Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kurumlar Neden Bitcoin Satın Alıyor?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 09, 7:00 PM

Bitcoin başlangıçta kurumlar tarafından değersiz bir varlık olarak nitelendirilmiştir. İlk başlarda Bitcoin'in gerçek potansiyeline yalnızca çekirdek topluluğu inanmış ve birçok kişi Bitcoin’i gelip geçici bir heves olarak görmüştür. Günümüzdeyse durum tamamen tersine dönmüş ve özellikle büyük kurumların Bitcoin'e bakış açısı oldukça değişmiştir.

Bugün MicroStrategy, Tesla ve Block başta olmak üzere birçok kurum, var olan diğer mevcut varlık sınıflarını gölgede bırakan etkileyici performansı sayesinde Bitcoin satın almak için adeta sıraya girmektedir. Veriler, kurumların ve koruma fonlarının Bitcoin'i çabucak tükettiğini doğrulamıştır. Peki, kurumlar bu son derece volatil varlığı niçin satın alıyor?

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Satın Almaya Devam Ediyor

Yatırımcıların Bitcoin'e olan ilgisi Mart 2020'de önemli derecede yükselmeye başlamıştır ve önde gelen yatırımcılar çok sayıda Bitcoin satın almıştır. Nisan 2021'de önemli bir borsanın üç aylık raporunda, 2021 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen 335 milyar dolarlık işlemden 215 milyar doların kurumsal yatırımcılardan kaynaklandığını ortaya çıkarmasıyla kurumların gerçekten de Bitcoin satın aldığı doğrulanmıştır.

2021 yılından beri kurumsal yatırımcılar toplam Bitcoin arzının neredeyse %8'ini satın almıştır. Piyasada meydana gelen son olaylardan dolayı Bitcoin’in değeri olumsuz etkilense de kurumsal yatırımcılar bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirip bilançolarına daha fazla Bitcoin ekleyebilir. MicroStrategy, Tesla ve Square gibi kurumlar fiyat düşüşlerini Bitcoin satın alarak değerlendirmektedir. Bitcoin Treasuries verilerine göre 68 kurumsal yatırımcı Bitcoin'e yatırım yapmıştır. Bazıları 3 BTC kadar düşük bir miktara sahipken MicroStrategy gibi bazı kurumlar 100.000 BTC'nin üzerinde Bitcoin’e sahiptir. 654.885 BTC ile en fazla Bitcoin'e sahip kurum Grayscale'dir. Bu miktar toplam Bitcoin arzının %3’ünü oluşturmaktadır.

Bitcoin Neden Değerli?

Kurumların neden Bitcoin satın aldığını anlamadan önce Bitcoin'in neden değerli olduğunu anlamak gerekir. Bitcoin kullanımını teşvik edecek bir hükümet veya merkez bankası desteği bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin geleneksel fiat para ve altın ile bazı ortak özelliklere sahiptir. Bitcoin de sınırlı, değiş-tokuş edilebilir ve taşınabilirdir. Aşağıdaki tabloda bu benzerlikleri daha iyi anlayabilir ve Bitcoin'in neden değerli olduğunu görebilirsiniz.

Yatırımcılar Neden Bitcoin Satın Alıyor?

1 – Enflasyondan Korunma

Enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkmasıyla Bitcoin'e olan ilgi daha da artmıştır. Geleneksel olarak altın ve gayrimenkul her zaman enflasyona karşı iyi korunma araçları olarak görülmüştür. Bununla birlikte geçmişinden dolayı altının enflasyona karşı iyi bir korunma aracı olup olmadığı şüphelidir ve 2008'de konut balonunun patlamasından sonra gayrimenkul de bu konuda pek güven vermemeye başlamıştır. Günümüzde Bitcoin kurumlar ve yatırımcılar arasında enflasyona karşı en iyi korunma aracı olarak görülmektedir ve bu özelliği sayesinde “Dijital Altın" unvanını kazanmıştır. Altın gibi Bitcoin'in de arzı sınırlıdır ve dolayısıyla varlığa talep arttıkça fiyatı da artacaktır.

Bu tartışmanın iki tarafı bulunmaktadır. Bir enflasyondan korunma aracı, Tüketici Fiyat Endeksi'yle (TÜFE) ile aynı oranda ilerleyen ve bu endeksin gerisine düşmeyen varlıktır. Bitcoin'in yakın zamanlardaki performansı değerlendirildiğinde bu kripto varlığın tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştığından beri değerinin %50'sinden fazlasını kaybetmiş olduğunu görmekteyiz. Bir varlığın enflasyona karşı iyi bir korunma aracı olması için geçerli enflasyon oranından daha yüksek değerde büyüme eğiliminde olması gerekmektedir. Bu hesaplamaya göre Bitcoin zaten bunu gerçekleştirerek şaşırtıcı bir fiyat artışına uğramıştır ve bu yüzden yatırımcılar Bitcoin’i bilinen en sağlam varlıklardan biri ve enflasyona karşı en iyi korunma aracı olarak nitelendirmektedir.

2 – Portföy Çeşitlendirme

Portföy çeşitlendirme, kurumların Bitcoin satın almasının bir başka nedenidir. Tarihsel olarak bu kripto varlık neredeyse tüm varlıklardan daha iyi performans göstererek portföyler için değerli bir katkı hâline gelmiştir. Koruma fonlarının, aile ofislerinin (family office) ve fon yöneticilerinin varlığa yönelik değişen bakış açıları nedeniyle bir portföy çeşitlendirme stratejisi olarak Bitcoin'e gittikçe daha fazla “akıllı para” gözüyle bakılmaktadır. Yapılan anketler, daha fazla kurumsal yatırımcının portföylerinde oldukça önemli bir yüzdeyi Bitcoin'e ayırdığını göstermektedir. Fidelity tarafından gerçekleştirilen bir başka anket ise on kurumsal yatırımcıdan yedisinin Bitcoin ve diğer kripto varlıklara yatırım yapmayı düşündüğünü ortaya koymuştur.

Başlangıçta bir değiş-tokuş aracı olarak görülen Bitcoin'in gelişimi, her fırsatta Bitcoin satın alan kurumların düşününce oldukça çekici bir hâle getirmiştir. Pandeminin ve dünya ekonomilerinin durma noktasına gelmesinin sebep olduğu olumsuz etkilerden dolayı enflasyon yükselmeye devam ederken veriler, son zamanlardaki piyasa oynaklığına rağmen kurumların daha da fazla Bitcoin satın almak istediğini ortaya koymaktadır.

Tüm bunları değerlendirip Bitcoin satın almaya karar verdiyseniz tercihinizi Rain borsasından yana yapabilirsiniz.

Rain, üst düzey güvenlik ve kripto varlık çeşitliliğiyle kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sağlar. ​Hemen kaydolun ve işlem yapmaya başlayın​!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey