Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Kullanarak Mülk Satın Almanın Yolları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 09, 7:00 PM

Son yıllarda Bitcoin kullanım alanlarının önemli ölçüde arttığını gördük. Bitcoin, kendini bir değer deposu olma ve enflasyona karşı korunma varlığı olarak yaratmıştır. Büyük ya da küçük birçok işletme, gayrimenkul sektöründekiler de dahil olmak üzere en büyük piyasa değerine ve dominansa sahip kripto varlığını, ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı. Peki, Bitcoin kullanarak mülk satın almak gerçekten mümkün mü? Evet, mümkündür. Bu yazıda Bitcoin'le mülk alma detaylarından bahsedeceğiz.

Bitcoin Ödemeli Gayrimenkul Alımlarının İstikrarlı Yükselişi

Bitcoin kullanılarak yapılan emlak işlemlerinde sürekli bir artış görülüyor ve emlak geliştiricilerinin Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye istekli olduğuna dair birkaç örnek var. BTC ile mülk satın alanlar mülkün değerini doğrudan ödeyebilirken alıcı ve satıcı arasında Bitcoin transferini kolaylaştıran birkaç platform da ortaya çıkmıştır. Bitcoin ile gayrimenkul satın alma düşüncesi caziptir ve bu kripto varlığı kullanarak gayrimenkul satın almaya başlamanın birkaç yolu vardır.

Bitcoin Kullanarak Nasıl Mülk Satın Alınır?

Bitcoin kullanarak gayrimenkul satın almanın birden çok yolu vardır. Aşağıdaki maddelerle bu yollar açıklanmıştır.

#1 Bitcoin Destekli İpotekler

Bitcoin destekli ipotekler geleneksel ipoteklerle örtüşür, temel fark buradaki teminatın Bitcoin olarak verilmesidir. Bitcoin destekli bir ipotek almak istiyorsanız öncelikle borçlanma kapasitenizi değerlendirmek için varlıklarınıza bakılacaktır. Bu önemli bir faktördür çünkü Bitcoin destekli ipoteklerde kredi geçmişi gerektirmez. Değerlendirme aşaması olumlu geçtikten sonra borç alan kişinin, kredi için teminat olarak alacağı BTC miktarına eşdeğer varlıklarını kilitlemesi gerekecektir. Örneğin; 500.000 $ kredi alıyorsanız teminat olarak 500.000 $ değerinde Bitcoin koymanız gerekecektir. Kredi onaylandıktan ve gayrimenkulünüzü satın aldıktan sonra, krediyi Bitcoin veya geleneksel para biriminde geri ödemeye başlayabilirsiniz. Florida merkezli bir girişim olan Milo, USDC Homes, Figure ve Ledn de dahil olmak üzere birçok kredi kuruluşu Bitcoin destekli ipotekler sunmaktadır.

#2 Bitcoin'in Doğrudan Transferi

Emlak transferi yapmak isteyen iki kişi, doğrudan cüzdandan-cüzdana transfer yoluyla Bitcoin karşılığında bir mülk satmak/satın almak için özel bir anlaşma yapabilir. Gayrimenkul ve kripto varlıklar ile ilgili yasa ve yönetmelikleri çok iyi bilen bir avukata danışıldıktan sonra sözleşmenizi yazılı olarak hazırlatmanız tavsiye edilir.

Bitcoin Kullanarak Gayrimenkul Satın Almanın Avantaj ve Dezavantajları

BTC kullanarak mülk satın almanın çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi incelenmiştir.

Avantajlar

●   Bitcoin'e yatırım yapıyorsanız ve önemli bir kâr elde ettiyseniz kâr realizasyonu için gayrimenkul satın alınabilir.

●   Gayrimenkule yatırım yapmak, varlıklarınızı çeşitlendirmenin mükemmel bir yoludur.

●   Gayrimenkul sektöründe nakit alıcılar ön plandadır. Bunu Bitcoin ile değiştirmek mümkündür.

●   Bitcoin kullanarak ödeme yapmak, emlak alımını önemli ölçüde hızlandırarak evrak işlerini ve ipotek sürecini ortadan kaldırabilir.

●   Borç alan kimse olarak Bitcoin destekli ipotek yoluyla bir ev satın almak için BTC varlıklarınızı tasfiye etmeniz (likidasyon) gerekmeyecektir. Bu kritiktir çünkü varlıklarınızın tasfiyesi (likidasyon) sermaye kazancı vergilerine yol açacaktır.

Dezavantajlar

●   Piyasada henüz Bitcoin'le gayrimenkul satan çok fazla emlak simsarı yoktur. Bitcoin yöntemiyle mülk satın alma henüz ilk aşamalarındadır. Bitcoin kullanılarak satılan mülkler çok sınırlıdır ancak bu gelecekte değişebilir.

●   Beğendiğiniz evlerin çoğunu Bitcoin’le alamayabilirsiniz.

●   Kripto varlık ve Blockchain yasalarından anlayan çok fazla hukuki ve vergi danışmanı yoktur. Üniversitelerde açılan Blockchain ve Kripto Varlık inceleme çalışmalarıyla bu uzmanlık sorunu da çözülecektir.

Dünya kripto varlıklara ve özellikle Bitcoin'e doğru ilerledikçe gayrimenkul alanında Bitcoin kullanımı daha çok yaygınlaşmaktadır. Bitcoin işlemleri hem alıcılar hem de satıcılar için önemli avantajlar sunar, bu nedenle yakın zamanda Bitcoin'in emlak alanının vazgeçilmez ödeme seçeneği olarak yer alması kaçınılmazdır. Dubai'deki DAMAC Properties gibi gayrimenkul geliştiricileri, Bitcoin ödemelerinin potansiyelini hızlı bir şekilde fark ettiler ve bu konuda muazzam adımlar attılar.

Bitcoin'i ileride gayrimenkulde veya diğer alım-satımlarda değerlendirmeyi düşünüyorsanız Rain kripto varlık platformu üzerinden yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Rain, üst düzey güvenlik ve kripto varlık çeşitliliğiyle kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sağlar. Hemen kaydolun ve işlem yapmaya başlayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey