Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

FOMO'ya Nasıl Engel Olunur?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 09, 7:00 PM

FOMO (Kaçırma korkusu) , kripto alım satımı yapan kişilerin zihninde yer alan güçlü duygulardan biridir, genel duyarlılık ve dolayısıyla fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Buna karşı direnmek ve varlığını görmezden gelmek ise zordur ancak bu durumla başa çıkmak için bu makale deneyebileceğiniz ve FOMO hissiyatına veda etmenizi sağlayabilecek bazı ipuçları sunmaktadır. 

FOMO Neden Etkilidir?

FOMO'nun yatırımcıların zihniyetleri ve dolayısıyla kripto fiyatları üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Bunun sebebi, kripto piyasasının işleyiş şeklinde yatmaktadır. Duyguların, inançların ve dürtüsel kararların, üzerinde düşünülmüş planlar ve stratejiler kadar kripto dünyasının önemli parçaları olduğu kolaylıkla söylenebilir. Daha nesnel stratejiler FOMO'dan etkilenmeyebilirken, bu durum daha öznel unsurlara daha fazla etki eder.

 Bu nedenle çoğu zaman FOMO'nun alım satım performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu gerçeğinden ötürü kripto konusunda başarılı olmak için bununla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek hayati önem taşımaktadır.

FOMO Nedir?

FOMO, “kaçırma korkusu” anlamına gelir örneğin, kişilerin bir kripto varlığının değerinin hızla arttığını duyduklarında ve fiyat artışı gerçekleşmeden önce kriptoyu satın almamışlarsa hissettikleri duyguyu ifade eder. Genelde bundan sonra gelen hissiyat, kriptoyu alma konusunda tereddüt etmeleri ve bir türlü karar verememeleridir. Ne yazık ki, tokenın değerinin giderek yükseldiğini düşünerek harcadıkları her dakika, genellikle FOMO'larını daha da artırır. FOMO kişilerin düşüncelerine tamamen hakim olur ve kişiler sonunda karların çoğunu kaçırmış olsalar bile yine de kripto tokenını almaları ile sonuçlanır. 

FOMO’ya Nasıl Engel Olunur?

FOMO'ya karşı gelmenin yatırımcılar için kritik olduğu kolaylıkla söylenebilir. FOMO’nun üstesinden gelmek üç kelimeyle özetlenebilir: Hedefler, disiplin ve soğukkanlı bir düşünce yapısı. Başka bir deyişle, sağlam finansal hedefler belirlendiğinde, bu hedeflere bağlı kalındığında ve en sıcak boğa piyasalarında bile soğukkanlılık korunduğunda FOMO'nun üstesinden gelinebilir. Bu durum, piyasada bu varlık ile işlem yapılmaması anlamına gelmez, sadece tereddüt kısmının atlatıldığı ve kararın verildiği anlamına gelir: yani ya erken hareket edilmeli ya da piyasada bu varlık ile işleme hiç girilmemeli.

FOMO Durumunda Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Şey: Satış Yapar mıydınız, Yapmaz mıydınız?

FOMO hissettiğinizde, diyelim ki 2010 yılında tanesi 1 dolar iken 100 Bitcoin (BTC) satın aldınız, o ayın sonunda varlığın fiyatı coin başına 10 dolara yükseldi ve 100 dolarlık yatırımınızı 30 gün içinde 1.000 dolara çevirdi. Bu durumda mutlu bir gülümsemeyle tüm coinlerinizi satıp lüks bir tatile mi çıkardınız yoksa “Bunlar bir gün 60.000 dolar eder, en iyisi bekleyeyim” diye mi düşünürdünüz? Dürüst olmak gerekirse çoğumuz varlığımızı satardık, bu yüzden erken hareket etmiş olsanız bile bugün BTC'siz kalmış olursunuz ve hatta böyle bir fırsatı kaçırdığınız için daha da kötü hissedersiniz.

FOMO, yatırım sektörünün en deneyimli profesyonellerini bile etkileyebilen gerçekten güçlü bir duygudur. Bununla birlikte, nesnel hedeflerinize, görüşlerinize ve stratejilerinize bağlı kalmayı başarırsanız ve belki de gerçekten erken harekete geçmiş olsanız ne olmuş olacağını düşünürseniz, FOMO’yu hızlıca geride bırakmak mümkündür.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey