Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Fiyat Grafiği Analizi

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 07, 7:00 PM

Kripto varlıkların alım satım işlemleri birçok kişinin çekimser yaklaştığı bir durum olsa da  doğru araç ve stratejilerle kolaylıkla yapılabilir. Bu yazımızda, kripto fiyat grafiklerini incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bunları doğru bir şekilde nasıl analiz edeceğinizi ve bulgularınızı alım satım eylemine nasıl dönüştüreceğinizi basitçe açıklayacağız.

Kripto Fiyat Grafikleri ve Önemi

Kripto fiyat çizelgeleri, kripto varlıklarının değerleme gelişiminin grafiksel göstergeleridir. Bir grafik, belirli bir varlığın belirli zaman dilimindeki fiyat hareketlerini gösterme eğilimindedir; dikey (Y) ekseni kripto tokenının değerini ve yatay (X) ekseni zamanı temsil eder.

Önem açısından ise, kripto fiyat grafikleri kripto endüstrisinin hayati unsurlarıdır. Bunun sebebi ise çoğu yatırımcı ve alım satım yapan kişiler bir takım kararlar alırken bu verilere güvenmesidir. Bu nedenle, temel teknik analiz hakkında bilgi sahibi olmak, kriptoya yeni başlayanlar için bile çok önemlidir.

Kripto Fiyat Grafiklerinin Türleri

Piyasada sayısız kripto fiyat grafiği varyasyonu mevcuttur ancak en popülerleri çizgi ve mum grafikleridir. Her ikisini de anlamak için, bu iki türü ayrı ayrı inceleyebiliriz.

Yeni başlayanların çoğunun ilk kez karşılaşacağı çizgi grafiklerle başlayalım. Çizgi grafikler, anlaşılması kolay olduklarından, belirli bir süre boyunca fiyat gelişim gidişatı hakkında genel bir fikir sağlamak için doğru bir seçenektir. Alım satım yapan kişiler genel olarak çizgi grafiklerini tercih etmezler, teknik analize en uygun olan mum grafiklerini temel alırlar.

Gelişmiş alım satım ve profesyonel kullanımla ilişkilendirilen bir tür olan mum grafikleri ise, çizgi grafiklerden daha karmaşık ve anlaşılması daha zordur ancak temel bilgiler hakkında bilgi sahibi olmak, yeni başlayanlara bile yardımcı olabilir. Mum grafikleri, belirli bir zaman dilimi içinde alım satım yapanlar için temel olarak beş ayrı temel nokta ile açıklanabilir. Örneğin, sabah 9:00'da açılıp 10:00'da kapanan bir muma bakalım. Bu mum, herhangi bir boyutta bir dikdörtgen olan geniş bir gövdeye ve her iki ucunda fitil adı verilen iki ince çizgiye sahiptir. Mum kırmızıysa, fiyat bizim zaman dilimimizde genel olarak olumsuz yönde bir değişikliğe sahip olduğu, yeşil ise olumlu bir fiyat hareketini gösterdiği anlamına gelir.

Kripto Fiyat Grafikleri Nasıl Analiz Edilir?

Teknik analiz, gösterge tabanlı alım satım veya basit analiz dahil olmak üzere kripto fiyat grafiklerini analiz etmenin birçok yolu mevcut olsa da bu yazımızda temel bilgilere değinmemiz sebebiyle şimdilik sadece basit analizlerden bahsedeceğiz.

Basit analiz, yatırımcıların eğilimleri, güncel haberlerin etkilerini ve destek veya direnç seviyelerini belirlemek için daha yüksek bir zaman diliminde çizgi grafiklerini temel aldığı anlamına gelir.

Örneğin, fiyattaki büyük bir artışı veya düşüşü bulmak için bir grafik gözlemleyerek bir analiz yapabilirsiniz. Değişikliğin hangi gün gerçekleştiğini kontrol ettikten sonra, o güne giderek kripto varlığı hakkında önemli bir haber yayını olup olmadığı araştırılabilir. Böyle bir durum söz konusu ise, gelecekte benzer haberlerin yayınlanmasından sonra fiyatının aynı şekilde tepki vereceğinin bir işareti olabilir.

Alternatif olarak, giriş ve çıkış noktalarınızı belirlemek için destek ve direnç seviyelerine bakabilirsiniz. Destek kavramı, bir varlığın fiyatının kısa bir süre içinde birkaç kez düştükten sonra geri döndüğü seviye anlamına gelirken, direnç, fiyatın birden fazla denemenin sonrasında bile üzerine çıkamadığı bir seviyedir. Bu seviyeleri belirledikten sonra, fiyatı dirence yaklaşan varlıklarınızı satmayı ve destek seviyelerine yakın varlıkları satın almayı düşünebilirsiniz.

Temel grafik analiz konusunun, teknik analize bir giriş olduğunu ve farklı türlerdeki grafikleri incelerken dikkate alınabilecek daha birçok şey olduğunu hatırlatmakta fayda var. Her halükarda, yukarıdaki bilgiler başlangıç için oldukça önemlidir ve doğru şekilde uygulandığında sonuçlarınızı önemli ölçüde artırabilir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey