Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bulunması Zor Mum Grafik Formasyonları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 20, 7:00 PM

Kripto mum grafik teknik analizi, tahmin yeteneği ve bunun sürdürülebilirliğini sağlama açısından orta düzey ve profesyonel kullanıcılar arasında son derece popüler bir işlem açma yöntemidir. Teknik analizde bazı temel formasyonları tespit etmek ve çizmek kolay olsa da bulunması ve çizilmesi zor formasyonlar da vardır. Bugün bulunması zor mum grafik formasyonlarına odaklanacağız ve ayı/boğa formasyonu fark etmeksizin hepsine değineceğiz.

Kripto Mum Grafik Analizi Hakkında

Teknik grafik analizi, piyasanın bir sonraki hamlelerini tahmin etmenin popüler bir yoludur. Bununla birlikte hiçbir model, formasyon veya analizin her zaman tam olarak doğru ve güvenilir olamayacağını ve kripto varlıklar dahil olmak üzere herhangi bir varlıkla işlem yaparken hâlâ belirli risklerin olduğunu unutmayın.

Bu yazıda bulunması zor mum grafik formasyonlarını tek tek anlamaya çalışacağız. Ele alacağımız bu formasyonların herkesçe bilinmemesi onları tutarlı ve %100 kesin sonuç veren formasyonlar yapmaz. Bazen alım‒satım yapan kişiler, tek mumlu bir formasyondan çıkarımla iyi sonuçlar alabilirken bazen de teknik analiz için yapılan mesai uzar. Tüm faktörleri göz önüne alarak şimdi mum grafik formasyonlarına geçelim.

Omuz-Baş-Omuz Formasyonu

Trend dönüşünü gösteren formasyonlardan biridir. Örneğin; mevcut trend yükseliş yönünde (boğa) ise sonlanmakta olduğunu ve düşüş trendinin (ayı) geleceğini gösterir. Adından anlaşılacağı üzere bir ters dönüş vardır. Fiyat hareketi zirve ve hemen ardından dip oluşturur, sonra bunu yüksek bir fiyat hareketi ve düşüş takip eder. İki kere bu zikzaktan sonra yine zirve ve diple sonlanır. Formasyon uzaktan üç dağ zirvesi gibi görünür. Ortadaki en uzun olanıyken yandaki fiyat hareketleri eşit düzeydedir. Bir baş (orta zirve) ve omuzlardan (iki yan zirve) oluşan formasyonu bu şekilde hatırlayabilirsiniz. Omuz‒baş‒omuza formasyonun tespit edilmesindeki zorluk, genelde 1 yıl gibi uzun bir zaman diliminde gerçekleşmesidir. Birçok yatırımcı nadiren bunu takip edebilir ve çoğunlukla kaçırır.

Yutan Boğa Formasyonu

Yutan boğa, iki mumlu bir formasyondur. . Bu formasyon yanıltıcı olabilir ve tüm öğelerin aslında bir yutan boğa olarak değerlendirilmesi için mükemmel sıralama gerekir. Yutan boğada, her iki ucunda orta uzunlukta fitilleri olan küçük gövdeli bir kırmızı mumu daha büyük yeşil gövdeli içine alır.

Kırmızı mumda satıcılar, realizasyon gerçekleştirmiş ve bir sonraki mum en düşük seviyeden açılmıştır. Alıcılar bu satışları karşılamış ve önceki günün açılış seviyesinin de üstünde  kapatmayı başarmışlardır. Alıcının hakimiyetini gösteren ve önceki günün kayıplarını silen bu formasyon bir boğa formasyonudur.

Bayrak Ayı

Tıpkı omuz‒baş‒omuz formasyonu gibi Bayrak Ayı da uzun zaman gerektiren bir formasyondur ve düşüş trendini tahmin etmede kullanılır. Bayrak Ayı formasyonunu da tespit etmek oldukça zordur çünkü sürekli olarak küçük iniş ve çıkışlar görülür ve her an trend dönümü olacakmış izlenimi bırakır.

Bazen yavaşça tepeden tepe yaparak bazen de tepeden inerek önemsiz hareketler çizilmesi, fiyatta hantallığa neden olur ve bu formasyonu tespit etmesi zordur. Bu tür fiyat hareketinde üst ve alt noktalarını birbirine bağlayan trend çizgileri, bayrak görünümlü bir şekil oluşturur, bu bayrağın ucunda sanki süregelecek bir düşüş beklenmektedir.

Bahsettiğimiz mum grafik formasyonları şekil, boyut veya isim karmaşıklığı açısından analistleri zorlamaz. Bir formasyonun onaylanması ve buna göre pozisyon almak için birçok açının değerlendirilmesi gerekir. Bu yazıda bahsettiğimiz üç formasyon da makro açıdan veya devamlılık formasyonu olması nedeniyle takip edilmesi gereken birçok unsur içerir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey