Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kripto Varlıklar ve DAO'lar Demokrasiyi Geliştirmenin Anahtarı Olabilir

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 07, 7:00 PM

Demokrasi, toplumun hala işleyen en eski düzenlerinden biridir. Bununla birlikte çoğu demokratik sistem, yönetimi kitlelerin elinden alan dolaylı kararlara dayanmaktadır. Kripto varlıkları ve DAO'lar (Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar) ile bu durum sonsuza kadar değişebilir.

DAO'lar (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar) Nedir?

DAO'lar, Blockchain’de bulunan tamamen bağımsız yönetişim organlarıdır. Amaçları, protokolleri veya ekosistemleri merkezi kontrol olmaksızın tarafsız bir şekilde yönetmektir. Çoğu DAO, belirli kripto varlıklarının sahiplerinin karar vermede doğrudan söz sahibi olmasına izin veren bir oylama sistemine dayalı olarak çalışır. DAO’lar, yalnızca doğrudan topluluktan gelen kararlar ile değil, ayrıca DAO'ların oy kullandığı fikir ve öneriler de üyelerden gelerek çalışır.

Günümüzün En Önemli DAO'ları

Web 3.0 sisteminde birçok DAO mevcuttur, çünkü bu yönetişim organları genellikle kontrolü merkeziyetsiz şekilde tutmak için en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bunların en önemlilerinden biri Uniswap DAO'dur ancak Dash, Aave, Maker ve 0x DAO'lar gibi diğerleri de bunlara örnek olarak verilebilir. Bilinen ilk örnek ise Ethereum'un DAO'sudur ancak Ethereum DAO faaliyetlerini birkaç yıl önce orijinal formuyla askıya almıştır.

DAO'lar ve Kripto Varlıkları Demokrasiyi Nasıl Geliştirebilir?

Demokrasinin yasal yönetim biçimi olduğu çoğu ülkede, vatandaşların önemli kararlarda doğrudan söz hakkı yoktur. Bunun yerine belirli dönemlerde seçimler yapılır, bu durum da temelde doğrudan kontrole sahip tek temas noktalarıdır.

Kripto devriminden önce, yetersiz IT (Bilgi Teknolojisi) güvenliği ve altyapısı sebebiyle, demokraside seçmenlere doğrudan ve sık kontrol sağlayabilecek bir çözümü uygulamak teknik olarak imkansız olmuştur. Bununla birlikte, kripto varlıkları ve DAO'lar ile teknolojik ortam, doğrudan kontrol çerçevesinde güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde çözümlerin uygulanması için uygun bir seviyeye ulaşmıştır. Kusursuz işleyen sayısız DAO, bu sistemin çalıştığını kanıtlamıştır ve bu noktadan itibaren gerçek dünyaya adapte olması son derece yakındır.

Demokratik bir sistemde DAO’ların işlemesi için her seçmen, resmi kurumlarla ilk ve son kimlik doğrulamasından geçebilir ve oylama için kullanılacak belirli bir adresin sahipliğini kanıtlayabilir. Bu şekilde her birey, demokratik bir ortamda eşit ve doğrudan söz hakkına sahip olur.

DAO'lar kripto dünyasının en popüler başarıları arasındadır ve bunun nedeni de oldukça açıktır: Bireylere doğrudan kontrolü geri verme yöntemleri ile eşsiz bir yapıya sahiptirler. DAO’ların gerçek yaşam yönetimine uygun şekilde entegre edilmesi, geleceğin demokrasilerini büyük ölçüde geliştirebilir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey