Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Litecoin Fiyat Geçmişi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Çiçek Akgün - Oct 17, 4:00 AM

Özet

  • Litecoin (LTC), Blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş popüler kripto para birimlerinden biridir.

  • Litecoin, piyasaya sürülmesinden bu yana fiyat seviyesinde birçok iniş çıkış yaşamıştır.

  • Rain platformu Litecoin ile alım, satım ve takas işlemleri yapabileceğiniz güvenilir bir kripto varlık borsasıdır.

Litecoin, Blockchain teknolojisine dayalı kripto para birimlerinden biri olması sebebiyle güvenli bir şekilde aktarma, satın alma, satma ve depolama işlemi oldukça kolaydır. Litecoin’i diğer para birimleriyle alım satım yapmak için veya mal ve hizmet satın almak için kullanabilirsiniz. Global piyasada Litecoin satın almak için bir kripto varlık platformu arıyorsanız Rain bunun için doğru adrestir. Rain, farklı yerel fiat para birimleri için en iyi Litecoin fiyatıyla size güvenilir bir kripto varlık değişim platformu olarak hizmet vermektedir.

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin (LTC), dünyanın herhangi bir yerinde sıfıra yakın maliyet ödemelerini destekleyen peer to peer (eşler arası) bir kripto para birimidir. Litecoin, merkeziyetsiz küresel bir ödeme ağıdır. Litecoin ağı ile kullanıcıların, finansmanlarını yönetmelerini sağlayan açık kaynaklı bir kripto para birimi ile işlem yapmalarını sağlar. Litecoin’i dijital cüzdanınızda saklayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Litecoin, Bitcoin protokolüne dayalı bir kripto para birimi olsa da kullanılan hashing algoritması, blok işlem süreleri, hard cap ve diğer faktörler açısından Bitcoin'den farklıdır. Litecoin ile gerçekleştirilen işlem ücretleri oldukça düşüktür ve işlem hızı süresi sadece 2,5 dakikadır. Litecoin fiyatı, piyasa koşullarına göre değişiklik gösterse de, Bitcoin ile kıyaslandığında daha düşük fiyata sahiptir. Bu durum Litecoin’i, satış noktası ödemeleri ve mikro işlemler için uygun hale getirmektedir.

Litecoin 7 Ekim 2011 tarihinde piyasaya sürülmüştür ve o zamandan günümüze başarısını sürdürmeye devam etmiş ve alım satım işlem yapan kişiler tarafından kabul edilmiştir. Litecoin, günümüzde kripto piyasasındaki en iyi 10 kripto para biriminden biridir.

Litecoin'in Kurucuları Kimdir?

Litecoin'in yaratıcısı, önceden bir Google çalışanı ve "Chocobo" olarak bilinen Charlie Lee'dir. Charlie Lee 2015 ve 2017 yılları arasında ünlü bir borsa da mühendislik direktörlüğü yapmış ve Google LLC'de bir Bitcoin madencisi ve bilgisayar bilimcisi ve eski yazılım mühendisi olarak çalışmıştır. Lee, Litecoin’i "Bitcoin'in lite versiyonu" olarak oluşturmuştur. Litecoin’in Bitcoin ile birçok benzer özelliği olsa da daha hızlıdır. Lee günümüzde, kripto para birimlerinin savunucusu ve Litecoin Vakfı'nın genel müdürü olarak görev görmektedir. Zing Yang, Alan Austin ve Xinxi Wang isimleri de Litecoin Vakfı'nın yönetim kurulunun bir parçasıdır.

Litecoin'i Benzersiz Kılan Nedir?

Litecoin, büyük ölçüde sadeliği ve sunduğu fayda avantajları nedeniyle başarı açısından Bitcoin ile kıyaslanabilir durumdadır.

Ocak 2021 tarihine kadar Litecoin, dünya çapında yaygın olarak kabul edilen ve kullanılan kripto para birimlerinden biri olmuştur. Litecoin dünya çapında 2000'den fazla mağaza ve satıcı tarafından kabul edilmiştir.

Litecoin (LTC) Fiyat Geçmişi

Litecoin (LTC) fiyat seviyesini, 2011 yılından 2013 yılına kadar 3 dolara yükseltmiştir. Boğa piyasasından sonra LTC fiyatı, 10 kat katlanarak yaklaşık 50 dolar fiyat seviyesine ulaşmıştır.

2014 yılının ayı piyasasından sonra ve meydana gelen ünlü bir borsa skandalı nedeniyle Litecoin fiyatı düşüş yaşamış ve bu düşüş Ocak 2015 tarihine kadar sürerek 1 dolara seviyesini görmüştür. Kısa süre sonra ise, Litecoin iki yıllık bir konsolidasyona girerek, fiyat seviyesini 3 dolarda sabitlemiştir.

2017 yılının sonunda, Litecoin ikinci boğa piyasasını yaşamış ve fiyat seviyesi Temmuz 2017 tarihine kadar 3 dolardan 50 dolara yükselmiştir. Eylül 2017 tarihine kadar Litecoin fiyat seviyesi 80 dolara yükselmiştir.

Litecoin bu dönemde, kripto para birimi balonundan Kasım ayına kadar yararlanmaya devam etmiştir. 19 Aralık 2017 tarihinde 2 ay içinde %500 artış yaşayarak fiyat seviyesini 371 dolara yükseltmiş ve mutlak bir rekor kırmıştır. 

2018 itibariyle Litecoin fiyatı, piyasadaki diğer tüm kripto para birimleri gibi bir çöküş yaşamış ve fiyat seviyesi 25 dolara düşmüştür.

2019 yılında Litecoin boğa piyasasına geçerekı ve fiyatını Haziran 2019 tarihine kadar 145 dolara yükseltmiş ve 2019 yılının ikinci yarısında 50 dolara düşmüştür ve Litecoin zaman içinde bu fiyat civarında sabit kalmıştır.

Litecoin'in Avantajları Nelerdir?

Litecoin’in avantajları, satın alma ve kullanma açısından maliyet etkinliği ve hızıdır. Litecoin işlemlerinin onaylanması sadece birkaç dakika sürmektedir. Ayrıca, işlem ücretleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu durum, Litecoin'i gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin'e göre daha çekici bir alternatif haline getirmektedir. Litecoin fiyatı genel olarak Bitcoin fiyatından daha düşüktür.

Litecoin Ağı Güvenli midir?

Litecoin, olabilecek kötü niyetli saldırılara karşı güçlü Blockchain teknolojisine dayalı şifreleme teknikleri kullanmaktadır. Litecoin, hızlı işlem onayları sağlamaya yardımcı olan Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs (fikir birliği) algoritmasını kullanmaktadır. Buna ek olarak Litecoin madencilik ağı, double spending (çift harcamaları) problemini önler ve diğer saldırı türlerinin riskini ortadan kaldırır. Böylece Litecoin ağının %100 çalışma gücüyle işlem görmesi sağlanmaktadır.

Litecoin’i Nereden Alırım?

Litecoin'i global bağlamda önde gelen kripto varlık piyasası Rain’de satın alabilirsiniz.

Bir kripto varlık borsası olarak Rain, kullanıcılarına piyasadaki en iyi Litecoin fiyatını sunmaktadır. Ayrıca Litecoin, fiat para birimleri ile değişim yapabileceğiniz, yaygın olarak kullanılan bir kripto para birimidir.

Litecoin’i Nasıl Satın Alırım?

Rain platformunda, mevcut en iyi fiyatlarla Litecoin'i anında satın almak için banka hesabınızı kullanabilirsiniz. Banka bilgileriniz doğrulandığında Litecoin ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz var ise Rain Destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Rain Kripto Varlık Platformu

Global piyasada Rain, kripto para birimlerini en iyi fiyata alabileceğiniz güvenilir bir kripto varlık platformudur.

Rain platformunda Litecoin satmak veya satın almak için tek yapmanız gereken banka hesabınızı güvenli cüzdanınıza bağlamak olacaktır.

Buna ek olarak Rain, cüzdanınızı güvende tutmak için şifreleme ve banka düzeyinde güvenlik protokolleri uygulamaktadır. Kripto varlık platformu olarak Rain, CCSS gerekliliklerine uygundur. 

Konuya dair herhangi bir sorunuz var ise [email protected] adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey