Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Blockchain Teknolojisi Eğitimi Nasıl Değiştirebilir?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 21, 7:00 PM

Blockchain teknolojisi, neredeyse tüm merkeziyetsiz kripto ekosistemlerinin yapıtaşıdır. Bununla birlikte Blockchain'in devrim yaratabileceği alan sadece kriptoyla kısıtlı değildir ve aynı zamanda fiziksel dünyanın bazı geleneksel endüstrilerini de baştan değiştirilebilir. Eğitim, ilk günlerinden bu yana temelde değişikliğe uğramamış alanlar arasındadır ancak Blockchain teknolojisi bu eski moda alanda reform yapmayı başarabilecek güç olabilir.

Blockchain Teknolojisi Eğitimde Neyi Geliştirebilir?

Blockchain teknolojisi, neredeyse tüm ürün ve sistemlerde belirli bir dizi genel özelliğini geliştirme potansiyeline sahiptir. Her şeyden önce Blockchain, SHA256 hash (karma) fonksiyonuyla merkeziyetsizlik ve değişmezlik sunan kriptografik şifrelemesi sayesinde güvenliği artırabilir. Böylece Blockchain; her türlü veriyi, geleneksel sistemler arasında şeffaf, doğrulanabilir, merkeziyetsiz ve değiştirilemez bir şekilde kaydedebilir.

Blockchain'in geliştirebileceği bir diğer husus da kimlik doğrulamasıdır. Değiştirilebilir veya değiştirilemez token'lar (NFT) aracılığıyla Blockchain'de kişiler veya kuruluşlar anonim ancak herkes tarafından her zaman doğrulanabilir münhasır haklara sahip olur.

Bununla birlikte eğitimi daha iyi hale getirmek için hangi özelliklerin uygulanabilir olup olmadığını göreceğiz.

Eğitimin Mevcut Kusurları

Çözüme geçmeden önce eğitimin genel olarak karşılaştığı gerçek sorunlara değinelim. Öncelikle dünya genelinde birçok mezun, kurumlar tarafından verilen diplomalarda bazı kimlik doğrulama sorunlarıyla karşılaşmıştır. Kurumsal yedekleme olmadığından diploma kayıpları yaşanabilmektedir.

İkinci olarak öğrenciler, bünyesinde oldukları kurumda çok az söz hakkında sahiptir. Bu tür katılım eksikliği, öğrencilerin cesaretini kırar ve hep birlikte büyüme için uygun ortamın yaratılmasını önler.

Son olarak, çoğu üniversite ve lisede herhangi bir evrensel öğrenci teşviki yoktur. Burslar son derece kıttır ve bu nedenle doğuştan becerisi, yeteneği ve geçmişte deneyimi olan öğrencilerden en iyisinin en iyisi ödüllendirilir. Sonuç olarak burada bir eşitsizlik doğar ve daha az yetenekli ama çok çaba sarfeden öğrenciler, çabaları karşılığında ödüllendirilmez.

Blockchain Teknolojisi Eğitimi Nasıl Yenileyebilir?

Blockchain teknolojisi, yukarıda anlatılan tüm kusurların giderilmesine ve eğitimin tamamen yeni, daha güvenli ve daha kapsayıcı bir çağa atlamasına yardımcı olabilir. Örneğin; Blockchain'de diplomalar NFT olarak çıkartılıp kaydedilerek mezunların niteliklerini anonim ancak tamamen şeffaf ve doğrulanabilir bir yolla ispat edebilmelerini sağlar. Bunun için de üçüncü bir kuruluş gerekmez.

Söz hakkı ve karar alma konularında öğrencilerin geride kalması sorunu, Blockchain teknolojisi ve yönetişim token'larıyla çözülebilir. Üniversiteler, belirli bir miktarda token'ı öğrencilere devrederek önemli karar anlarında öğrencilerin anonim olarak katkı sunmalarına izin verebilir ve öğrenci topluluğunu bir DAO'da (merkeziyetsiz otonom organizasyon) birleştirebilir.

Son olarak, üniversiteler tarafından Blockchain'de resmi olarak yaratılmış kripto varlıklarla öğrenciler teşvik edilebilir ve burslar ülkeler arasında yaygınlaşabilir.

Eğitim mevcut haliyle işlemeye devam ederken bazı yöntem ve pratikler demode olmuştur fakat dünya, eğitim alanın da geleceğe ayak uydurmasını beklemektedir. Blockchain teknolojisi ve kripto varlıklar, eğitimi daha iyi şekilde ve herkes için değiştirme potansiyeline sahiptir ve geleceği yakalamak için en uygun yol olabilir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey