Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Proof of Work (İş Kanıtı) Nasıl Çalışır?

Yayın Rain Editorial Team - May 30, 9:00 PM

Blockchain, çoğu merkeziyetsiz kripto ekosisteminin güvenlik ve işlevselliğini sağlayan, omurga görevi gören merkezi parçadır. Proof-of-Work (PoW) ya da İş Kanıtı, Blockchain'leri güvenceye almanın ilki ve en eski yoludur. Bitcoin (BTC), hâlâ bu algoritmayı kullanan en önemli örnektir. Bugün, Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs mekanizmasına sahip Blockchain'lerin nasıl çalıştığını detaylıca anlatacağız.

Proof of Work (İş Kanıtı) Nedir?

Esasen Proof of Work, hesaplamalarda karşılıklı mutabakata dayanan ve önceden belirlenmiş bir çıktıyla gösterilen bir fikir birliği mekanizmasıdır. Bitcoin'de bu rakam ve harflerden oluşan 64 karakterli hash değeridir.

 

Proof of Work (İş Kanıtı) Nasıl Çalışır?

Hash değerini elde etmek için, genellikle "madenciler" bildiğimiz Proof-of-Work (İş Kanıtı) doğrulayıcı node’ların (düğümlerin), tüm bir işlem bloğunu, imzalarını, önceki bloğun hash numarasını ve nonce adı verilen rastgele düzenlenmiş çok haneli sayıları bir SHA256 kriptografik karma fonksiyonuna girmesi gerekir. Tüm bunların sonucunda 64 karakterli bir değer ortaya çıkar. Bitcoin'de amaç nonce'yi (dokuz basamaklı sayı) değiştirmektir, böylece 00000000000000000009 veya daha azıyla başlayan hash sayısı olacaktır.

Hash'in başında 19 sıfır olmalı ve ardından 9'dan ya da 9'a eşit bir sayı takip etmelidir. Örneğin: 19 sıfır sonucunda bir rakam olursa ya da başlangıçta yalnızca 18 adet sıfır varsa, hash numarası geçersizdir. Bu 19 Mayıs 2022 tarihinden itibaren böyle işlenmeye başlamıştır.

Hash hedefi algoritmik olarak her 2.016 blokta bir değişir, bu da bugünkü blok madenciliği hızında kabaca iki hafta sürer. Ortalama blok üretim süresi 10 dakika olarak tutulmalıdır. Hashrate yükselip düştükçe block (blok) üretim süresi değişeceğinden ağ zorluğu buna göre ayarlanır ve denge kurulur.

Tüm bunlar yüksek hesaplama gücü gerektirir ve bilgisayarlara büyük baskı uygular, bu nedenle madenciler genellikle bu tür hesaplamaları çözmek için özel olarak tasarlanmış ekipmanları kullanır. SHA256 karma algoritması, milyarlarca olasılığı tahmin eder ve istenen çıktıları kontrol eder, bu nedenle dünya çapında şifrelemenin en güvenli yollarından biridir.

Blockchain Nedir ve Bileşenleri Nelerdir?

Artık Proof of Work’ün (İş Kanıtı) ne olduğunu ve mekanizmanın gerçekte nasıl çalıştığını bildiğimize göre, PoW Blockchain unsurlarını ve büyük resme katkılarını açıklayacağız. Öncelikle şuna açıklık getirmek gerekir: Kripto dünyası içinde çok sayıda Blockchain'i barındır ve çoğu birbiriyle etkileşime girmez veya birbirine bağlanmaz. Ayrı olarak var olurlar. Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot, Solana'nın kendi Blockchain'leri vardır ve liste böyle devam eder.

Blockchain, bilgileri özel, değiştirilemez şekilde, halka açık ve birbirine bağlı bloklar içinde depolayan, genellikle merkeziyetsiz ve şeffaf bir veri tabanıdır. Çoğu Blockchain, sanıldığının aksine uygulama ve işlevleri çalıştırmaz. Bunun yerine çoğu Blockchain'de, her türlü veri son derece güvenli bir şekilde kaydedilir ve bu da elbette her kripto ekosisteminin ve uygulamasının kaçınılmaz bir parçasıdır.

Blockchain Ögeleri

Daha önce de belirtildiği gibi Blockchain bloklardan oluşur ve bir önceki ve bir sonraki bloğa bağlanarak işler. İki istisna bulunmaktadır. Bunlar, yanındaki bloğa bağlanan Genesis bloğu (ilk blok) ve yenisi yaratılana kadar var olan son bloktur.

Blockchain Bloğunun Bileşenleri Nelerdir?

Bir bloğu neyin oluşturduğuna ve her bir öğenin rolünün ne olduğunu açıklayacağız. İlk olarak, bir blok sadece kendisinde bulunan verileri taşıyan bir çerçevedir. Blockchain şu temel bileşenler sahiptir: Private key (özel anahtar) imzası, ve 1 Ocak 1970'den beri saniye olarak geçerli Unix zaman bilgisini tutan zaman damgası, önceki bloğun hash numarası, bloğun nonce'i (yalnızca bir kez kullanılabilen bir sayı veya değer), eşsiz ID ve tamamlandıktan sonra hash numarasına sahip işlemler listesi. Tüm bloklar bir öncekinin hash numarasını içerdiğinden hepsi birbirine bağlıdır, bu da onları bir zincir yapar. 

Proof of Work (İş Kanıtı), Blockchain'i Nasıl Güvence Altına Alır? 

İş Kanıtı, nonce ve hash numaraları başta olmak üzere blok ögelerini sağlayarak Blockchain'i güvende tutar ve bunu tamamlamak için, geri döndürülemez hesaplama işlevlerinden biri olan SHA256 kriptografik karma işlevini çözer. SHA256 tamamen rastgele görünse de, aynı girdi için sonuç her zaman aynıdır.

Proof of Work (İş Kanıtı) Tabanlı Blockchain'ler Değiştirilebilir mi?

Bir blok bağlandığında, kimse önceki ve herhangi bir bloğu kurcalayamaz ve değiştiremez çünkü herhangi bir bloğun herhangi bir bileşeni tek bir sayıyla bile değiştirilirse tüm hash numarası farklılaşacağından tüm blok zincirinin değiştirilmesi gerekir. Örneğin; birinin ağı kurcalayıp 10 BTC'lik işlemin üzerine 100 BTC' yazmak istediğini varsayalım. Aslında tek bir hane ekleyerek seçilen bloğu takip eden tüm blokların nonce (yalnızca bir kez kullanılan sayı) ve hash numaralarını tamamen değiştirmiş olacaktır, bu da elbette ağın node'ları (düğümleri) tarafından kabul edilmez.

Doğrulayıcılar, Neden Proof of Work (İş Kanıtı) Sistemlerine Katılır? 

Katılımcıların kaynaklarını sunmalarını sağlamak için bir teşvik olması gerekir ve bu PoW sistemindeki node'larda (düğümler) da farklı değildir. Node'lar veya madenciler, transferlerden bahşiş alarak ödüllendirilirler, her bloğun sonunda yeni bir Bitcoin yaratıldığında önceden belirlenmiş bir miktarda madenciye BTC verilir. Bir bloğu doğrulayan ilk kişi olmak son derece zor olduğundan, ödül oldukça caziptir. 2022 itibariyle her blok için 6,25 BTC ödül almaktadırlar. Madencilik, BTC'yi çıkarmanın tek yoludur ve 21.000.000 arzın tümü çıkarıldığında, artık mümkün olmayacaktır. Bitcoin'i tasarımsal olarak deflasyonist bir varlık haline getirmek için blok ödülü yarılanması (halving) her 210.000 blokta bir devam eder. Son halving (yarılanma) 2020'de gerçekleşti  ve blok ödülü 12,5 BTC'den 6,25 BTC'ye düşmüştür. 2024'te teşvik 3.125 BTC'ye indirilecek, yarılanmaya 2 yıl kalmıştır.

Bitcoin'in sahip olduğu Proof of Work (İş Kanıtı) Blockchain'i ilk olmasıyla beraber en güzenli merkeziyetsiz sistemler arasındadır. Sağlam fikir birliği mekanizması, işlemlere dış müdahaleyi önler ve altında yatan algoritmalar, tüm unsurların bir İsviçre saati gibi birlikte çalışmasını sağlar. İş Kanıtı, nispeten yüksek enerji ihtiyacı nedeniyle son zamanlarda çok fazla eleştiri almış ve ölçeklenebilirlik açısından da sorunlarla karşılaşmıştır. Bunun yanı sıra, kesin olan bir şey vardır ki. O da dünyanın en büyük kripto varlığı Bitcoin'i (BTC) ve Proof of Work’ün (İş Kanıtı) her şeyi başlatan ve güvenliğe bakış açımızı değiştiren büyüleyici teknolojisidir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey