Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Blockchain 2030'a kadar Küresel Tarımı Canlandırabilir mi?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 28, 7:00 PM

Küresel tarım, her gün milyarlarca insanın bağımlı olduğu hayati bir endüstridir. Gıda tedarikinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi kritik bir öneme sahiptir. Geliş noktası ve varış noktası önemli olduğu kadar bu aradaki sürecin sağlıklı şekilde işleyişini garanti eden bir tedarik zincirine ihtiyaç vardır. Blockchain teknolojisinin tarımı nasıl canlandırabileceği ve dünyada milyarlarca insanın beslenmesine yardımcı olabilecek büyük bir potansiyel taşıdığını bu yazıda detaylarıyla ele alacağız.

Tarımda Tedarik Zinciri Yönetiminin Rolü

Tedarik zinciri yönetimi hemen hemen her sektörün önemli bir parçası olmakla birlikte bilhassa tarımda hayati bir role sahiptir. Buradaki kritik nokta, üretilen malların son kullanma tarihi olması ve tüketilebilirliklerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesidir. Son tüketicilerin besin maddelerinin nereden geldiğini kontrol edebilmesi gerekir ve bunun için bir kaynak doğrulaması şarttır. Müşteriler aynı zamanda malların menşeini ve taşıdığı tüm sertifikaları doğrulama hakkına da sahiptir, bunların çoğu gıdanın üretim yerinden raflara gelene kadar yaptığı yolculukla ilgilidir.

Bu yolculuğun takibini yapmak zordur ve ilgili süreçlerin çoğu son derece merkezi ve belirli ellerdedir. Gıda terörüne, hilelerine ve dolayısıyla dünya üzendeki milyarlarca tüketici için kötü deneyimlere neden olabilir.

Blockchain Teknolojisi, Tarım Tedarik Zincirini Nasıl Geliştirebilir?

Bahsettiğimiz zorluklar göz önüne alındığında, Blockchain teknolojisinin tarım tedarik zincirine nasıl uygun bir çözüm sunabileceğini düşünmek zor olabilir. Bu çözümler, Blockchain'in temel özelliklerine dayanır: Güvenlik, halka açık, doğrulanabilirlik ve merkeziyetsiz bütünlük.

Tedarik zinciri üyelerinin veya son kullanıcıların, merkezi etki ve gizli veri yönetimi nedeniyle ürünlerinin sertifikasyonunu, yolculuğunu ve menşeini güvenilir bir şekilde kontrol etmelerinin neredeyse imkânsız olduğundan bahsedebiliriz. Blockchain teknolojisi ile bu durum iyileştirilebilir. Ürünler ilk andan itibaren Blockchain'e kaydedilebilir, bu da yolculuğa katılan herkesin kimliğini, sertifikalarını ve ilgili verileri doğrulamasını sağlar. Burada bilgi gizlenemez veya değiştirilemez.

Blockchain teknolojisinden ürünlerin yararlanabileceği bir başka konu da kimlik doğrulamasıdır. Sahte bilgi ve sertifika taşıyan milyonlarca ürün vardır, bu da tüketici sağlığını tehlikeye atar. Blockchain teknolojisiyle bir ürünün orijinalliği herkes tarafından takip edilebilir ve doğrulanabilir. Böylece çok sayıda tehlike kaynağı raftan kalkar.

Hangi Blockchain Ekosistemi Tarıma Yardımcı Olabilir?

Teoride kulağa kolay gelebilir ancak gerçek hayatta ölçülmesi gereken önemli faktörler vardır. Yukarıda özetlenen umut verici gelişimleri sağlayabilecek birkaç Blockchain ekosistemi vardır. Bunlar arasında Cardano (ADA), dünya çapında önde gelen Blockchain projelerinden biridir. Cardano'nun Atala Trace (IOHK) ve EMURGO çözümleri sayesinde herhangi bir tedarik zinciri, süreçlerine Blockchain teknolojisini katar ve böylece her türlü kullanıcı için benzersiz bilgi güvenilirliği sağlar.

Tarım, tüm dünya için temel bir endüstridir ve her zaman da böyle kalacaktır. Bununla birlikte şu anki mevcut durumda bazı kör noktalar bulunmakta ve bu noktalar da tüketicileri dışarıda bırakmaktadır. Blockchain teknolojisi, gıda takibindeki şeffaflığı sağlar ve tedarik zinciri yönetimini optimize ederek alıcıya ulaşma sürecini sağlıklı hale getirebilir. Bu uygulamaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği değil de ne zaman gerçekleşeceği sorusu gündemdedir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey