Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Emeklilik İçin Kripto mu? 1000 Dolar Nasıl Servete Dönüşür?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 28, 7:00 PM

Kripto alım satım yapan kişiler piyasaya farklı nedenlerle giriş yapar. Alım satım yapan kişilerin bir kısmı, eşyalara veya gayrimenkullere yatırım yapmak için fon toplamayı amaçlarken, bir başka kısım ise daha farklı sonuçlar için piyasaya girmiştir. Peki kripto varlıkları emeklilik için bir araç olabilir mi ve eğer olabilirse, 1000 doları büyük bir emekli maaşına dönüştürmek mümkün olabilir mi? Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını açıklayacağız.

Kripto yatırımları geleneksel yöntemlerden nasıl farklıdır?

Kripto yatırımlarını hisse senetleri gibi geleneksel varlıklarla karşılaştırarak ve kripto varlık birimlerinin emeklilik için birikim yapmanın en iyi yolu olup olmadığını belirlemek oldukça büyük bir önem taşır. Gerçek şu ki yatırım bakış açısından incelendiğinde, geleneksel varlıkları veya kripto varlıklarını satın alma veya satma deneyimleri arasında çok az fark vardır.

Farklı olan, her iki türün arkasındaki temel noktalardır. Geleneksel varlıklara yatırım yapılırken, merkezi kontrol, finansal ve diğer performans analitikleri ile paydaş değer maksimizasyonuna destek verilir. Bununla birlikte, kripto varlıklarına yatırım yapılacağı zaman, merkeziyetsizliği, Blockchain teknolojisi ve küresel ölçekte tarafsız fayda önemsenir. 

Kripto ile Beklenebilecek Kazançlar

Kripto ile kazanç, borsanın önemli bir bölümünü doğru bir şekilde temsil etmesi gereken Vanguard'ın S&P 500 ETF'sinin ortalama yıllık getirilerini ve piyasadaki en büyük kripto varlık birimi olan Bitcoin'in getirilerini analiz edileceği bir örnek ile açıklanabilir. Kullanılan zaman çerçevesi, çalışmak için yeterli veri sağlayacak olan son 10 yıl olacaktır.

Geleneksel varlıklar dünyasında yeterli bir sayı olan yaklaşık %14'lük yıllık bir düzeltilmemiş ortalama getiri üreten S&P 500 ETF’si ile konuyu açıklayabiliriz. Öte yandan Bitcoin, bu karşılaştırmadaki diğer varlıklardan neredeyse yirmi kat daha büyük olacak şekilde şaşırtıcı bir ortalama olan %230 değerine ulaşmıştır.

Burada dikkate alınması gereken önemli nokta, Bitcoin'in bu tür yüzde kazanımlarının önümüzdeki yıllar boyunca ortalama olarak sürdürülebilir olmayacağı bir düzeye ulaşmış olmasıdır. Bununla birlikte, bu rakamlar büyük ölçüde indirgenir ve değerlerin onda biri olarak sayılır ise, sağlıklı bir %23 getirisine ulaşılmış olur.

1000 Doları Servete Dönüştürmenin Anahtarı

Seçeneklerin getirisi açıklandığına göre, her yüzdede 1000 doların neye dönüşeceği hesaplanabilir. Bunun anahtarı, bildiği bileşik faiz adı verilen basit bir ölçüm ile açıklanabilir. Bileşik faiz, varlığın birinci yılı %10'luk bir getiriye sahipse ve hesapta birikmeye bırakılırsa, ikinci yılda, birinci yılın artırılmış %10 fazlasını kazandırır ve bu böyle devam ederek uzun bir süre boyunca üstel büyüme ile sonuçlanır.

Yıllık bileşik %14'lük bir oranla 1.000 dolar (S&P 500) ile 35 yaşında yatırım yapıldığı varsayılırsa, emekliliğe kalan ortalama süre olan 30 yıl içinde bu miktar 50.950 dolara yükselecektir. Yıllık bileşik %23 (Bitcoin) oranında 1.000 dolar ile, 30 yılda 497.912 dolara dönüşecek ve bu miktar, çoğu emeklilik planı için fazlasıyla yeterli olacaktır. Fazladan bir yüzde eklediğimizde değer 634.819 dolara yükselirken, bileşik faizin gücü sayesinde %26'lık bir oran şimdiden 1.025.926 dolara ulaşacaktır.

Bitcoin ve diğer kripto varlıkları, uzun vadeli getiriler için uygun olduklarını kanıtlıyorlar. Kripto ile yatırım yapmaya çekimser kalınan durumlar olsa da, gelecekte yeni nesil kripto emekliliklerinin ortaya çıkacağını görmek heyecan verici olacaktır.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey