Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Kripto Varlıkları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: ERC-20 ve ERC-721

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

ERC-20 ve ERC-721, sırasıyla protokol içinde değiştirilebilir ve değiştirilemez token’lar (NFT'ler) için kullanılan Ethereum token standartlarından ikisidir. Peki bu standartlar ne anlama gelmekte ve alım-satım yaparken ne gibi faydaları bulunmaktadır? Bu yazıda ERC-20 ve ERC-721 standartlarını detaylandıracağız.

Ethereum Token Standartları Nedir?

Ethereum, ekosisteminde birçok farklı kripto varlığın yaratılmasına izin verir. Ethereum; kripto varlıkların, host ağları ve diğer varlıklar arasında kusursuz bir etkileşim kurmasına olanak sağlamak için bu amaca hizmet eden token standartlarını öne sürmüştür.

Bu token standartları olmadan artık doğal karşıladığımız birçok işlev bugünkü biçimlerinde var olamazdı. Token değiş-tokuşu verimsiz, hatta bazen imkânsız olur ve DeFi uygulamaları verimliliğini yitirirdi.

ERC-20 ve Örnekleri Nedir ve Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?

ERC-20, Ethereum'un en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan token standartlarından biridir. 2015 yılında tanıtılmıştır, ağ içinde çeşitli kripto varlıkların ve alt ekosistemlerin oluşturulmasına olanak sağlamıştır. Kendi kripto varlıklarını piyasaya sürmeyi planlayanlar için bu standardı izlemenin faydaları şunlardır:

Bu standart, Ethereum'un tüm işlevleri, değiş-tokuşları ve diğer token sistemleri ile uyumludur ve tüm bunlara erişim sağlar.

ERC-20, aslında yeni kripto varlık yaratanların uyması gereken bir dizi basit kural ve yönergedir. Bunlar token için toplam arzı belirleme, transfer, para çekme ve benzeri işlevler için çeşitli hakları önceden belirleme yükümlülüğünü içerir. ERC-20'nin teknik gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmak birçoğumuz için gerekli değildir çünkü bunlar genellikle geliştiriciler ve kripto varlık yaratıcılarını ilgilendirir.

ERC-20 uyumlu çok fazla popüler token’ın var olduğun olduğunu duymak, bazı kullanıcılar için şaşırtıcı olabilir. Bu uzun listede, Tether (USDT), Uniswap (UNI), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS), Basic Attention Token (BAT) ve çok daha fazlası vardır.

ERC-721 Nedir ve Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?

ERC-721, değiştirilemez token’lar (NFT) için kullanılan Ethereum’un bir diğer token standardıdır. Bu, kopyalanamayan dijital token’ların büyük çoğunluğunun izlediği güvenilir NFT standardıdır. ERC-721'in teknik özellikleri ERC-20'den daha karmaşıktır, bu nedenle şimdilik bunlara değinmeyeceğiz.

Onun yerine, bu standardın bir sonraki NFT girişiminiz hakkında karar vermenize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz. Hoşunuza gidebilecek bir şey bulmak için Ethereum tabanlı koleksiyonlara bakarken seçiminizi her zaman ERC-721 standardına uyumlu olup olmadığını göz önünde tutarak yapmaya çalışın. Koleksiyonun Ethereum'da çıkartıldığı söyleniyor ancak koleksiyon ERC-721 uyumlu değilse, o an için koleksiyondan kaçınmak genellikle yapılması gereken en doğru şeydir.

ERC-721 standardı taşıyan koleksiyonlarının ünlü örnekleri arasında Bored Ape Yacht Club (BAYC), Azuki, Doodles ve daha birçok ünlü parça bulunmaktadır.

Ethereum token standartları, token oluşturmada yeni bir çağ açmıştır. İster ERC-20 değiştirilebilir token'lar ister ERC-721 değiştirilemez token’lar olsun, bu standartlar küresel ölçekte büyümek için evrensel uyumluluk ve birlikte çalışabilirlikten yararlanan birleşmiş bir Ethereum ekosisteminin temel parçalarını oluşturur.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey