Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Tekniz Analizin Popüler Mum Grafik Formasyonları

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 06, 7:00 PM

Mum grafik formasyonları, hem profesyonel hem de hobi olarak finansla uğraşan insanlar arasında oldukça popüler ve yararlıdır. Formasyonlar ve mum çubukları bir sonraki fiyat hareketini tahmin etmede başarılıdır ve bu fiyat hareketlerini tahmin etmek, doğru pozisyon alma ve kâr realizasyonu için önemlidir. Bu yazımızda teknik analizde en çok kullanılan mum grafik formasyonlarına değineceğiz.

 

Kısaca Teknik Analiz ve Mum Grafikleri

Detaylara geçmeden önce teknik analizin bazı temel kavramlarına göz atalım. Mum grafiklere bakarken kullanılan zaman diliminin tüm alım‒satım döngüsü boyunca tutarlı olduğundan emin olunmalıdır. Örneğin; 15 dakikalık mum grafiğinde bir formasyon gözleniyorsa bu zaman dilimini bozmamak gerekir. Zaman dilimini 30 dakikaya çevirmek, alım‒satım yapan kişinin kafasını karıştırabilir, beklenmedik ve yanıltıcı fiyat hareketlerinin gözlenmesine neden olabilir. 

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, tüm formasyonlarda bulunan bazı risklerdir. Fiyatların formasyonun işaret ettiği yöne doğru hareketlenmeyeceği zamanlar olacaktır, bu hareketlenmeler genelde trend değişiklerinden ve âni haber bazlı satış ve alımlardan kaynaklanır. Alım‒satım yapan kişilerin en sık baktığı boğa ve ayı formasyonlarını inceleyelim.

Mum Grafik Boğa Formasyonları

Mum grafik boğa formasyonu, fiyat artışı öngörür. Kişi, kazançları güvence alıntına almak için üst ve alt noktaları dikkatlice takip etmelidir.

Çekiç Boğa (Hammer) Formasyonu

Çekiç, alım‒satım yapan kişilerin takip ettiği en popüler formasyonlardan biridir. Bu formasyonda mumun gövdesi kısadır ve altındaki kuyruk uzundur. Teknik analiz uzmanları, çekicin fiyatları dipten yakalayıp yukarı ittiğini söylüyor.

Dragonfly Doji Formasyonu

Çekicin dışında Dragonfly Doji formasyonu, yatırımcıların boğa trendi tespit etmek için en çok kullandığı tek mumlu formasyondur. Doj çubuğunun gövdesi neredeyse yok görünecek kadar incedir, iki taraflı fitili vardır. Dragonfly Doji çubuğunda ise bu fitillerden aşağıda olanı uzundur ve yine dar bir gövdesi vardır. Bu şekil, satıcı baskısına (yani alttaki uzun fitile) rağmen, alıcıların fiyatı kurtardığını ve hemen ardından olası bir atağa karşı pozitif bir trendin ateşlenmesi gerektiğini gösterir.

 

Bullish Harami (Hamile Boğa) Formasyonu

Bullish Harami, iki mumlu bir dönüş formasyonu olup genelde tespiti zordur. Uzun gövdeli kırmızı mumu, kısa gövdeli yeşil mum takip eder. Bu formasyon, fiyatın kırmızı mum zemininden geri döndüğünü ve yeşil mumdan sonra yükselmeye devam etmesi gerektiğini göstermektedir.

Terkedilmiş Bebek Boğa Formasyonu

Üç mumlu formasyondur. Her iki ucunda fitil olan kırmızı gövdeli bir mum, çekice benzeyen daha aşağıda konumlandırılmış yeşil bir mum ve kırmızıyla aynı konumlanmış yeşil mum vardır.

Mum Grafik Ayı Formasyonları

Şimdi de fiyatta düşüş öngören mum grafik ayı formasyonlarına geçiyoruz.

Hanging Man (Asılı Adam) Formasyonu

Yükseliş trendinin sonunda görünen kırmızı çekiçtir. Pozitif trendi geri göndererek fiyatları aşağı çeker.

Gravestone (Mezartaşı) Doji Formasyonu

Gravestone Doji formasyonunu tespit etmesi kolaydır. Çok ince gövdeli bir mumdur, alt kısmında fitil yokken üst kısmında büyük bir fitil vardır. Olumlu fiyat hareketlerinden sonra böyle bir mum ortaya çıkmışsa bu şu anlama gelir: Doji'nin kuvvetli üst fitili, alıcının başarısız bir girişimini; baskı uygulamaya ve fiyatları düşürmeye devam edecek satıcının büyük bir zaferini işaret eder ve formasyonun boğadan ayıya keskin dönüşüdür.

Yutan Ayı Formasyonu

Yutan ayı formasyonunu tespit etmesi oldukça zordur. Bu iki mumlu formasyonda ikinci mum birincine göre daha yüksek bir hacime sahiptir. Yeşil normal gövdeli bir mumu, daha uzun kırmızı mum takip eder. Formasyonu doğrulamak için iki mum grafik de merkez noktasında olmalıdır.

 

Doji Akşam Yıldızı

Son olarak Doji Akşam Yıldızı, umut verici bir yükseliş trendinden sonra büyük bir düşüşü gösteren üç mumlu bir formasyondur. Formasyonu tespit etmek için uzun bir yükseliş mumunu, kısa fitilli yıldız şeklinde bir mum ve fitili daha uzun kırmızı bir mum takip eder. Bazı analistler, üçüncü mumun kapanış yapmasını beklemeye gerek kalmadan zaten Doji çubuğunun işlemleri tetiklediğini savunuyor.

Bu yazımızda en çok kullanılan ve popüler mum grafik formasyonlarını inceledik. Hatırlatmakta fayda var. Teknik analiz hiçbir zaman sonuçları garanti etmez, pozisyon almada yararlıdır. Olumlu fiyat hareketlerinden kâr elde etmek veya kendinizi potansiyel olarak kayıplardan kurtarmak için bu bahsettiğimiz teknik analiz mum grafik formasyonlarını deneyebilirsiniz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey