Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Boğa ve Ayı Piyasası: Her İki Durumda da Ne Yapılmalı?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 27, 7:00 PM

Kripto piyasası bilindiği gibi sayısız fırsatlarla doludur ancak sık yaşanan iniş çıkışlar, en deneyimli yatırımcıları bile bu durumlara nasıl tepki verecekleri konusunda kararsız bırakabilir. Herkesin her durumda en iyi seçimi yapmasına yardımcı olmak için bu yazımızda hem ayı hem de boğa piyasaları döneminde yapılması gerekenleri açıklayacağız.

Boğa ve Ayı Piyasaları Nedir?

Ayı ve boğa piyasalarının gerçekte ne anlama geldiğine bakacak olursak, boğa piyasası, fiyatların giderek daha yüksek tırmanma eğiliminde olduğu nispeten uzun bir süre iken, ayı piyasası, çoğu değerlerin birkaç hafta hatta aylar boyunca kötü bir şekilde düştüğü dönemdir. Fiyatlar formasyona başladıktan birkaç gün içinde başlangıç ​​noktasına döndüğünde, yalnızca düşüş veya yükseliş hissi hakkında konuşulur.

Boğa Piyasasında Yapılması Gerekenler

Boğa piyasasında açık pozisyonu olanlar ile satın almayı düşünenler arasında ayrım yapılmalıdır. Piyasa başlangıcından önce satın alanlar, uzun vadeli hedeflerini tekrar gözden geçirmeli ve hedeflerine bağlı kalmalıdır. Örneğin, amaç %25 kar elde etmekse ve yükseliş koşulları bunu sağladıysa, kazanç elde etme fırsatı olabilir. Boğa piyasasında bir pozisyondan çıkmanın yolu, kendisini fiyatlara göre yükselten ve değerler düşmeye başladığında pozisyonu kaldıran takipli bir “stop loss” koymak olabilir.

Boğa piyasasından önce varlıklarını güvence altına almayı başaramayanlar, farklı bir strateji ancak benzer ilkeler izlemek zorundadır. Bu durum, boğa piyasasından varlıklarınız yoksa, mümkün olan en kısa sürede girmeyi ve yükselişten önce pozisyonları olanlar gibi benzer şekilde bir takipli stop loss ayarlamayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde fiyat hareketinden yararlanarak kâr payı optimize edilmiş olur.

Ayı Piyasasında Yapılması Gerekenler

En iyi alım satım yapan kişiler, ayı piyasası döneminde sakin ve profesyonel davranarak kendilerini diğer olağan davranış sergileyenlerden ayırma eğilimindedir.

Öncelikle açık pozisyonlarınız varsa ne yapacağınıza bakalım. Kendinize sormanız gereken bir numaralı şey, ilk etapta varlıklarınızı neden satın aldığınızdır. Cevap hızlı kâr ise, satmayı düşünmek en iyisi olabilir. Projenin uzun ömürlü olduğunu düşünerek piyasaya girdiyseniz, pozisyonlardan çıkmak genellikle iyi bir fikir değildir.

Ayı piyasasında herhangi bir varlığa sahip olmayanlar büyük bir soruyla karşı karşıya kalabilir: Satın almak için iyi bir dönem mi? Cevap evet ise, tam olarak ne zaman alım yapılmalı? Bunun cevabı da oldukça basit, piyasa girmek için en iyi fırsat olabilir ancak bunu yapmak için en iyi zamanı belirlemek imkansız olabilir. Bununla birlikte, ayı piyasası başlamadan önce bir varlığın fiyatından istediğiniz teorik yüzde düşüşü belirleyebilirsiniz; buna ulaştığınız zaman, varlığı satın almak en iyi zamanlama olabilir. 

Boğa veya ayı piyasası farketmeksizin, alım satım yapan kişilerin çoğu çok fazla tereddüt etmektedir. Yukarıda özetlenen bu dönemde yapılması gerekenler takip edildiğinde, uzun vadeli hedefleri ve inançlar göz önünde bulundurulduğunda, her iki dönemden de tutarlı bir şekilde yararlanılabilir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey