profesyoneller ve yeni başlayanlar tarafından düzenli kullanılan birkaç formasyon bulunmaktadır. Formasyonlar herhangi bir garanti sunmazken boğa ve ayı piyasalarında pozisyon almanızda yardımcı olabilir ve bu nedenle de bu formasyonları tanımak bir yarar sağlayabilir. Bu yazıda, kripto teknik analizinde sık kullanılan ve popüler mum grafik formasyonları keşfederken formasyonları tanımanızda yardımcı olacağız.

Kısaca Kripto Teknik Analizi

Kripto teknik analizi, göreceli güvenilirliği ve yaygın olarak benimsenen kültürü sayesinde popülerdir. Teknik analizin kurallarına uyan ve böylece çoğu durumda tutarlı performans elde edebilen milyonlarca günlük alım-satım yapan kişi vardır. Milyonlarca kişinin aradığı formasyonları bilmek, popüler ve topluluk bazlı bir yaklaşım olabilir. Bu yaklaşım da ortak eylemde ve hedefleri tutturmada yarar sağlayabilir. Bu formasyonlardan bazıları kulağa oldukça basit gelebilir, tam da bu nedenle tercih edilirler. 2022'den beri en sık kullanılan ve popüler grafik formasyonlarını görelim.

En Popüler Mum Grafik Boğa Formasyonları

Üç Beyaz Asker Boğa Formasyonu

Bu üç mumluk formasyon, işlem deneyimine bakılmaksızın tespit edilmesi en kolay formasyonlar arasındadır. Eşit boyutlardaki ardışık üç yeşil muma dikkat edilmesi gerekir. Bu formasyon oluşumun ardından yükseliş beklenir ancak kısa vadede bir düzeltmenin de bunu takip edebileceğini hatırlayalım.

Dönen Doruk Boğa Formasyonu (Bullish Spinning Top)

Dönen Doruk, yeni başlayanların ve profesyonellerin tanıdığı klasik bir formasyondur. Her iki ucunda da eşit büyüklükte uzun fitillere sahip tek, yeşil gövdeli bir mumdur. Uzun fitiller, alıcı ve satıcılar arasında şiddetli bir kavgaya işaret eder ve sonunda yeşil gövdeden anlaşıldığı üzere alıcılar kazanmıştır.

Ters Çekiç Boğa Formasyonu

Ters Çekiç, genellikle kırmızı mum ağırlıklı ardışık bir diziden sonra oluştuğu için, boğa yatırımcıları için bir tür rahatlama ve satıcılar için kötü bir alametin başlangıcıdır. Küçük yeşil gövdesinin üst tarafında uzun bir fitili varken alt kısmında fitil bulunmaz, yani bu satıcıların fiyatı açılış değerinin altına bile itemeyeceğini gösterir ve alıcılar satıcılara göre baskın olur.

 

En Popüler Mum Grafik Ayı Formasyonları

Üç Kara Karga Ayı Formasyonu

Üç Kara Karga, Üç Beyaz Asker mum formasyonunun tam tersidir, ardışık ve ılımlı bir trend dönüşünü temsil eden kırmızı gövdeli ve üç mumlu formasyondur. Popüler görüşün aksine, aşırı satış koşullarının gerçekleşmesi durumunda "dibi satın al" göstergesi olabilir ve trend yeniden yükselebilir.

Bearish Three Line Strike (Son Ayı Pençesi)

Bearish Three Line Strike, yatırımcılara genellikle Üç Kara Karga formasyonun tersine döndüğü ve fiyat hareketinin olumlu olduğu yönünde yanlış bir izlenim verdiği için okunması zor bir formasyondur. Üç Kara Karga formasyonunu (üç düşüş mumunu) takiben büyük yeşil bir mum görüldüğünde oluşur. Önceki üç mumda görülen satışın yerini alır fakat bu tamamen trend dönüşünü göstermez. Kısa vadeli olarak alıcıların satış baskını sonlandırmasına işarettir.

Tepen Mumlar Ayı

Bu çift mumlu formasyon, genellikle büyük ve beklenmedik bir fiyat hareketinin tersine döndüğüne işaret ettiği için popüler bir formasyondur. Küçük fitillere sahip yeşil gövdeli büyük bir mumu, küçük fitillere sahip kırmızı mum daha düşük seviyeden açılarak takip eder.

En Popüler Nötr Mum Grafik Formasyonları

Doji Çubuğu

Doji Çubuğu veya Uzun Bacaklı Doji, genellikle yatay fiyat hareketini gösteren nötr bir mum formasyonudur. Bu çubuk, yatırımcılara bir sonraki hamlelerini değerlendirmeleri ya da bu esnada potansiyel olarak diğer piyasaları kontrol etmeleri için biraz zaman verir.

Dönen Doruk

Dönen Doruk, ayı ve boğa formasyonu versiyonuyla karıştırılmamalıdır. Bu çift mumlu formasyonda fitilleri normalden daha kısa dönen doruk boğa formasyonunu, aynı şekilde dönen doruk ayı formasyonu takip eder. Bu formasyon, dört fitil aynı uzunlukta olduğunda doğrulanır.

Kripto teknik analizi başlarda karmaşık ve bunaltıcı görünebilir fakat alım-satım yapan kişilerin kısa vadede bile tutarlı bir strateji izlemesi ve neyi aradığını bilmesi için yararlıdır.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey