Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Rain Günlükleri #3 Verimli Kripto Varlık Alım-Satımı Nasıl Yapılır?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

Kripto alım-satımı yüksek kârlılık nedeniyle bazen yatırımcıların başını döndürebilir ve bu da yatırımcıların tüm fonlarını tek bir varlıkta toplamasına veya olası riskleri göz ardı etmesine neden olabilmektedir. Birinin aynı hataları yaptığını fark etmek oldukça zordur. Bu yazıda kripto varlık alım-satımı yaparken zararınızı nasıl durduracağınızı ve kârlarınızı nasıl maksimize edeceğinizi açıklayacağız.

Tek Bir Varlık Satın Alınabilir Mi?

Birçok yatırımcı geçmişteki deneyimlerden yola çıkarak mevcut fonun hepsinin tek bir varlıkta toplanmasının sürdürülebilir ve kârlı bir strateji olmadığını fark etti. Bu hatta hatalı bir tercih olarak da adlandırabilir, bazı durum ve dönemlerde varlıklar piyasa ortalamasının altında seyredebilir.

Kripto piyasası, dış faktörlerden en çok etkilenen piyasalar arasındadır, yani varlıkların performansı birbirinin değerlemesi üzerinde bir etkiye sahiptir. Portföyünüzü genişletip daha fazla varlık edindikçe hedeflerinize ulaşma olasılığını artırırsınız. Elbette yalnızca portföy genişletmek yatırımlarınızı değerlendirme için yeterli değildir. Risk ve nakit yönetimi olarak adlandıracağımız iki önemli unsur bulunmaktadır.

Başarının Özü: Risk ve Nakit Yönetimi

Risk ve nakit yönetimi, başarılı alım-satım yapmada en önemli faktörlerden ikisidir çünkü kâr ve zarar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Doğru varlığı seçmenin alım-satımda en önemli kriter olduğunu düşünen yatırımcılar için bu unsurlar şaşırtıcı olabilir. Gelecek vadettiğine inandığınız bir varlığa yatırım yapmak çok önemli olsa da kârı koruma ve kaybetmeme açısından risk ve nakit yönetimi oldukça gereklidir.

Yönetim kelimesi zorlu bir çabayı çağrıştırsa da esasen kulağa geldiği kadar zorlayıcı değildir. Risk yönetiminde portföyünüzün yeterince çeşitli olduğundan emin olursunuz. “Kaybı durdur” ve “kârı al” seviyeleri belirleyerek kâr veya zarar arttığında açgözlülük yapmaz ya da endişelenmezsiniz. Nakit yönetimi, açacağınız her işlemde toplam kullanılabilir fonlarınızın yalnızca küçük bir miktarını kullanmanızda ve fonun hepsini bir ya da iki işlemde tüketmek yerine adım adım kazanç elde etmenizde yararlıdır. Örneğin; bir işlem için fonunuzun maksimum %10'unu kullanarak stratejik ilerleyebilirsiniz. Bu, yeni başlayanlar için önerilen en yüksek yüzdedir.

Kripto Emirleri ile Kaybınızı Sınırlayın

Kaybı durdurma, oluşacak zararı sınırlamanın en iyi yollarından biridir. Kripto varlıklar aşağı ivmelendiğinde koyduğunuz kaybı durdur limiti bu ivmelenmeyi daraltır. Limit koymadan önce kaybetmeyi göze aldığınız maksimum negatif yüzdeliği hesaplayın. Alım-satıma yeni başlayanlar için %10'dan fazla olmaması önerilir, bu sayıya ulaşıldığında pozisyonunuz satışla kapanır. Tutarlılığı sağlamak zor olabilir fakat birçok profesyonel alım-satım yapan kişi bu sayede avantaj sağlar. Sonuç olarak, kaybı durdur emrini girmeyi unutmayın ve diğer işleminize bunu yapmadan geçmeyin.

Kâr Realizasyonu ile Maksimizasyon Yapın

Alım-satım yapmaya başlamadan önce bir hedef belirlemeniz önemlidir. Örneğin; alım-satım yaptığınız zaman dilimine de bağlı olarak yaklaşık %20-25 kâr etmeyi hedefleyebilirsiniz. Bu yüzdeye ulaştığınızda açgözlü olmamaya ve önceden belirlediğiniz hedefe sadık kalarak pozisyonu kapatmaya çalışın. Bu yöntemle kazançlarınızı güvende elde tutabilir ve gün sonunda alım-satımı başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz.

Yalnızca bir kripto varlığa yatırım yaparak risk almak, geçmişte kaldı. Yeni alım-satım yöntemi, makul risk ve nakit yönetimine dayanmakta. Özellikle alım-satım işlemlerine yeni başlıyorsanız kaybı durdur emri girmeyi, hedeflediğiniz noktalara gelince kârınızı çekmeyi, takipte kalıp portföyünüzü genişletmeyi unutmayın. Böylece sürdürülebilir bir alım-satım yöntemi elde edebilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey