Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin’in 8 Kullanım Alanı

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 09, 7:00 PM

Tarihteki ilk Bitcoin’le ödeme işlemine imza atan kişi, Bitcoin’le iki kutu pizza satın alan Lazlo Hanyecz'dir. Bitcoin o zamandan beri çok fazla yol kat etmiş ve dünyanın en büyük kripto varlığı hâline gelmiştir. Çoğu kişi Bitcoin'i yalnızca bir yatırım aracı olarak görse de bu kripto varlık zamanla birçok değişikliğe uğrayarak gelişmiştir. Bitcoin yaygın bir şekilde kabul görmeye başladıkça kullanım alanları da önemli ölçüde genişlemiştir. Bugün Bitcoin yalnızca bir değer deposundan çok daha fazlasıdır. Aşağıda Bitcoin'in çeşitli kullanım alanlarını inceleyebilirsiniz.

Değer Deposu Olarak Bitcoin

Bitcoin genel olarak önemli miktarda kripto varlık satın alan işletmeler ve yatırımcılar tarafından bir değer deposu olarak görülmektedir ve bu özelliğinden dolayı "Dijital Altın" olarak da adlandırılır. Altın gibi Bitcoin arzı da sınırlıdır. Bitcoin, toplam 21 milyon arzla sınırlandırılmıştır ve bunun 19 milyondan fazlası madencilik faaliyetiyle çıkarılmıştır. Ayrıca bu kripto varlık, kurumlar tarafından enflasyona karşı bir önlem olarak kullanılmaktadır ve kurumları herhangi bir ekonomik krizin yol açtığı devalüasyona karşı korumaktadır. Bitcoin bilinen en sağlam varlıklardan biri olarak kabul edilmektedir ve Bitcoin sahipleri, sermayeyi muhafaza etmenin ve zaman içinde değerinin düşmesini önlemenin en iyi yolunun Bitcoin olduğunu savunmaktadır.

Bitcoin'den Faiz Elde Etmek

Bitcoin iki şekilde gelir elde etmenizi sağlar. Yatırımcılar kripto varlığın değeri arttığında para kazanmanın yanı sıra Bitcoin'lerini bir kripto varlık faiz hesabına aktararak varlıklarının faizini de elde edebilir. Kripto varlık faiz hesapları uzun zamandır var olan bir şeydir ve Blockfi ve Celsius platformları bu alanda öne çıkmaktadır. Bitcoin sahipleri geleneksel tasarruf hesaplarında olduğu gibi varlıklarını belirli bir süre için yatırıp faiz kazanabilir.

Bitcoin Banka Kartları

Bir Bitcoin banka kartı normal banka kartları gibi işlev görür ve Bitcoin sahiplerine sorunsuz bir harcama deneyimi sunar. Kart sahipleri para çekmek ve harcamak için klasik işlemlerden geçmek yerine paralarını doğrudan borsa hesabından veya özel kripto hesabından harcayabilir. Ayrıca kullanıcılar, banka kartlarını günlük alımları için kullanabilir ve karşılığında para üstü alabilir. Piyasada seçim yapabileceğiniz birçok Bitcoin banka kartı bulunmaktadır. Nuri ve Monolith bu banka kartlarına örnektir.

Perakende Alımlar

Birçok büyük perakende şirketinin ve e-ticaret platformunun kripto varlıkları desteklediğini duyurmasıyla Bitcoin yıllar içinde gittikçe kabul gören bir ödeme şekli hâline gelmiştir. Yakın zamanda e-ticaret platformu Shopify, ödeme platformu Strike ile ortak olduğunu, platforma Bitcoin Lightning Ağı ile ödeme özelliğini getirdiğini ve satıcılara müşterilerden ABD doları yerine Bitcoin ödemeleri alma olanağı sağladığını duyurmuştur.

Perakende alanında öne çıkan diğer bazı isimler de artık Bitcoin'i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmektedir. Aşağıda bu isimlerden bazıları yer almaktadır:

●   Overstock - Bitcoin ödemelerini kabul etmekte ve tamamen desteklemektedir.

●   Home Depot - ABD'nin en büyük ev dekorasyon zinciri olan Home Depot, Bitcoin ödemelerini desteklemektedir.

●   Xbox – Oyunlar, eklentiler ve Xbox Live abonelikleri için Bitcoin ile ödeme seçeneği sunmaktadır.

Bitcoin Kullanarak Bağış Yapmak

Bitcoin sahipleri, Bitcoin ödeme seçeneğini kabul eden bir hayır kurumuna bağışta bulunabilir. Fiat parayla bağış yapmak önemli maliyetlere yol açmaktadır ve hayır sahipleri bağış yaparken isminin gizli kalmasını tercih etmektedir. Bu nedenle birçok kâr amacı gütmeyen kuruluş Bitcoin bağışlarını kabul etmeye başlamıştır. Bitcoin’le bağış almak, hayır kurumunun herhangi bir sermaye kazancı vergisi ödememesine ve kendisine bağışlanan tutarın tamamını alabilmesine de olanak sağlamaktadır. Bitcoin gibi kripto varlıkları kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlamak Amerika Birleşik Devletleri'nde vergiden muaftır, böylece bağış yapanların vergi yükümlülükleri azalırken aynı zamanda hayır kurumları desteklenmiş olur.

Bitcoin ödeme seçeneğini kabul eden bazı kâr amacı gütmeyen kuruluşlar aşağıdakilerdir:

●   The Giving Block

●   Wikimedia Foundation

●   Greenpeace

●   Red Cross

Bitcoin Kullanarak Seyahat Etmek

Bitcoin'inizi seyahat etmek için de kullanabilirsiniz. Artık seyahat şirketleri de Bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştır. Örneğin; Expedia ve Virgin Galactic gibi şirketler müşterilere Bitcoin’lerini kullanarak ödeme yapma seçeneği sunmaktadır. Emirates Havayolları da yakın zamanda Bitcoin'i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeye başlayacağını duyurmuştur.

Yasal Para Olarak Bitcoin

Bitcoin'inizi harcamak istiyorsanız Bitcoin'i yasal para olarak kullanan bir ülkeye seyahat edebilirsiniz. Bitcoin'i yasal para olarak kullanan ülke sayısı sınırlı olsa da hiç yok değildir. Orta Amerika'da küçük bir ülke olan El Salvador Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmiştir. El Salvador'da günlük alışverişlerinizi yapmak için Bitcoin'i bir para birimi olarak kullanabilirsiniz. Panama ve Küba gibi ülkeler de Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmek için adımlar atarken Paraguay Temsilciler Meclisi’nden bir üye, ülkede Bitcoin'i yasallaştırmak için bir yasa teklifi sunmuştur.

Bitcoin Kullanarak Bir Ev Satın Almak 

Bitcoin'inizi ev satın almak için de kullanabilirsiniz. Birçok emlak ofisi ve acentesi emlak işlemleri için Bitcoin'i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmektedir. Bitcoin kullanarak ev satın almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bitcoin'e yatırım yaparak önemli düzeyde bir kâr elde ettiyseniz gayrimenkul satın almak bu kârı sağlamlaştırmanın en iyi yoludur. Gayrimenkule yatırım yapmak ayrıca varlıklarınızı çeşitlendirmenizi sağlar.

Bitcoin ana akımda kabul gördükçe kripto varlıklar daha fazla işletme ve bireysel yatırımcının ilgisini çekmeye başlamıştır. Kripto varlıklar, zamanla çeşitli gelişmelerden geçerek bir ödeme yöntemi olarak uygulanabilirliğini önemli ölçüde artırmıştır. Daha fazla işletme, birey ve kurum bu kripto varlığı benimsedikçe Bitcoin'in bir ödeme şekli olarak kullanım alanları da önemli ölçüde artacaktır.

Artık Bitcoin’in nerelerde kullanıldığını öğrendiğinize göre güvenilir alım-satım platformu olan Rain aracılığıyla Bitcoin satın almaya başlayabilirsiniz.Kaydolun ve alım-satıma başlayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey