Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Chainlink (LINK) Fiyat Geçmişi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Çiçek Akgün - Oct 31, 7:00 PM

Özet

  • Chainlink (LINK), merkezi olmayan bir oracle ağıdır.

  • Chainlink, Bitcoin Blockchain’den farklı olarak, Blockchain dışındaki kaynaklardan veri işleme kapasitesine sahiptir. Chainlink, Blockchain dışındaki kaynaklardan girdi toplamak için Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts) kullanmaktadır.

  • Chainlink 2017 yılında piyasaya sürülmüştür ve lansman döneminden 2019 yılına kadar Chainlink'in fiyatı 1 doların altında kalmıştır. Chainlink ile sorunsuz bir şekilde satın alma, satma, depolama, transfer ve takas işlemleri yapabilirsiniz.

Chainlink Blockchain teknolojisi popülaritesini sürekli olarak arttırarak ilerlemektedir. Güvenlik ve merkeziyetsizlik dahil olmak üzere Blockchain’in sunduğu birçok avantaj söz konusu olsa da ağın getirdiği sınırlamalar da mevcuttur.

Chainlink'in ne olduğunu ve ne gibi problemlerin üstesinden geldiğini, bu problemlere ne şekilde çözümler ürettiği bu yazımızda açıklanmaktadır.

Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink (LINK), Blockchain teknolojisinin gerçek dünyada uygulanmasında çok önemli bir rol oynamak üzere oluşturulmuş ve tasarlanmış, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Bu projenin amacı, çeşitli dış kaynaklardan veri girişi için bir araç olma görevi sağlamaktır. Dijital işlemler için merkezi olmayan ve güvenli bir platform sağlamasına rağmen Blockchain, ağının dışındaki kaynaklardan girdi almada etkili değildir.

Chainlink platformu, piyasanın ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamaktadır. Chainlink, dünya çapında Blockchain işleyişini geliştirmekte ve geliştiricilere daha fazla seçenek sunmaktadır. Chainlink fiyat değeri düşük olmasına rağmen, Blockchain yapısı nedeniyle piyasadaki en popüler kripto paralardan biridir.

Spor skorları, hava durumu, fiat para birimleri ve kredi kartları dahil olmak üzere birçok off-chain (zincir dışı) unsur piyasaları etkilemektedir. Chainlink, temelde “Akıllı Sözleşmeler”e girdi sağlamaktadır. 

Akıllı sözleşmeler, sistemin bir dizi koşullu girdiye yanıt vermesini sağlamaktadır. Bitcoin ve Blockchain, ağın dışındaki verileri işleme özelliğine sahip değildir. Bununla birlikte, Ethereum Blockchain’i, daha geniş bir programlanabilir akıllı sözleşme yelpazesi kullanarak verileri daha iyi işleyebilir. 

Chainlink, 2017 yılında piyasaya sürüldüğünde Ethereum ağının bu özelliğini kullanmıştır. Bu nedenle Chainlink diğer Blockchain ağlarında da çalışabilir. Başlangıçta, akıllı sözleşmelerin kullanımı yeni bir kavram olarak görülmesi sebebiyle başarılı olma şansı konusunda bazı şüpheli yaklaşımlar söz konusu olmuştur.

LINK, Chainlink projesinin tokenıdır. LINK, Blockchain üzerinde çalışarak, projelerin geliştirilmesini finanse etmeye yardımcı olmaktadır. 

Chainlink'in Kısa Bir Geçmişi

Chainlink, kripto para piyasasında göz önünde bulundurulması gereken projelerden biridir. Orijinal adı SmartContract.com, 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Platform, lansmanından kısa bir süre sonra, temel hedef kitlesini daha iyi yansıtmak için adını Chainlink olarak değiştirmiştir. Günümüzde Chainlink, harici veri kaynakları ve Blockchain arasındaki genişleyen boşluğu doldurmada yenilikçi yollarla yardımcı olma hizmetini sağlamaktadır.

2017 yılında Chainlink, o zamanlar türünün en büyüklerinden biri olan ICO’sunu (İlk Coin Teklifini) sunmuştur. O zamandan günümüze, ağ ilgi odağı olmayı sürdürmüştür. Proje, kitle fonlaması etkinliği nedeniyle 32 milyon dolarlık iyi bir miktar almıştır. Chainlink, bu finansman sayesinde güvenilirliğinin sınırlarını zirveye taşımayı başarmıştır.

Chainlink, Google ile bir işbirliğine imza atarak 2019 yılından günümüze kadar en önemli ortaklıklarından birini kurmuştur. Chainlink'in teknolojisi, ortaklık nedeniyle Google'ın akıllı sözleşme stratejisine dahil edilmiştir. Tüketicilerin API aracılığıyla Google'ın en popüler iki bulut hizmeti olan BigQuery ve Cloud Storage'a bağlanmasına olanak tanıdığı için yatırımcılar bu hareketi büyük bir zafer olarak görmüştür.

Chainlink (LINK) Fiyat Geçmişi

Chainlink 2017 yılında piyasaya sürüldüğünde, fiyat seviyesi oldukça düşük bir değerde olmuştur. Chainlink, fiyat seviyesini 2019 yılına kadar 1 doların altında sürdürmüştür. 2020 yılına gelindiğinde Chainlink fiyat seviyesi hızla yükselmeye başlamış ve 2 dolara yükselmiştir.1 Mart 2021 tarihinde ise fiyat seviyesini 36 dolara yükseltmiştir.

Chainlink'in Çözdüğü Sorunlar

Chainlink, Blockchain endüstrisinde nasıl veri paylaşılacağı gibi ana sorunlarından birini çözmeyi amaçlamaktadır. Oracles olarak bilinen ağlar bu işlevi yerine getirmektedir. Oracles ağları ile her bir veri izlenebilir. Oracle ağının sağladığı harici veriler spor sonuçları, hava durumu, hisse senedi fiyatları ve hesap bakiyeleri olabilir.

Oracle ağları, belirli koşullar yerine getirildiğinde akıllı sözleşmeler projeleri için güvenilir bir köprü görevi sağlayarak Blockchain işlevselliğini geliştirmektedir. Oracle ağlarının zayıf noktası ise, merkezi bir sistem olmasıdır.

Uzun Vadeli Etkiler

Blockchain oluşturma sürecindeki en önemli adımlardan biri veri girişidir. Bu noktada Blockchain sisteminin değiştirilemez olduğunu ve sansürden etkilenmediğini belirtmekte fayda vardır. Blockchain sistemine girilen verilerin yanlış olması durumunda, silinmesi ve düzeltilmesi son derece zordur. Bazı Blockchain ağlarında bu durum imkansızdır ve uzmanlar genellikle bu konuyu "Oracle Problemi" olarak adlandırmaktadır. Chainlink, yeni nesil birkaç protokolü birleştirerek bu sorunları çözmeye çalışmaktadır.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink, dünyadaki ilk Blockchain oracle ağını kurmayı hedeflemektedir. Blockchain oracle ağı teknolojisi, node’ların (düğümlerin) düzgün çalıştığını ve depoladıkları verileri doğrulamak için standart Blockchain ile aynı teknolojileri kullanabilir.

Bu süreç Chainlink ekosisteminde, bir kullanıcı bilgi için bir Talep Sözleşmesi gönderdiğinde başlar. Ağ içinde, bu bildirim Blockchain işlemi olarak kaydedilecektir. Bu aşama, bir Chainlink Hizmet Düzeyi Sözleşmesi (SLA) Sözleşmesi oluşturacaktır. Bu anlaşma nedeniyle sistemde varolan Chainlik İtibar, Sipariş Eşleştirme sözleşmeleri de başlatılmıştır.

Chainlink İtibar Sözleşmesi

Chainlink İtibar Sözleşmesi, işlemlerin güvenilirliğini belirlemektedir. Bu programlama, her bir işlemin geçmişini gözden geçirecektir. Sistem, işlemlerin önceki katkılarının doğruluğunu incelemektedir. Oracle, değerlendirmenin sonunda bir rütbe almaktadır. Bu sıralama, sistemin en iyi performansları kullanmasını kolaylaştırmaktadır.

Chainlink Emir Eşleştirme Sözleşmesi

Chainlink node’larıi, ikinci sözleşme tarafından teslim edilen talebi almaktadır ve node’lar bu talebi alır almaz teklif başlayacaktır. Sistem, node türlerini ve node sayısını otomatik olarak yapılandırmak için önceden programlanmış ön koşulları kullanmaktadır ve böylece isteğin tamamlanması sağlanmaktadır.

Chainlink Toplama Sözleşmesi

Chainlink Toplama Sözleşmesi, hatalı verileri değiştirmektedir. Sistem, önceki kontroller ve işlemler tamamlandıktan sonra toplanan tüm verileri gözden geçirmektedir. Sistem, diğer ağ girişleriyle eşleşmeyen tüm bilgileri yok saymaktadır. Bu aşamanın sonunda, veri doğrulama tamamlanır ve veriler Blockchain için kullanılabilir hale gelmektedir.

Chainlink'in Avantajları

Chainlink, ağa birkaç önemli avantaj sağlamaktadır. Ağ genişletmede oracle'ların önemi göz ardı edilemez. Chainlink avantajları, endüstrinin en büyüleyici gelişmeleri arasında yer almaktadır. Örneğin, DEX'ler (merkezi olmayan borsalar), bir emir defteri sağlamadan kripto para birimi fiyatlarını hesaplamak için oracle'ları kullanmaktadır.

Chainlink sayesinde firmalar bu gelişmiş teknolojiyi güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirler. Kullanıcılar, aldıkları bilgilerin kusurlu, bozuk veya güncelliğini yitirmiş olmadığından emin olabilirler. Tek bir node başarısız olursa, sistem bunu daha üstün bir alternatifle değiştirecektir.

Chainlink'i Nereden Satın Alabilirim?

Chainlink'i Rain global kripto varlık platformu aracılığıyla satın alabilirsiniz. Rain, global piyasadaki en iyi Chainlink fiyatını sunan güvenli bir platformdur. Rain platformunda kolaylıkla bir hesap açabilir ve Chainlink alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Chainlink'imi Nasıl Güvende Tutarım?

Kripto varlıklarınız ile düzenli olarak alım satım işlemleri yapmak istiyorsanız veya kriptolarınızı tutmayı planlıyorsanız, varlıklarınızı borsa cüzdanında tutabilirsiniz. Chainlink’lerinizi güvenle tutmak için Rain uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Rain platfromunda Chainlink ile alım satım işlemleri yapmak veya bu kripto para birimini uzun süre tutmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi çözümdür. Donanım cüzdanları, kripto paranızı internet dışındaki "soğuk depoda" koruma görevi görmektedir. Bu yöntem, internet düşmanlarının varlıklarınıza erişmesini engellemektedir. Hem Ledger Nano X hem de Chainlink Ledger Nano S, Chainlink için gelişmiş destek sunmaktadır.

Chainlink alım satım işlemlerine başlamak için yardıma ihtiyacınız varsa [email protected]  adresi üzerinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey