Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Trend Devam Formasyonları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 28, 7:00 PM

Kripto fiyat hareketleri sıkıştığında trendin hangi yöne döneceğini tahmin etmek neredeyse imkânsızdır. Tam da bu noktada trend devam formasyonları, fiyatın sonraki adımlarını tahmin etmede yardımcı olabilir ve hiçbir analiz, mutlak sonuç garanti etmese de yatırımcıların başarı şansını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. En sık kullanılan trend devam formasyonları hakkında bilmeniz gereken her şeyi olabildiğince yalın ve açıklayıcı şekilde anlattık.

Trend Devam Formasyonları Hakkında

Trend devam formasyonları, alım-satım yapan kişiler arasında popülerdir çünkü mevcut ayı veya boğa fiyat hareketlerinin devam edip etmeyeceğine işaret edebilir. Bu tür formasyonlar; fiyatların daha önce hiç olmadığı yerlere geldiğinde, yatırımcıların destek veya direnç seviyelerinden emin olmadığı zamanlarda ve test edilmemiş bir ayı veya boğa piyasası bölgelerinde daha fazla önem teşkil etmektedir.

Genel olarak boğa ve ayı formasyonları olmak üzere iki tür trend devam formasyonu vardır. Adlarından da anlaşılacağı gibi boğa trend devam formasyonları yaklaşan bir yükseliş trendini gösterirken ayı formasyonları da yaklaşan veya devam eden bir düşüş trendine işaret etmektedir.

Boğa Trend Devam Formasyonları 

Alçalan Kama Formasyonu

Alçalan Kama, tespit edilmesi basit ve çoğu zaman güvenilir olduğu için en yaygın kullanılan trend devam formasyonudur. Alçalan Kama, güçlü yukarı fiyat hareketinden sonra ortaya çıkar ve önceki tüm kazançları silmese de önemli bir satışla başlar. Bir satıcının varlığını satmasını hemen yükselen bir tepe mum takip eder, ardından başka bir satıcı daha satar ve küçülen tepe mum çıkar, sonrasında yine yükselen bir tepe şeklinde grafik ilerler. Bu durum satıcıların fiyatı düşürmeye çalıştığını gösterir ancak çabalarına karşılık her zaman alıcı direnciyle karşılaşmışlardır.

Yukarı Yönlü Dikdörtgen

Yukarı Yönlü Dikdörtgen, fiyat hareketinin bir sonraki hamlesinin belirsiz göründüğü tipik ve durağan bir trend devam formasyonudur. Fiyatlar genellikle yatay tepe ve dip şeklinde ilerlediğinden formasyonun tespit edilmesi kolaydır. Bu formasyonla ilgili sorun, hangi satıcı baskısının eninde sonunda bir trend kırılımına veya pozitif fiyat hareketinin devamlılığını neden olacağını tahmin etmenin zor olmasıdır.

Ayı Trend Devam Formasyonları

Yükselen Kama

Yükselen Kama formasyonu, Alçalan Kama formasyonun tam tersidir. Formasyon tamamlandıktan sonra fiyatların önceki negatif fiyat hareketlere devam edeceğini gösterir. Yükselen Kama, bir Alçalan Kama ile benzer şekildedir ancak kapanış seviyelerinde alım-satım görülür ve fiyatlar daha yüksek tepeler oluştururken bunu daha alçak dipler takip eder. Formasyon, satıcıların alıcıların kontrolü ele geçirmesine ve negatif fiyat hareketinin tersin dönmesine izin vermediğini gösterir. Alıcıların çabalarına rağmen tüm bunlar satış baskıyla sonlanır.

Bayrak Ayı Formasyonu

Son olarak Bayrak Ayı formasyonu, en kısa trend devam formasyonları arasındadır, bu nedenle tespit etmek için hızlı olunmalıdır. Bayrak Ayı formasyonu, dip ve tepeler bağlandıktan sonra yanlamasına üçgen veya bayrak şeklinde görülür. Bu formasyon, Yükselen Kama formasyonundakinden daha baskıcı bir satıcı grubuna sahiptir. Alıcıların gücü hızlıca yok olur. Böyle birkaç yukarı yönlü fiyat denemesinden sonra fiyatlar çabucak aşağı iner.

Ayı ve boğa trend devam formasyonları, fiyatların bir sonraki yönünü tahmin etmede çok yararlı olabilir ancak tam olarak hangi formasyonun oluştuğuna ve bir trend kırılımının ne zaman geleceğine dikkat etmek gerekir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey