Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Gelişmekte Olan Pazarlar Kripto Kullanımının Önünü Açıyor

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 07, 7:00 PM

Pandemi süreci, fiyatların artmasıyla kripto varlıklarının benimsenmesi için kripto endüstrisi açısından pozitif bir gelişme olarak görülmektedir. Kimi bireyler güvenli bir sığınak olarak kripto varlıklarına yönelirken, kimileri pandeminin belirsizliği sırasında potansiyel varlık büyümesi için kripto endüstrisine yoğunlaşmıştır. 2020'deki bu benimsenme ve fiyatlardaki artış, kripto endüstrisinin piyasa değerini neredeyse %300 artırarak yıl sonuna kadar toplam 758 milyar dolara ulaştığını görmüştür. Bu durum, 2021'in ikinci yarısına kadar devam etmiş ve dijital varlıkların kurumsal yatırımcıların bilançosuna taşındığını gören kripto varlık endüstrisi için yeni bir dönemin başlangıcına işaret etmiştir. Emeklilik planlarının, üniversite bağış fonlarının ve yatırım ortaklıklarının kriptoya yoğunlaştığı görülmüştür. Benzer şekilde, Paypal gibi tüketiciye yönelik ödeme ağ platformları da kriptoya odaklanarak, kullanıcıların fonlarını doğrudan hesaplarında tutmalarına, satın almalarına ve satmalarına olanak tanımaktadır. Geçtiğimiz iki yıl, kripto sektörü için son derece önem arz etmiş ve küresel ekonomideki konumunu sağlamlaştırmıştır.

Kripto, küresel trendin odak noktası haline gelerek piyasalar, değerler ve gelecek hakkındaki günlük konuşmalarımızın baskın bir parçası haline gelmiştir. Blockchain araştırmacısı Chainanalysis'e göre, kripto varlık biriminin benimsenmesi, 2019'un üçüncü çeyreği ile 2021'in ikinci çeyreği arasında yaklaşık %2300 artmıştır. Bu artış sadece 2021'de yaklaşık %880 oranında meydana gelmiştir. Chainanalysis, kripto varlıkların benimsenmesini ölçmek için üç ayrı ölçme tekniği kullanır, bunlar  toplam kripto para birimi etkinliği, perakende yatırımcıların toplam etkinliği ve peer to peer (eşler arası) işlem hacimleri olarak bilinmektedir. Araştırma, o ülkedeki kişi başına düşen yatırım miktarına ve buna karşılık gelen ortalama servete ağırlık vermektedir. Bu ölçüm, yatırılan miktarların insanlar için çok daha önemli olduğu gelişmekte olan ülkeler için daha adil bir yaklaşımdır. Bunun sebebi ise gelişmekte olan ülkelerde kriptoya harcanan her dolar kişi başına çok daha fazla önem teşkil etmektedir. Paypal ve Tesla gibi büyük isimlerle, gelişmiş dünyadaki büyük ölçekli kurumsal yatırımları analiz edip başlıklar altına alırken, gelişmekte olan dünyada gerçekleşen kitlesel benimsemeyi gözden kaçırdığımız, bu durumun bir kanıtı olarak değerlendirilebilir. Kripto varlıklar, gelişmekte olan dünyaya ve en önemlisi, orada yaşayan, geleneksel finans kurumları tarafından uzun süredir marjinalleştirilen insanlara pek çok fayda sağlamaktadır. Bu büyüme genellikle büyük şirketlere odaklanan manşetlerin gölgesinde kalmaktadır.

Gelişmiş ve gelişmekte olan dünyadaki güçler büyüse de doğası gereği birbirinden farklı durumdadırlar. Gelişmiş dünyada, manşetler üzerinde kurumsal katılımcılar hakimdir ve kripto varlıklarına yapılacak düzenlemeler konusunda soru işaretleri hala devam etse de bu sektör birçok gelişmiş ülkede gündemdedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde Biden yönetimi, hükümetin kripto varlık konusundaki stratejisine rehberlik edecek bir icra emri hazırlarken, Rusya kriptolara dair duruşunu kısıtlamadan düzenleme getirmiştir. Gelişmekte olan dünya ise kripto endüstrisi için verim sağlamıştır. Finansal istikrarsızlık, enflasyon ve kısıtlamalar, kripto varlıklarının yalnızca varlık büyümelerini değil, faydasını da vurgulamıştır. Chainanalysis 2021 Yılı Küresel Kripto Benimseme Endeksi, 154 ülkeyi analiz etmiş ve bunları yukarıda belirtildiği gibi üç ölçüm tekniğine göre sıralamıştır, bunlar zincir içi kripto varlık değeri, aktarılan zincir üstü perakende değeri ve eşler arası döviz alım satım hacmi olarak bilinmektedir. Bu analiz sonucunda Vietnam, Pakistan ve Hindistan listenin başında yer almış ve ABD ve Çin, yükselen piyasa katılımcıları kripto endüstrisine daha fazla dahil oldukça geçmiş yıllardaki sıralamadan düşmüştür. Chainanalysis'in sonuçlarına göre kripto varlıklar, Sahra Altı Afrika'da - Togo, Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Gana gibi ülkelerde oldukça benimsenmektedir. Bu sonuçlara göre kripto sektörünün benimsenmesinde en büyük payı olan ülkeler gelişmekte olan ülkelerdir. 

El Salvador, 2021 yılında Bitcoin'i yasal olarak kabul eden ilk ülke olmuştur. Bu hareket bir kaç farklı Latin Amerika ülkesinden de beklenmektedir. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dijital varlıkların yaklaşık %70'ini bankada olmayan finansal sisteme getirmenin üzerinde çalışmış ve El Salvador'u ABD dolarına olan bağımlılığından kurtarmıştır. 2017'de ülke nüfusunun sadece %27'sinin banka hesabı varken, Bitcoin'i yasal olarak kabul etme duyurusunun ardından iki ay içinde, nüfusun %46'sı El Salvador hükümeti tarafından Bitcoin'in Yıldırım Ağı kullanılarak ucuz ve verimli ödemeleri kolaylaştırmak için başlatılan Bitcoin cüzdanı Chivo'yu yüklemiştir. Günümüzde 2,1 milyon vatandaş (nüfusun %32'sinden fazlası), ücretsiz sınır ötesi ödeme sağlayan Chivo cüzdan platformunu kullanıyor ve vatandaşlara yılda yaklaşık 400 milyon dolar havale ücreti tasarrufu sağlaması bekleniyor. Şu anda ise Panama, Guatemala ve Honduras'taki milletvekilleriyle görüşmeler sağlanarak birkaç Latin Amerika ülkesinden de aynı gelişmeler bekleniyor. Bu hızlı değişim birkaç yıl önce imkansız gibi görünmüş olsa da El Salvador bunun aksini kanıtlamıştır.

Latin Amerika yasal ihale görüşmelerine devam ederken, dünya çapında da büyük hareketler meydana gelmiştir. Sahra Altı Afrika, Kuzey Amerika'yı geçerek en yüksek kripto faaliyet hacmine sahip bölge haline gelmiştir. Dünya Bankası, "Sahra altı Afrika'nın para göndermek için en pahalı bölge olmaya devam ettiğini ve 2020'nin dördüncü çeyreğinde 200 dolar göndermenin ortalama %8.2'ye mal olduğunu” belirtmiştir. Öte yandan, Yerel Bitcoin'lerin kullanımı yoluyla tipik bir işlem için eşler arası kripto ağ ücretleri ortalama %2 ile %5 arasındadır. Bu oranlar, ailelerini ziyarete giden göçmen işçiler için önemli bir tasarruf olabilir. Bunun nedeni, para transferi için uygulanan yüksek ücretler ve finansal araçlara erişimi olan çok sayıda insanın bir banka hesabı sahip olmaması, dolayısıyla kredi kartları için kullanım oranlarının da hala çok düşük görülmesidir. Dünya Bankası, banka hesabı olmayan yetişkin sayısının 1,7 milyar civarında olduğunu tahmin ediyor bu değer, küresel nüfusun yaklaşık %22'sine denk gelmektedir.

Duruma daha yakından bakıldığında MENA bölgesi, kripto alanında genişleme için düzenlemeler sağlayarak hızlı ilerleme kaydetmiştir. Global piyasanın önde gelen kripto varlık platformu Rain, MENA bölgesinde, Rain Management aracılığıyla 2019 yılında düzenleyici bir Kripto Varlık Modülü (Crypto-Asset Module) lisansını alan ilk şirket olmuştur. Rain, ilk lisanslı kripto varlık borsası olarak, bölgedeki dijital varlıkların düzenlenmesi ve benimsenmesinin önünü açmıştır. BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Abu Dhabi Küresel Piyasalarında (Abu Dhabi Global Markets) ise kendi sanal varlık çerçevesini kuran Abu Dhabi ile aynı yönde çalışmıştır. Rain, Türkiye ve Pakistan'da son derece aktif kripto marketlerine ev sahipliği yapmasıyla da daha fazla büyüme göstermektedir. Türkiye, Chainalysis 2021 Coğrafya Kripto Varlık Birimi Raporunda 132,4 milyar dolar ile bölgedeki açık ara en yüksek işlem hacmine sahiptir. Pakistan, Chainanalysis raporunda belgelendiği üzere, 2020'den 2021'e kadar %771 pazar artışı görmüştür.

 

Kripto varlıkların yaygın olarak benimsenmesi, teknolojinin gelişmeyi nasıl teşvik edebileceğini ve gelişmekte olan piyasa katılımcılarının geleceğe hızla adım atmasına nasıl yön verebileceğini gösteriyor. Geleneksel finansal altyapı, gelişmekte olan dünyadaki birçok kişiyi, kripto varlıkların benimsenmesiyle, yavaş yavaş ortadan kaldırılan giriş engelleriyle baş başa bırakmıştır. Bu durum, toplumda daha önce marjinalleştirilmiş grupların küresel ekonomide yer almasına izin vermektedir. Kripto varlıklar için kapılar artık açılmış durumda ve kripto teknolojisi arttıkça sınırlar da genişleyecektir. Gelecek yazılarımızda, bu endüstrinin arkasındaki Blockchain teknolojisinin gelişmekte olan dünyayı daha da güçlendirebileceği yolları kapsamlı bir şekilde açıklayacağız. Akıllı sözleşmeler, bir iş sözleşmesinde tüm taraflara adaleti sağlamak için tüm işlemleri ve sözleşmeleri kaydedebilen Blockchain teknolojisinin önemli bir alanıdır. Akıllı sözleşmeler, küresel ekonominin daha önce marjinalleşmiş bir sektörü tarafından körüklenen kripto varlıkları için sadece bir başlangıç olarak görülmektedir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey