Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Düşük Riskle Kripto Varlık Yatırım Yapmak: Token'ların Endeks Fonu

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

Kripto varlıklarına yatırım yapmak ve alım-satım gerçekleştirmek, iştah acıcı kârlarla ilişkilendirilebiliyor fakat birçok potansiyel yatırımcının yolculuğuna başlamasını engelleyen yüksek risk seviyeleri de mevcut. Bununla birlikte, kulağa korkutucu gelen risk faktörünü olabildiğince indirgeyen bir metot mevcut. Bu yazıda, endeks fonlarıyla risk azaltmayı nasıl yapabileceğinizi detaylandıracağız.

Kripto Varlık Yatırımında Korkutucu Riskler Var Mıdır?

Birçok kişi, kripto varlıklara yatırım yapmanın basit olmadığını, içerisinde üstesinden gelinemeyecek kadar fazla risk barındırdığını düşünüyor. Esasen kripto varlıkların; geleneksel hisse senetlerinden, ETF'lerden veya diğer dijital varlıklardan pek bir farkı yoktur. Çoğu insan, fiyat volatilitesinin kripto varlıklar için büyük bir çekince kaynağı olduğunu iddia etse de aslında diğer tahvillerde de benzer durumlar yaşanır. Kısaca iniş ve çıkışlar günümüzde her piyasanın bir parçasıdır ve bunlar, yatırımcı ne yapacağını biliyorsa uzun vadede korkulacak bir şey değildir.

Endeks Fonlarının Basit Ama Ustaca Tekniği

Endeks Fonu veya Borsa Yatırım Fonu (ETF) nedir? Bu eşsiz dijital varlık türlerinden ilki 1976 yılında Vanguard Group tarafından başlatılmıştır, gerisini ise diğer fonlar takip etmiştir. Endeks fon yatırımı, sorunsuz, uzun vadeli yatırımın nihai biçimlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde pek çok kişi bunun pasif gelirle aynı anlama geldiğini düşünür. Bunun nedeni ise endeks fonunun, S&P 500 borsa endeksinin ömrü boyunca aktif olarak yönetilen fonların büyük çoğunluğundan devamlı olarak daha iyi performans göstermesidir.

Peki bu nasıl mümkün olabilir? Kulağa çoğumuzun anlayamayacağı, karmaşık bir şeymiş gibi gelse de aslında pek de öyle sayılmaz.

Endeks fonlarının bir ana prensibi vardır, yani S&P 500 gibi bir endeksi takip eder ve buna dahil olan tüm şirketlere dahil oldukları oranda yatırım yapar. Bu normalde genel piyasa değerine dayanır. Yani S&P 500 borsa endeksinin %1'ini Apple hissesi ve %0,3'ünü Tesla hissesi oluşturuyorsa bunun nedeni Apple'ın Tesla'nın üç katı piyasa değerine sahip olmasıdır. Şu anda, S&P 500 borsa endeksi, en büyük 500 ABD şirketinden oluşmaktadır. Bu, bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yaparsanız, bu 500 şirketin her birinden küçük bir parça alacağınız anlamına gelir. Esasen bu, endeks fonları tekniğinin özü olan çeşitliliktir. Şimdi, kripto varlıklarına yatırım yaparken bunu nasıl uygulayabileceğinize bakalım.

Bu Stratejiyi Kullanarak İndirgenmiş Risklerle Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Herkes kendi küçük endeks fonunu oluşturarak kripto varlıklara yatırım yapmaya başlayabilir. Bunu yapmak oldukça basittir. Önce ilk beş, on, yirmi veya daha fazla kripto varlığının piyasa değerine göz atın. Sonra toplam piyasa değerini toplayın ve toplam sayıya oranlarını görün. Rakamları elde ettikten sonra fonlarınızı bu sıraya göre ayırabilir ve böylece bir endeks fonu gibi çeşitlilik elde edebilirsiniz. Bu işlemi her ay tekrarlayın ve kendi küçük dinamik fonunuza sahip olun.

Aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz (8 Mayıs 2022 itibariyle):

  1. Bitcoin: 655 milyar dolar piyasa değeri (655/1,033 x 100 =) %63

  2. Ethereum: 300 milyar dolar piyasa değeri (300/1,033 x 100 =) %29

  3. XRP: 27 milyar dolar piyasa değeri (27/1,033 x 100 =) %2,6

  4. Solana: 26 milyar dolar piyasa değeri (26/1,033 x 100=) %2,5

  5. Cardano: 25 milyar dolar piyasa değeri (25/1,033 x 100 =) %2,4

Toplam: 1,033 trilyon dolar

Herhangi bir şeye yatırım yapmak belli düzeyde bir risk seviyesi taşır ve hiçbir sonuç garanti edilemez ancak başarı şansınızı büyük ölçüde artırabilecek belirli teknikler mevcuttur. Endeks fonları kavramından yararlanmak, birçok yatırımcının kullandığı bir stratejidir ve siz de piyasadaki adil payınızı güvence altına alıp almadığını görmek için bu stratejiye bir şans verebilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey