Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Doodles NFT’leri, Kripto Alanının Gizli Cevheri midir?

Yayın Rain Editorial Team - May 30, 9:00 PM

Şu anda binlerce NFT koleksiyonu mevcuttur ve bu NFT koleksiyonların hepsi endüstrinin zirvesine ulaşacağını iddia etmektedir. Bununla birlikte birçoğu, projelerinin özellikleriyle ses getirmeye çalışmakla meşgulken içlerinden bir proje, sessizce basamakları tırmanmış ve tüm zamanların en çok alınıp satılan beş NFT koleksiyonundan biri hâline gelmiştir. Bu yazıda kripto endüstrisinin gizli cevheri olabilecek Doodles koleksiyonu hakkında ilginç bilgiler vereceğiz.

Doodles NFT Koleksiyonu Nedir? 

Doodles, benzersiz minimal görünüm ve stile sahip 10.000 adet parçadan oluşan NFT koleksiyonunun adıdır. Doodles'ın yaratıcısı, bu koleksiyonu oluşturmadan önce Google ve Snapchat gibi teknoloji devleriyle çalışmış “Burnt Toast” takma adıyla bilinen Scott Martin'dir.

Her bir Doodle benzersizdir ancak hepsi eşit derecede nadir değildir. Örneğin; insan türündeki Doodle’lar uzaylı, kedi, maymun veya iskeletten (Doodle dilinde "iskeletçik") daha az nadirdir. Doğal olarak bu durum parça fiyatlarına da yansımaktadır. Daha nadir bulunan figürler ve stiller ortalama parçalardan daha değerlidir. Vücut tipine ek olarak Doodle’lar; kostüm, kafa, veya renkler gibi birçok farklı özelliğe sahiptir. Bu özellikler ögelerin nadirliğine katkıda bulunur.

Başlangıçta Doodles koleksiyonu, 0.123 ETH'lik bir çıkış fiyatıyla açık artırmaya sunulmuştur. Bu fiyat geçmişe dönüp bakıldığında epey az görünmektedir çünkü günümüzde en düşük Doodle fiyatı 12 ETH'dir ve tek bir Doodle için şimdiye kadar verilen en yüksek fiyat teklifi 295 ETH olarak “Doodle 6914” adlı parçaya verilmiştir. Bugünkü kur ile bu teklif, yaklaşık 532.000 $ değerindedir.

Doodles NFT'lerini Farklı Kılan Nedir?

Doodle’lar aslında herhangi bir utility (fayda) veya kullanım alanına sahip değildir ancak yine de endüstrinin en başarılı NFT koleksiyonlarından biridir. Yani yatırımcıların esasen ilgisini çeken şey sanatın saf sadeliği ve mükemmelliğidir. Herkes NFT'sini günlük hayatta aktif bir şekilde kullanmak istemez ve görünüşe göre birçok kişi, geleneksel sanatın Blockchain’e kayıtlı versiyonu sayılabilecek Doodles'ta kendileri için mükemmel parçalar bulmuştur.

Sonrasında ise Doodle’ların bir utility (fayda) diyebileceğimiz bir kullanım durumu ortaya çıkmıştır. Doodle sahipleri, Doodlebank adlı fonu yöneten bir toplulukta oy hakkı kullanabilecektir. Gelecekte herhangi bir teşvik girişimini desteklemek amacıyla grubun Doodlebank'ta yaklaşık 5 milyon dolar tuttuğu söylenmektedir.

Doodles NFT'lerin Geleceği

Doodles topluluğu büyük bir bağa ve aktif sosyal hayata sahip güçlü bir topluluktur ve önümüzdeki günlerde bunun pek çok kişi tarafından ilgi göreceği beklenmektedir. Bunun dışında, proje tamamen sahibi tarafından yönetildiği için Doodle’ların geleceği hakkında verilecek bir sonraki kararı tahmin etmek gerçekten zordur ancak yeni girişimlerin heyecan verici ve etkin olacağı kesin diyebiliriz.

Doodle’lar, Kripto Alanının Gizli Cevheri midir?

Peki, Doodle’lar gerçekten NFT alanının gizli cevheri midir? Bu sorunun cevabı aslında sizin kişisel tercihinize bağlı olmaktadır. Uzun vadeli ve saf sanatsal değer peşinde olan biri için Doodle’lar uygun bir seçenek gibi görünürken NFT'lerini kullanmayı ve kısa vadeli kazançlar için dönüştürmeyi tercih edenler için Doodle’lar günün sonunda mantıklı bir seçim olmayabilir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey